Ďalekohľad je dnes už pomerne bežná vec a nejaký jednoduchší možno máte aj doma. Určite sa zíde pri mnohých príležitostiach – pre milovníkov prírody, ak chcú byť bližšie k zvieratám; na pozorovanie nočnej oblohy. Ďalekohľad je skvelý pomocník, keď idete na športové podujatie, koncert (a dostali ste miesto kdesi vzadu), do divadla… Jednoducho, využitie ďalekohľadu je mnohoraké a ak teda uvažujete, že si nejaký zakúpite, máme pre vás niekoľko tipov, na čo myslieť pri kúpe, čo si všímať a koľko ďalekohľady stoja.
Z histórie ďalekohľadu
Jeden z najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva. Moderné ďalekohľady vznikali v rovnakom období ako mikroskop, ktorý predstavoval akýsi „vedľajší produkt“ pri ich výrobe. Optické pomôcky na vylepšenie schopnosti zraku poznali ľudia už oveľa dlhšie, ale za dátum zrodu skutočného ďalekohľadu sa považuje rok 1608. Prvý funkčný prístroj vtedy zostavil nemecko-holandský výrobca šošoviek Hans Lippershey, hoci ani jeho prvenstvo nie je úplne isté.
Pomyselný nárok si na zhotovenie prvého ďalekohľadu robí aj Zacharias Janssen alebo Jacob Metius z Alkmaaru. Všetci títo muži experimentovali s optikou a veľmi pravdepodobne sa dopracovali k jednoduchému funkčnému ďalekohľadu.
Rýchlosť vývoja dokazuje aj fakt, že si Galileo Galilei osvojil technologický princíp prístroja len rok po jeho vynáleze a ihneď sa nezmazateľne zapísal do dejín astronómie. Ďalekohľad našiel svoje uplatnenie najmä v moreplavbe a vojenstve, ale najväčší význam priniesol práve pri výskume vesmíru. K najčastejším priekopníkom v jeho zdokonaľovaní patrili astronómovia a matematici, ako napríklad Christian Huygens alebo Isaac Newton.
Druhy ďalekohľadov
Existuje viacero typov ďalekohľadov a to je prvá otázka, ktorú si treba zodpovedať: na čo ho vlastne chcem využívať. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť na:
- Turistické ďalekohľady
- Astronomické ďalekohľady
- Poľovnícke ďalekohľady
- Vojenské ďalekohľady
- Zoom ďalekohľady
- Vreckové ďalekohľady
- Detské ďalekohľady
Zaujímavá je aj skupina monokulárov, čiže dívate sa jedným okom a ocenia ich najmä poľovníci, športoví strelci, ornitológovia, či fotografi. Obľúbený Spotting Scope má cez 600 gramov, výborný na cesty, so 60 mm objektívom, čo zaručuje skvelé pozorovacie podmienky aj za súmraku. Takýto monokulárny ďalekohľad vás vyjde na cca 60€.
Ako vybrať správny ďalekohľad
Samozrejme, každý má svoje špecifiká, výrobcovia uvádzajú rôzne odborné názvy, parametre a normy…ale pre výber bežného ďalekohľadu potrebujete vedieť len pár základných vecí.
V prvom rade si všímajte označenie „číslo x číslo“, napríklad 10×50. prvé číslo určuje priblíženie a druhé číslo je priemer objektívu.
Čiže číslo 10 je priblíženie – pozorovaný objekt nám zobrazí ďalekohľad 10x bližšie.
Číslo 50, čiže priemer objektívu má vplyv na svetelnosť (čím vyššie číslo, tým väčšia svetelnosť a teda aj lepšie možnosti pozorovania počas zamračeného počasia, za súmraku ap.).
Turistický ďalekohľad
Pozrime sa bližšie povedzme na turistické ďalekohľady, ktoré sa hodia na turistiku, do prírody, na pozorovanie zvierat a vtáctva. Najobľúbenejšie sú rozmery 8×42 a 10×42. Takýto ďalekohľad postačí do prírody, mal by byť vodeodolný a plnený dusíkom, čo oceníte najmä pri náhlej zmene počasia.
Napríklad ďalekohľad Danubia Alpina LX 10×50 má teda zväčšenie 10x a priemer objektívu 50 mm. Takýto prístroj vás vyjde cez 60€.
Ak chcete niečo lacnejšie a nenáročné, odporúčame ďalekohľad Bresser Hunter s rozmermi 8×21. Je malý, nezaberie veľa miesta, tubusy sa dajú sklopiť a určite sa hodí na turistiku alebo cykloturistiku. Vyjde vás na niečo cez 20 eur.
Astronomický ďalekohľad
Aj ďalekohľady na pozorovanie nočnej oblohy sú populárne. Majú zväčša veľký priemer, ktorý je dôležitý kvôli svetelnosti. Sú ťažšie, náročnejšie na prenos, preto sa väčšinou umiestňujú na balkón, terasu ap. Odporúčame minimálne 20×80, ideálny je aj statív.
Niekoľko užitočných tipov
- Pre klasické pozorovanie z ruky je vhodné zväčšenie 7-12x; pri zväčšení nad 16 odporúčame statív
- Dôležitý je priemer objektívu: ovplyvňuje svetelnosť, ale aj veľkosť a hmotnosť. Na turistiku je ideálny priemer 32 až 40 mm. Poľovníkom odporúčame 50 a 56 mm.
- Pýtajte sa aj na sklo hranolov – my odporúčame BaK-4 pre lepšie optické vlastnosti.
- Zorný uhol a zorné pole uvádza, aká je veľkosť predmetu vo vzdialenosti 1000 metrov. Napr. ďalekohľad 10×56 má zorné pole 105 metrov.
- Dioptrická korekcia je vhodná, ak nosíte okuliare. Väčšinou sa dá nastaviť v rozsahu -3 až +3.
- Ak nosíte okuliare, vyberte si ďalekohľad s výsuvnými očnicami, čo bude pre vás pohodlnejšie.
- Hmotnosť bežného turistického ďalekohľadu je do 700 g, v prípade priemeru objektívu 50 – 52 mm je to už 1,5 kg.
- Spomínaná výplň dusíkom znamená, že nehrozí akékoľvek vnútorné zahmlenie, čo sa môže diať najmä pri zmenách počasia, daždi, vlhkom prostredí ap.
- Materiál – väčšina ďalekohľadov je z plastu, šošovky alebo zrkadlá zo skla. Sú rôzne tvrdé plasty, na to myslite. A samozrejmosťou je vodotesnosť.
Pozrite si video, ako si vybrať ďalekohľad:
Foto: Roy.sk, Vecteezy.com