Všetci chceme vychovať šťastné, úspešné, rozumné a spokojné deti. Niekedy však máme pocit, že to nezvládame, hoci robíme všetko, čo treba. Najmä po nástupe do školy sa postupne mení veľa vecí. Deti akoby sa nám vzďaľovali, získavajú vlastné skúsenosti, majú svoje názory, pohľad na svet – to je správne, len niektorí rodičia na to nie sú pripravení. Akoby sme sa obávali, že ich strácame…
Každé dieťa je iné a každá rodina má svoje pravidlá, zázemie, výchovu. Preto neexistuje rada, ktorá zafunguje ako čarovný prútik a vy vyriešite všetky problémy vo výchove. Existujú však isté zásady a odporúčania, čo robiť, aby sa dostavil želaný výsledok. A tiež existujú chyby, ktoré rodičia najčastejšie robia pri výchove detí. Pozrite si tie najčastejšie.
Najčastejšie chyby rodičov pri výchove
Po nástupe do školy sa dieťa akoby menilo z roka na rok. Aj preto je nesmierne dôležitý základ, ktorý ste položili v prvých mesiacoch a rokoch po narodení. „Vytvoriť s dieťaťom správne citové puto, stabilný citový vzťah, predstavuje jeden zo siedmich krokov vydarenej výchovy,“ tvrdí nórska psychologička a rodinná terapeutka Hedvig Montgomeryová. V slovenčine je už vyšlo viacero kníh, naposledy Ako prežiť školské roky, v ktorej ponúka prehľadné tipy, návody a zhrnutie.
6 ROKOV. Príliš málo času na odpočinok
Dieťa musí mať príležitosť oddýchnuť si. Tento vek je azda najnáročnejší a my ho navyše tlačíme do rôznych aktivít, nakladáme mu nové úlohy a vyžadujeme čo najlepšie výsledky. Veď „teraz na začiatku sa musíš ukázať a dobre zapísať!“
Dieťa v tomto veku nastupuje do školy a stretáva sa s mnohými novými pravidlami a nárokmi. Preto viac ako kedykoľvek predtým potrebuje čas na odpočinok, či už prostredníctvom voľnej hry, alebo dostatku spánku. Nestrácajte jeho potreby z dohľadu a dbajte, aby toho nebolo priveľa. S novými záľubami radšej počkajte, kým si dieťa na každodenný život v škole zvykne a vyrovná sa s pocitmi, ktoré školská dochádzka prináša.
7 – 8 ROKOV. Príliš málo možností na rozhodovanie a vývin
Tento vek je prieskumnou fázou. Chlapec či dievča hľadajú rovnako zmýšľajúcich kamarátov a chcú niekam patriť. Dovoľte mu vyskúšať si rôzne záľuby a spoznať rôznych ľudí a rôzne prostredia. Sprostredkujte dieťaťu predstavu, aký je život rozmanitý a čo všetko nám môže priniesť potešenie.
Predovšetkým však od dieťaťa neočakávajte, že sa z neho stane hviezda. Oveľa dôležitejšie je, aby zažilo pocit spolupatričnosti a nebolo osamelé. Sledujte, o čo prejaví záujem, a pripravujte mu cestu tým, že ho povzbudzujete.
9 – 10 ROKOV. Príliš málo podpory v sociálnom vývine
Dieťa už nebude mať ľubovoľný počet priateľov, ale vyberie si niekoľkých, ktorí mu vyhovujú. Zároveň to znamená, že si už nebude „len tak“ rozumieť s deťmi a dospelými vo svojom okolí, ale priateľstvá bude aktívne nadväzovať. A noví kamaráti môžu byť celkom iní ľudia ako tí, akých si rodičia predstavovali. V tomto veku nezriedka dochádza k väčším nepokojom v triedach, v ktorých dosiaľ panovala pomerne harmonická atmosféra. Deti viac súťažia o vplyv, na školskom dvore a na sociálnych sieťach sa viac klebetí.
Neprestávajte si tieto procesy všímať a pomáhajte dieťaťu hľadať reč a spôsob vyjadrovania, ktoré ostatných nezrania a nenarušia celú skupinu. „A nie – vaše dieťa nie je nevinné a ani ostatné deti nie sú zlé. Odohráva sa tu teraz proces učenia. Deti si v tomto veku nacvičujú nový spôsob spolužitia, nový druh vzájomného zaobchádzania. A pri tom ľahko dochádza k nezhodám,“ dodáva H.Montgomeryová.
Prečítajte si tiež
Najčastejšie rodičovské chyby v predškolskom veku.
11 – 12 ROKOV. Pubertálne nálady neberte osobne
A je tu puberta. U niekoho prichádza skôr, u iného neskôr. Pripravte sa na búrlivé obdobie a zmeny, ktoré sa vám nemusia vždy páčiť.
Dieťa sa menej hýbe, odvráva a už teraz sa ľahšie rozčúli. Nemáte na výber, týmto obdobím musia prejsť všetky deti. Vy ako rodičia môžete naďalej prejavovať záujem o život svojho dieťaťa, klásť mu otázky a pozorne načúvať odpovediam. Ponúknite pomoc, keď ju potrebuje.
Z mnohého sa stávajú veľké prekážky. Platí to pre čisto praktické záležitosti ako výber správnych tenisiek na telocvik či prihlásenie sa na krúžok, ako aj pre citové problémy.
Hedvig odporúča prispôsobiť sa svojmu „skoro tínedžerovi“. Buďte otvorení a zvedaví, sprostredkujte oporu a pocit bezpečia. Tým mu pomôžete zorientovať sa aj v tomto období. Nezabúdajte, že nerobí neplechu a nezabúda si písať domáce úlohy preto, aby vás nahneval. A s mladšími súrodencami nezačína hádku preto, aby ich trápil. Tieto prejavy neodmysliteľne patria k procesu, v ktorom sa z dieťaťa stáva naozajstný tínedžer.
Foto: Stocksnap.io, Unsplash.com, Pixabay.com