Dánsko. 5 zaujímavých miest, slávne osobnosti a pikošky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dánsko je pre mnohých Slovákov jednou z najmenej známych európskych krajín. Ak do škandinávskych krajín, tak najmä Nórsko, Fínsko, či Švédsko. Ak na sever Európy, tak skôr Holandsko a Belgicko. Dánsko býva najmä prestupnou stanicou, prípadne sa tam turisti zdržia deň-dva. Toto kráľovstvo Lega má však čo ponúknuť a rozhodne sa tam nebudete nudiť. Má len o čosi viac obyvateľov ako Slovensko (cez 5,7 milióna), no narodili sa tam viaceré svetové osobnosti ako Hans Christian Andersen, Tycho Brahe, či Niels Bohr.

Dánske kráľovstvo sa rozkladá na 443 ostrovoch, z ktorých je 74 obývaných. Čo je zaujímavé, žiadne miesto v Dánsku sa nenachádza viac ako 50 kilometrov od mora. Viete, že pod Dánsko patrí aj ľadové Grónsko a Faerské ostrovy?
Z Dánska pochádza 13 nositeľov Nobelovej ceny a dánske voľnomyšlienkárstvo sa prenieslo aj do vzťahov: tamojšia rozvodovosť patrí k najvyšším v Európe. Až 20% párov žije vo voľnom vzťahu bez sobáša.
Toľko na úvod pár pikošiek, poďme na 5 zaujímavých miest, ktoré sa v Dánsku rozhodne oplatia navštíviť.

 

Dánsko a 5 zaujímavých miest

Je ich samozrejme oveľa viac, ale my sme vybrali túto päťku. Okrem nej zájdite aj na Skagen, najsevernejší bod Dánska, kde sa spájajú dve moria. Jazdia odtiaľ aj trajekty do Nórska.
Tiež si choďte pozrieť runové kamene v Jelling – potešia sa milovníci Vikingov. Ak chcete zažiť autentické Dánsko, zájdite do mestečka Dragør sotva 11 kilometrov od Kodane. Originálne domčeky v pastelovej farbe, neopakovateľná atmosféra a pokojný prístav.

1. Legoland

Najslávnejšia dánska značka je bezpochyby Lego. Jeho otcom je murár Ole Kirk Christiansen, ktorý od 30.rokov 20.storočia vyrábal drevené hračky. Názov LEGO poskladal z dánskych slov leg godt, čo je v preklade Dobre sa zahraj.
Legendárne skladačky vyrába spoločnosť Lego v meste Billund už vyše polstoročia, doteraz ich vyrobili viac ako 600 miliárd kusov.
Práve tam smerujú kroky rodín s deťmi, konajú sa tam rôzne výstavy, lego atrakcie a prehliadky stavebníc. Odporúčame ísť tam počas týždňa, nie cez víkend, kedy je doslova natrieskaný.

dánsko legoland

 

2. Christiania

Slobodné mesto patrí medzi najnavštevovanejšie turistické miesta v Dánsku. Prečo?
je to polonezávislá anarchistická komúna, ktorú založili v roku 1971 vo štvrti Christianshavn. Žije tam asi tisícka ľudí a hoci je tam oficiálne zakázané používanie ľahkých drog (marihuana, hašiš), bežne sa tam využívajú. A obchoduje sa s nimi.
V Christianii je zakázané fotiť, jazdiť motorovými vozidlami alebo nosiť zbrane.
Ak sa tam vyberiete, môžete si dohodnúť miestneho, aby vás tam za malý poplatok povodil a ukázal všetky zaujímavé zákutia.

 

3. Hrad Egeskov

Nádherný stredoveký hrad, ktorý rozhodne neobíďte, ak budete v Dánsku na pár dní. Nachádza sa uprostred ostrova Fyn a okrem hradu postaveného na vode tam nájdete aj rozsiahle záhrady, múzeum áut a lietadiel. Park je v podstate v nezmenenom stave od roku 1959 a je otvorený pre verejnosť.
Hrad má už takmer 500 rokov a je známy tým, že ide o najzachovalejší zámok v Európe.

hrad egeskov dánsko

 

4. Tivoli

V centre Kodane nájdete obľúbený zábavný park Tivoli. V minulosti navštívil tieto záhrady aj Walt Disney a natoľko ho očarili, že sa rozhodol vytvoriť niečo podobné aj v USA. Tak vlastne vznikol Disneyland. V Tivoli je mnoho zábavných atrakcií obklopených zeleňou.

Keď už budete v Kodani, pozrite si rozsiahle historické centrum s kráľovským palácom Amalienborg, hrad Rosenborg, Okrúhlu vežu, ale tiež Múzeum Guinnessových rekordov, či nábrežie Nyhavn, kde je slávna socha malej morskej panny. Odporúčame kúpiť si mestskú kartu Copenhagen Card, ktorá vám ušetrí veľa financií. Jej cena je však dosť vysoká, tak si prerátajte, či budete navštevovať dosť atrakcií, aby sa to vyplatilo.

fotograf Filip KulisevPrečítajte si tiež
Fotograf Filip Kulisev: Mám šťastie na úžasných ľudí.

 

5. Öresundský most

No čo už môže byť výnimočné na moste? Prečo vás tam posielame?
Pretože Öresundský most je architektonickým skvostom 20.storočia, ktorý prekročia ročne státisíce ľudí. Je to najdlhší kombinovaný most v Európe. Spája hlavné mesto Dánska Kodaň so švédskym Malmö. Meria 16 kilometrov, spája železnicu s cestou a končí sa v mori. Áno, jeho súčasťou je podmorský tunel.
Mnohí Dáni vyrážajú na dňové výlety do Švédska práve preto, aby prekročili prieliv a zažili cestu pod vodou.

Oresundský most

 

Dánsko a osobnosti

Určite ich mnohých poznáte a možno ste si neuvedomili, že pochádzajú z Dánska. Tak napríklad impresionistický maliar Camille Pissaro či filozof najväčšieho rangu Søren Kierkegaard.  Alebo herečka Brigitte Nielsenová, manželka Sylvestra Stalloneho. Dánsky pôvod má aj americký herec Vigo Mortensen. V modelingu sa presadila Dánka Helena Christensenová.
Aj športovcov majú známych – či už je to futbalista Michael Laudrup, alebo tenistka Caroline Wozniacka.
A samozrejme títo najslávnejší Dáni:

Hans Christian AndersenHans Christian Andersen

Kto by nepoznal najznámejšieho rozprávkara na svete (na fotke)? Napísal 156 rozprávok a mnohé sa stali doslova klasikou – dodnes vychádzajú v nových vydaniach, sfilmovali ich, urobili podľa nich muzikály, divadelné predstavenia, pesničky. Spomeňme aspoň Princeznú na hrášku, Škaredé káčatko, Cisárove nové šaty alebo Snehovú kráľovnú.

Tycho de Brahe

Tohto astronóma považovali za najlepšieho pozorovateľa hviezdnej oblohy pred vynájdením ďalekohľadu. Od roku 1599 pôsobil na kráľovskom dvore Rudolfa II. V Prahe. Na základe Brahových pozorovaní mohol neskôr Johannes Kepler formulovať slávne zákony o obehu planét.

Niels Bohr

Ak si spomínate ešte na školské časy, viete, že to je držiteľ Nobelovej ceny za fyziku. V roku 1913 vyvinul prvý kvantový model atómu, ktorý nesie aj jeho meno. Neskôr sa začal zaoberať kvantovou fyzikou a spolu s inými kolegami objavil pre prax významné štiepenie jadra uránu.

Lars von Trier

Jeden z najlepších súčasných režisérov pochádza z Dánska. Už keď mal 11 rokov, nakrúcal svoje prvé filmy – vtedy dostal 8-milimetrovú kameru. Je predstaviteľom minimalizmu vo filme. Možno poznáte jeho filmy Prelomiť vlny, Melancholia alebo Tanec v temnotách.

Foto: Egeskov.dk, Legoland Billund, Wikimedia, Litakcent.com, Pixabay.com.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.