„Z každého dieťaťa možno vychovať človeka,” znie výrok J. A. Komenského, ktorý spestruje vchod nejednej slovenskej školy. Minimálne rovnako dôležitá ako škola je však aj výchova v rodine. Aj rodičia si musia uvedomiť, že nie všetky ťažkosti napravia učitelia v škole. Naopak, mali by deti sami viesť k určitým princípom, ktoré im pomôžu aj v živote. Pre formovanie osobnosti detí je dôležité viesť ich k organizácii a čistote. Čo tým myslíme?
Organizácia
Na malé deti nemôžete mať logicky prehnané nároky. Určite nedávajte dieťaťu diár, aby si tam zapisovalo svoje povinnosti. Avšak ak dieťa budete už odmalička a od počiatku školskej dochádzky viesť, aby svoje veci malo pokope a vedelo, kde čo má, tak mu to neskôr pomôže.
Keď napríklad kúpite svojej ratolesti všetky školské potreby, tak skúste svoje dieťa viesť tak, aby si na školské veci dávalo pozor, nestratilo ich a vedelo, kde čo nájde. Organizácia svojich vecí vytvorí dôležitý návyk, ktorý neskôr v dospelosti určite pomôže.
Čistota
Nemyslíme osobnú čistotu, ale čistotu vo svojej izbe a v domácnosti. Je vhodné už odmalička zapájať deti do domácich prác, samozrejme v takej miere, v akej to dokážu zvládnuť. Deti nemusia hneď odmalička používať čistiace prostriedky, no časom by ste ich mali naučiť tomu, aby dokázali samé a bez odvrávania upratať nielen svoju izbu, alebo celý byt. Je jasné, aký je takýto návyk do života dôležitý. Človek si do dospelosti prenáša dôležitý návyk poriadkumilovnosti a starostlivosti o čistotu.
Prečítajte si tiež
Tipy, ako vychovať inteligentné dieťa.
Komunikujte
Ešte viac než organizácia a čistota je dôležitá komunikácia. Je nevyhnutné, aby ste sa ako rodičia s deťmi rozprávali o radostiach, starostiach i problémoch. Negatíva vznikajú z veľkej väčšiny práve z dôvodu nedostatku komunikácie. Pre harmonický rodinný život je dôležité problémy priamo riešiť, a nie ich nechávať ako kostlivcov v skrini.
— PR článok —
Foto: Demskoy Studio / Shutterstock.com