Darček pre čerstvú maminku a bábätko. S čím sa vybrať na prvú návštevu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

S prázdnymi rukami sa na prvé stretnutie s novopečenou mamičkou a bábätkom nechodí 🙂 Darček pre novorodenca je úplnou samozrejmosťou, ale obdarovaná si zaslúži byť najmä mama. Deväť mesiacov nosila dieťa pod srdcom a potom ho porodila. A pôrod obvykle nie je ani jednoduchý, ani bezbolestný. S výberom vhodného darčeka pre oboch, čerstvú maminku aj bábätko, vám radi poradíme.

 

Klasikou je kytica

box ruží pre čerstvú maminkuVo filmoch často vidíte, ako sa čerstvý otecko ponáhľa do pôrodnice s kyticou ruží. Ale ak sa rozhodnete manželku, dcéru, sestru či kamarátku navštíviť už priamo v pôrodnici, klasické živé kvety až taký dobrý nápad nie sú. Problém by mohol nastať s ich umiestnením a vázou.
Pochybujeme, že v bežnej pôrodnici majú toľko váz, koľko je rodiacich žien:-) .

Alternatívou k živým kvetom sú ruže v boxe. Samozrejme, mamičku nimi môžete obdarovať, aj pri návšteve v domácom prostredí. S príchodom bábätka nebude mať času nazvyš, ale vzácne voľné chvíle si určite veľmi rada vychutná vo vani s príjemným voňavým kúpeľom. Výhodou ruží v boxe je, že dovtedy nezvädnú. Mydlové ruže sa po ponorení do vody roztopia, pričom lupene sú vyrobené z mydla šetrného k zdraviu a k pokožke.

 

Vitamíny, minerály o ostatné výživné látky

Dobrým nápadom nie je ani fľaša vína alebo iný alkoholický nápoj – tento darček sa hodí skôr pre novopečeného otecka. Dojčiacu (aj nedojčiacu) ženu potešíte pekne naaranžovaným darčekovým košom s čerstvým ovocím.
Alebo vyzdobenou fľašou kvalitného oleja na vnútorné a vonkajšie použitie. Blahodarné účinky na zdravie má napr. za studena lisovaný olej zo semienok ľanu siateho. Pri odporúčanom perorálnom užívaní pomôže mamičke schudnúť a posilní jej imunitu a vitalitu. Zdravotné benefity bude čerpať aj dojčené bábätko.
Vonkajšie použitie ľanového oleja zlepšuje stav pokožky, nechtov a vlasov. Odporúča sa tiež na lepšie hojenie rán, povedzme po cisárskom reze.
Rybí olej ako výživový doplnok je zas najlepším zdrojom pre matku i dieťa veľmi dôležitých omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA).

 

Detské oblečenie a topánky

Stavme sa, že takmer všetci známi čerstvých rodičov darujú malému človiečikovi oblečenie. Nakupovanie rozkošného detského oblečenia totiž väčšine ľuďom spôsobuje radosť.
Na tom by nebolo nič zlé, ak nie sú všetky darované vecičky v novorodeneckej veľkosti číslo 56. Dieťatko rýchlo rastie a môže sa stať, že si danú vec nestihne ani raz obliecť, a už vôbec nie vynosiť.

Bábätku narodenému v decembri pokojne darujte dupačky, body, teplákové nohavice či dievčenské šaty určené na teplejšie jarné a letné dni pre troj-, šesť- až deväťmesačné dojčatá.
Milým darčekom môžu byť tiež capačky na prvé detské krôčiky. Pri výbere topánok si dajte záležať, aby boli vyrobené z nezávadných a vzdušných materiálov, napr. z textilu alebo z pravej kože. Taktiež musia detskej nohe poskytovať oporu, no zároveň byť ľahké, pružné a prispôsobivé.

topánočky pre babätko

 

Ergonomický nosič alebo šatka na nosenie detí

Jedným z praktických darčekov je nosiaca pomôcka. Predtým si však overte, či ju mamička má v pláne využívať, nie je to totiž lacná záležitosť. Mnoho mamičiek si nosenie pochvaľuje, pretože bábätko je pri kontakte s matkou pokojnejšie a zároveň jej ostávajú voľné ruky na iné činnosti.
Viac ako kočík sa nosiaca pomôcka uplatní aj pri prechádzkach v komplikovanom teréne alebo pri presúvaní mestskou hromadnou dopravou.
Existuje viacero veľkostí nosičov a šatiek z rôznych materiálov. Šatka sa pri viazaní dá prispôsobiť veľkosti dieťaťa a väčšina nosičov je nastaviteľná tiež, príp. „rastie“ spolu s dieťaťom. Ako dieťatko priberá, treba tomu prispôsobiť aj nosiacu pomôcku s vyššou gramážou. Pri ergonomických nosičoch či vhodnej a správne naviazanej šatke chrbtica mamy ani bábätka netrpí.

 

Plienková torta – z jednorazových alebo látkových plienok

plienková torta pre čerstvú maminku a bábätkoTí, čo nemajú deti pravdepodobne netušia, že aj jednorazové plienky sú očíslované podľa veľkosti, resp. hmotnosti dieťaťa. Avšak skúsení aranžéri plienkových tort to vedia veľmi dobre.
Torta môže byť klasická kruhová poschodová, ale napr. aj v tvare detského kočiara, srdiečka alebo motorky. Ak sa ju rozhodnete naaranžovať sami a nemáte prax, do komplikovaných tvarov sa radšej nepúšťajte.
V závislosti od toho, kedy sa chystáte na návštevu, na obale jednorazových plienok hľadajte v krúžku číslo 1 alebo 2. Jednotka je pre deti s hmotnosťou cca 2 až 5 kg. Ak kúpite väčšie plienky, nič sa nedeje, využijú sa neskôr.

 

 Hračky

Súčasťou darčekového boxu pre bábätka bývajú často rôzne hračky – hrkálky, hryzadlá, plyšové zvieratká a pod. Tak ako pri detskom oblečení a detských topánkach, aj tu si dajte záležať, aby bola hračka zo zdravotne nezávadných, ideálne z prírodných materiálov. A pre dieťa celkovo bezpečná. Verte, že takmer každá mamka si predtým, než vloží dieťatku zábavku do rúk, tieto skutočnosti dôkladne overí. Najväčšiu istotu máte pri kúpe certifikovaných hračiek od renomovaných výrobcov.
Bábätku sa najviac zapáči predmet v jednej výraznej, príp. v dvoch kontrastných farbách, ktorý pri pohybe vydáva nerušivé zvuky. Prílišná farebnosť a hlučnosť by bábätko zbytočne rozptyľovali a vyrušovali. Pred komplikovanými hračkami uprednostnite jednoduchosť.

čo si zbaliť do pôrodnicePrečítajte si tiež
Čo si so sebou vziať do pôrodnice. Zoznam.

 

Spomienkové darčeky

Podarujete album na fotky? Nemôžete nič pokaziť!
Podobne je to aj s knihou, kde rodičia budú zaznamenávať významné míľniky svojho potomka – jeho prvé slová, kedy začal chodiť, vyšiel mu prvý zúbok a pod.
Momentálne letia rôzne súpravy na odtlačky nôh a ručičiek bábätka. Ak ste blízkym príbuzným, zvážiť môžete drahší dar v podobe strieborného alebo zlatého náramku či detských náušníc – toto si však vopred prediskutujte s rodičmi.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com, Darcekypreteba.sk,
Instagram/Monika_tothova29, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.