Datle sú ideálne pre tráviacu sústavu. Vedeli ste, že je to ovocie s najsilnejším protiparazitným účinkom na svete? Presne tak – ničia a odstraňujú z čriev parazity, kvasinky, plesne a iné huby, ťažké kovy, neužitočné baktérie, vírusy a iné jedovaté patogény. Vďaka tomu sú jedným z najväčších ničiteľov kandidózy v histórii ľudstva. Napriek nesprávnym informáciám, ktoré kolujú o tom, že datle kandidózu podporujú… „Nejedzte presladené sušené ovocie, ale ak si dáte napríklad datle, nemáte čo pokaziť,“ odporúča doktorka Kirňáková. Podľa výživového poradcu Igora Bukovského majú datle v sebe prirodzené cukry, ktoré dodajú mozgu novú energiu a pocit uspokojenia. A naplnia aj žalúdok.
Faktom je, že datle pomáhajú obnoviť peristaltickú funkciu čriev. Nanovo totiž zaučia poškodený črevný trakt, aby sa správne hýbal a vylučoval rozkladajúcu sa stravu. Datle sú tiež ideálnou potravinou pre ľudí, ktorí bojujú s cukrovkou a hypoglykémiou, pretože pečeni dodávajú nevyhnutnú glukózu, ktorej nedostatok spôsobuje nevyrovnanú hladinu cukru v krvi. Sú vhodné pre atlétov a iných dobrodružných a aktívnych ľudí, pretože majú veľký obsah draslíka a ovocného cukru. Tie vyživujú mozog a svaly, lebo tie potrebujú glukózu, aby sme mali počas cvičenia silu.
Datle vás nakopnú
Datle obsahujú takmer 70 bioaktívnych minerálov, ktoré podporujú nadobličky, aby ste zvládali každodenné úlohy. Sú jednou z najdostupnejších potravín, ktoré podporujú zdravie srdca, pretože obsahujú doposiaľ neobjavené rekordné množstvo aminokyselín.
Podobne ako pri banánoch, aminokyseliny ako leucín obsiahnuté v datliach pomáhajú zvyšovať hladinu draslíka, ktorý je potrebný na udržiavanie a posilňovanie svalov a nervov.
Tento proces navyše pomáha zbaviť sa kyseliny mliečnej, ktorá zaplavuje telo, keď je pod stresom.
„Datle sú zahrievacou potravinou, ktorá vytláča vlhkosť z orgánov, ako sú slezina a pečeň, avšak nie do takej miery, aby sa vytvorilo škodlivé sucho,“ vysvetľuje v knihe Liečivá sila potravín Anthony William. Skvele v nej popísal účinky skrytú liečivú silu ovocia a zeleniny. „Datle majú aj protirakovinové účinky, vďaka ktorým sú ideálne pre každého, kto hľadá prevenciu proti tomuto ochoreniu a chce si zachovať optimálne zdravie.“
Užitočné TIPY
- Kvôli maximálnemu účinku zjedzte štyri až šesť datlí denne.
- Ak sa potrebujete poriadne vyspať, zjedzte jednu datľu dve hodiny predtým, ako pôjdete do postele.
- Aby vám meditácia, ktorú praktizujete, priniesla hlbšie zážitky, zjedzte tri datle, skôr ako začnete.
- Ak sa balíte na výlet, pri ktorom si nie ste istí, kedy, kde alebo ako sa počas cesty dostanete k jedlu, zabaľte jednu datľu do potravinovej fólie a dajte si ju do vrecka alebo kufra. Počas cesty ju ani nemusíte zjesť (i keď v prípade núdze sa hodí) – skôr bude táto cestovateľská datľa talizmanom, ktorý vám zaistí, že nikdy neostanete hladní.
Datle a ochorenia
Ak trpíte na jedno z týchto ochorení, Anthony William odporúča zahrnúť do svojho jedálneho lístka datle:
Cukrovka, hypoglykémia, syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve (SIBO), ochorenie srdca, plesňová infekcia, refluxová choroba pažeráka (GERD), hypertenzia.
Tiež rakovina pľúc, obezita, ochorenie štítnej žľazy, aneuryzma, posttraumatická stresová porucha (PTSD), narcistická porucha osobnosti a obsedantno-kompulzívna porucha (OCD).
Dajte si datle aj vtedy, ak pociťujete únavu nadobličiek, máte fóbie, chronickú sinusitídu, ružovku, schizofréniu, poruchu pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou.
A napokon sem ešte patria tuberkulóza, závraty, poruchy príjmu potravy, nespavosť, ochorenie ďasien, opuch.
Kedy si dopriať datle?
Napríklad vtedy, keď na sebe pozorujete niektorý z týchto symptómov. Vtedy zaraďte do svojho jedálneho lístka datle:
- nevyrovnaná hladina cukru v krvi
- zápcha, hlien v stolici
- kandidóza
- svalová únava alebo mozgová otupenosť
- bolesť ucha, zvonenie alebo bzučanie v ušiach
- závraty a triška
- vaginálna bolesť
- búšenie srdca a dýchavičnosť
- úzkosť, zmätenosť a panické záchvaty
- potenie
- nutkanie na močenie
- nedostatočné sústredenie
- potravinové alergie
- poruchy spánku
- kŕče, tiky, bolesti hlavy
- bolesti ďasien
- kašeľ
Prečítajte si tiež
Sušené ovocie. Koľko, ktoré a na čo si dávať pozor?
Ďalšie účinky datlí
Anthony William je presvedčený, že konzumáciou datlí si okolo seba vytvoríte štít, ktorý vám poskytne ochranu pred ľuďmi, čo na vás žiarlia. Počas spánku datle pomáhajú uvoľňovať nahromadené toxické emócie, akými sú obavy, hanba, nemorálnosť a pocit , že vás druhí súdia, krivdia vám alebo vás šikanujú. Okrem toho ďatle posilňujú pocit užitočnosti, takže budete produktívnejší a nadšenejší pre vec.
Datle nás učia nebyť sebeckými a stávať sa nezištnými. Ich sladká a vyživujúca prirodzenosť môže byť pozitívne návyková. Ich lahodná chuť je taká vynikajúca, že by sme si ich chceli nechať všetky pre seba.
RECEPT na datľovú granolu
A ešte tu máme jeden chutný recept ideálny pre všetkých, ktorí sú stále na nohách. Pripravte si tejto granoly väčšie množstvo a skladujte ju v pohári v chladničke, aby ste ju mali kedykoľvek po ruke. Sladko-slaná kombinácia bude hitom pre celú rodinu. Môžete ju jesť takto alebo ňou posypte ovocie alebo smoothie v miske.
Suroviny:
- 2 šálky odkôstkovaných datlí
- ¼ šálky kokosových vločiek
- ¼ šálky mandlí
- ¼ čajovej lyžičky morskej soli
POSTUP: Všetky suroviny nahrubo nasekajte v kuchynskom robote a dobre premiešajte. Granolu skladujte v sklenenom pohári v chladničke maximálne dva týždne.
Ak vás téma liečivej sily potravín zaujala, odporúčame knihu Anthonyho Williama. Uvádza v nej konkrétne potraviny, po ktorých sa oplatí siahnuť pri stovkách ochorení a príznakov. Knihu rozdelil na svätú štvorku – ovocie, zeleninu, bylinky a koreniny, a napokon divorastúce plody. Celkovo 50 druhov potravín, ktoré majú na naše zdravie pozitívne účinky.
Foto: Liečivá sila potravín, alimentation.ooreka.fr