Dnes večer sledujte modrý superspln. To divadlo bude stáť za to!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Modrý superspln je doslova magické predstavenie. Nebeské divadlo, ktoré môžete zažiť dnes v noci 19.augusta od pol deviatej večer. Mesiac bude v splne nad obzorom a podľa astronómov nepôjde o obyčajný, ale o tzv. modrý superspln.

Modrý superspln

Mesiac si tento týždeň pripravil úchvatné príležitosti na pozorovanie. Najprv sa objaví modrý superspln, ktorý neskôr zakryje planétu Saturn.
Nasledujúci deň sa Mesiac na oblohe tesne stretne s Neptúnom. V prípade priaznivého počasia bude možné všetky úkazy pozorovať aj zo Slovenska.

Mesiac však nemá nič spoločné s modrou farbou a ide o anglickú slovnú hračku „once in a blue moon“, čo znamená „raz za modrý mesiac“. V skutočnosti má vďaka zemskej atmosfére skôr oranžovú farbu.

Pri pozorovaní sa Mesiac môže javiť o niečo väčší a jasnejší ako zvyčajne. Preto to nazývajú astronómovia superspln. Toto označenie zdanlivého javu sa zvyčajne vyskytuje vtedy, keď sa Mesiac priblíži k Zemi na menej ako 360-tisíc kilometrov. Tentoraz však existuje výnimka, keďže perigeum, teda úroveň Zeme, bude od nás vzdialené približne 364 tisíc kilometrov.

Rozdiel vo veľkosti tohto supermesiaca v porovnaní s bežným splnom je rovnaký, ako keď pozorujete dve rozdielne veľké mince zo vzdialenosti troch metrov. Takýto letný modrý superspln môžete pozorovať bez akýchkoľvek prístrojov, len voľným zrakom,  ale priblížením cez nejaký ďalekohľad si to lepšie vychutnáte.

Pozorovanie modrého supersplnu môže narušiť počasie – ak by bolo zamračené, prípadne sa niekde vyskytnú hmly.

Jiří GrygarPrečítajte si tiež
Jiří Grygar. Muž, ktorý nám otvoril okná do vesmíru

Mesiac v blízkosti planét

A pozor, dneškom sa to nekončí.
Z utorka 20. augusta na stredu 21. augusta môžete počas celej noci pozorovať, ako sa mesiac v splne približuje sprava k planéte Saturn v súhvezdí Vodnára. Nízko nad juhozápadným obzorom bude dokonca vidno aj počas denného svetla, krátko po pol šiestej. Planéta bude akoby zatmená približne jednu hodinu

No a v stredu 21. augusta približne 15 minút pred polnocou Mesiac zrejme tesne minie Neptún. Túto konjunkciu možno bez problémov pozorovať aj voľným zrakom.

Pozorovanie všetkých týchto úkazov však závisí od dobrého počasia – ak sa zamračí, alebo bude pršať, prípadne prídu búrky, nebude z nebeského divadla nič.

 

Zdroj a foto: blogs.NASA.gov, Lepšídeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.