Veríte, že už správnym rozmiestnením nábytku, pohovky, drobností v byte, či v dome dokážete zvýšiť výrazne zlepšiť svoj životný štýl? Existuje veľa tipov a trikov, ktoré môžete využiť na zlepšenie svojho bývania a následne života. Harmonizovaním a zmenou priestorov v príbytku si nielenže zvýšite osobnú energiu pre emocionálnu, fyzickú a materiálnu pohodu, ale do svojho života zároveň vnesiete veľa šťastia. O tom je feng šuej, ktoré je čoraz populárnejšie a využívanejšie.
Pripravili sme pre vás niekoľko pravidiel podľa feng šuej, ako si zmeniť drobnosti vo svojom domove, aby ste boli šťastnejší a žili vo väčšej harmónii. Ide o zásady zozbierané od expertov na feng šuej, z odbornej literatúry ap.
„Harmonický domov znamená harmonický životný štýl. Starí Číňania verili, že svet, človek i celá príroda sú spojené tokom univerzálnej energie nazývanej čchi. Indický ekvivalent je prána, japonský ki. Čchi sa skladá z dvoch kvalít: feng a šuej,“ popisuje Sarah Bartlettová, autorka knihy Základy feng šuej.
Výborné tipy nájdete v lexikóne od A po Z Feng šuej.
Dom a byt podľa feng šuej
Téme feng šuej je mimoriadne rozsiahla a veľmi zaujímavá. Nechceme vás však zahltiť množstvom informácií, preto sme vybrali niekoľko izieb a prvkov, ktoré sa nám zdali dôležité. A k tomu užitočné tipy, ktoré viete aplikovať okamžite.
Vchodové dvere
Vedeli ste, že vchodové dvere patria k najdôležitejším miestam, s ktorými treba pracovať? Je to hlavný vstup do domu, kadiaľ doň vchádza čchi.
Zlým riešením vchodových dverí je napríklad rovná cestička a košatý strom – tie ohrozujú príbytok. Satelitný tanier oproti príbytku plodí energiu jedovatých šípov. Výškové budovy pred vchodovými dverami šíria negatívnu energiu vaším smerom.
Naopak, dobrým riešením je malý vodný prvok v blízkosti vchodových dverí. Zakrivená cestička je lepšia než rovná. A nízky múr alebo živý plot pomáhajú cirkulácii čchi.
Voňavá kuchyňa
Podľa tradičného feng šuej nesmiete mať oheň a vodu spolu, lebo ide o opačné energie. To môže byť problém v malej kuchyni, kde je drez často inštalovaný hneď vedľa sporáka. V takom prípade musíte dať medzi ne drevený doplnok.
Ak máte v kuchyni veľa špinavého riadu, umyte ho, a ak sú v chladničke staré potraviny, vyhoďte ich.
Sporák má byť otočený k najsilnejšiemu zdroju prirodzeného svetla. Číňania veria, že zlá energia pochádza zo severu, preto je lepšie, keď zdroj výživy – sporák i samotný proces varenia – smeruje prednou stranou na juh.
Ak dúfate v zlepšenie svojho milostného života alebo života všeobecne, potom platí, že čím skôr vytvoríte správnu atmosféru v kuchyni, ktorá je podľa Číňanov srdcom domova, tým skôr zharmonizujete aj svoje srdce.
Príjemná obývačka
Obývačka patrí k najdôležitejším miestnostiam, lebo tam trávite najviac času a asi tam najčastejšie pozývate návštevy. Obývací priestor žije a vysiela svetu posolstvo, kto ste, a je stelesnením vašej osobnosti.
Pohovky vždy postavte oproti oknu alebo dverám. Nijaké miesto na sedenie nemá byť otočené chrbtom k dverám, iba ak to inak nejde. Keď nesedíte oproti dverám alebo na ne z miesta na sedenie nevidíte, zaveste zrkadlo tak, aby ste posediačky videli na dvere.
Do stredu obývačky nič nedávajte, aby sa priatelia a iní hostia mohli pohybovať bez prerušenia toku energie, ktorá cirkuluje v miestnosti.
Zadovážte si nábytok bez ostrých hrán a doplňte ho príťažlivým bytovým textilom.
Vyberajte teplé a prívetivé farby, ako sú jemné pastelové, sivozelené, marhuľové alebo najsvetlejšia ružová.
Efektívna pracovňa
Pracovný stôl musí byť umiestnený tak, aby ste vždy videli na dvere a ľudí, ktorí do miestnosti vstupujú. Tak bude lepšie prúdiť energia, ktorú pri práci potrebujete.
Stôl by mal byť vždy uprataný a každá vec má mať svoje miesto.
Tiež sa snažte mať na stole niečo „zelené“. Rastlina v kvetináči symbolizuje prírodu, v ktorej je dokonalá rovnováha. Ale môžu to byť aj zelené doplnky, drobnosti, ktoré navyše pôsobia teplým dojmom.
Upokojujúca spálňa
Tá by mala byť svätyňou, v ktorej si potrebujete oddýchnuť a načerpať sily. Preto sa tam vyvarujte elektroniky. Televízor v spálni môže nepriaznivo pôsobiť na spánok. Rovnako si do spálne nenoste tablet, mobil, ani hi-fi vežu. Energia z elektroniky narúša harmóniu.
Pozrite sa aj pod posteľ– nemalo by byť pod ňou nič. Žiadne odložené škatule, kusy nábytku, nič. Inak vám tam nebude energia prúdiť tak ako treba.
Neinštalujte svietidlá priamo nad posteľ. Veľmi sústredená jangová energia bude žiariť priamo dole na časť tela, nad ktorou sa nachádza svietidlo. Môže to zapríčiniť bolesti, ako aj nestály sexuálny život a zlý spánok.
Prečítajte si tiež
Ako má vyzerať izba pre školáka?
Čistá kúpeľňa
Kúpeľne a záchody všeobecne spôsobujú vo feng šuej veľké problémy. Hoci to tak nevyzerá, keď si nedáte pozor, ľahko prídete o peniaze či partnera.
Záchodový poklop vždy sklápajte a dvere zatvárajte. Na záchodovú nádržku alebo na podlahu neklaďte popínavé rastliny, lebo energiu to ťahá dole k odtoku vody.
V kúpeľni radšej nedržte sviečky. Aj keď možno vyzerajú veľmi romanticky, napätie medzi energiou ohňa a vody niekedy zapríčiňuje problémy vo vzťahoch. Na steny sú veľmi vhodné svetlozelené a neutrálne farby ako mastencové biele a pieskovcové. Keď je to možné, vyberte si radšej bielu kúpeľňovú súpravu.