Slovensko už vyše pol roka sužuje pandémia nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19. Najmä na jeseň a v zime, kedy je aj chrípková sezóna, treba viac myslieť na to ako posilniť imunitu. Diplomovaná nutričná poradkyňa Janka Pastrnáková pre LepšíDeň.sk priblížila, prečo je význam výživy ako prevencie pred civilizačnými a niektorými infekčnými chorobami neoceniteľný. Poradí, aké vitamíny sú vhodné na podporu imunity.
Zdravý stravovací tanier
Výživová poradkyňa Janka Pastrnáková je autorkou rozsiahleho projektu Vitamine. Za veľmi dôležité považuje to, aby ľudia pochopili, že výživa je nositeľom nielen energie. Je tiež významným nositeľom bioaktívnych látok, ktoré sa v potravinách nachádzajú. „Ide o organické prírodné zlúčeniny, ktoré sa zapájajú do metabolických dráh alebo ich katalyzujú. I keď je na trhu mnoho módnych stravovacích štýlov a diét, je potrebné mať na pamäti, že strava má byť pestrá,“ vysvetlila na úvod odborníčka.
V racionálnej výžive by mali byť zastúpené všetky nutrienty v optimálnom pomere, v závislosti od fyziologického stavu človeka. Ľuďom môže pomôcť správne sa rozhodnúť pri výbere jedál počas každého dňa aj takzvaný zdravý stravovací tanier, vďaka ktorému je oveľa jednoduchšie udržiavať si dobré zdravie bez závažnejších ochorení.
Ide o to, že viac ako polovicu taniera má predstavovať práve zelenina s ovocím. Už ste to počuli nespočetnekrát? Áno, pretože je to naozaj základ, ktorého dosah si však mnohí neuvedomujeme.
Alternatívnou je napríklad pyramída Harvardskej školy založená na stredomorskej strave. „Pri zelenine a ovocí sa pristavíme, keďže obsahujú významné fytochemikálie. Práve rastlinné zdroje ako je zelenina a ovocie sú zdrojom fenolových zlúčenín, vitamínov, dôležitých minerálnych látok a vlákniny,“ uviedla Pastrnáková s tým, že konzumácia zeleniny a ovocia je dôležitá počas celého roka.
Prečítajte si tiež
Stredomorská strava. Týchto 11 zložiek prospieva zdraviu.
Aké vitamíny vedia posilniť imunitu?
Počas chrípkového či pandemického obdobia je nesmierne dôležité podporovať imunitný systém nielen racionálnou výživou, ale aj prostredníctvom vitamínov a minerálnych látok.
Vitamín D
Ide vitamín rozpustný v tukoch vyskytujúci sa predovšetkým v živočíšnych zdrojoch (rybí tuk, vajcia, sardinky, losos a iné). Vitamín D je potrebný pri vstrebávaní vápnika a fosforu.
Pri jeho hypovitaminóze dochádza k osteomalácií, k rachitíde u detí (deformácie kostry a končatín) alebo k zvýšenej náchylnosti na infekcie. Jeho úroveň v plazme počas roka v populácii kolíše. Zvýšený je počas slnečných dní a, naopak, znížený počas zimného obdobia.
Výsledkom niektorých prierezových štúdií bolo zistenie, že u osôb s nižšou hladinou vitamínu D bol častejší výskyt infektu horných dýchacích ciest.
Taktiež nedávne štúdie dokázali, že probandi, ktorí mali vyššie hodnoty vitamínu D v krvi, boli chránení alebo mali miernejší priebeh pri ochorení covid-19. Odporúčané výživové dávky príjmu vitamínu D sa odlišujú podľa jednotlivých skupín populácie, ale aj na základe vekovej či profesijnej štruktúry.
Jednoducho povedané, iné OVD príjmu vitamínu D má malé dieťa, iné gravidná žena či pracujúci muž.
Prečítajte si, ako pomôže vitamín D proti vírusom a chrípke.
Vitamín C
Pri príjme predovšetkým čerstvého ovocia vám nehrozí hypovitaminóza tohto hydrofilného vitamínu, ktorý má antioxidačnú aktivitu a ” pracuje” ako vychytávač voľných radikálov.
Vyskytuje sa v šípkach, rakytníku, drobnom bobuľovom ovocí, paprike, zemiakoch, citrusoch ap. Je dôležitý pri transporte a absorpcii železa, vápnika, taktiež zohráva dôležitú funkciu pri zdravých zuboch, ďasnách, pokožke a chrupavke.
Antioxidanty (vitamín C, A, E) zohrávajú dôležitú úlohu pri neutralizácii voľných radikálov a to tým, že preberú ich elektrón, aby dosiahli stabilitu. Sám vitamín E, ktorý pôsobí ako antioxidant na bunkovej mebráne, sa musí regenerovať prostredníctvom vitamínu C. Vitamín C je jeho regenerantom, a preto ich príjem súbežne je veľmi dôležitý.
Vitamín A
Patrí do skupiny lipofilných vitamínov (rozpustných v tukoch), ide o derivát karotenoidov. Pochádza nielen z rastlinnej, ale aj zo živočíšnej stravy (retinol).
Zdrojom sú ryby a ich pečeň, mlieko, vaječný žĺtok, syry, mrkva, marhule, tekvica, špenát, kel a iná listová zelenina. Vykazuje významnú antioxidačnú aktivitu.
Zinok
Ide o veľmi dôležitý mikroelement, ktorý podporuje fungovanie imunitných buniek a ovplyvňuje rôzne aspekty imunitného systému. Je súčasťou bielych krviniek. Zúčastňuje sa na metabolizme makronutrientov a je súčasťou inzulínu. Ovplyvňuje svalovú kontraktilitu, hladinu testosterónu a má mnoho iných významných funkcií spájaných aj s plodnosťou či pôrodom.
Zdroje zinku sú rastlinné aj živočíšne, čiže žitné klíčkové vločky, pšenica, pšeničné otruby, prírodná ryža, ale tiež slnečnicové semená, mak, strukoviny, tekvicové semená. Ďalej mäso, huby, pivovarnícke droždie a žĺtky.
Pri jeho nedostatku alebo aj prebytku dochádza k imunitnej dysfunkcii, preto dodržujte odporúčané výživové dávky pre tento mikroelement.
Nedostatok sa prejavuje zhoršením zraku, horším hojením rán, kožnými chorobami, padaním vlasov, či psychickými poruchami.
A čo okrem výživy k podpore zdravia ešte prospieva?
- Vyhýbajte sa fajčeniu a konzumácii alkoholu
- Zvýšte pohybovú aktivitu na čerstvom vzduchu
- Dodržiavajte pravidelný spánok
- Zabezpečte si pravidelný pitný režim
- Snažte sa eliminovať iné stresové faktory
Foto: autorka, Pixabay.com, Unsplash.com