Domáca kostihojová masť. Čo lieči a ako ju vyrobiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už počuli o kostihojovej masti či tinktúre. Podľa mnohých liečiteľov by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Využívali ju už naši predkovia na bolesti kĺbov, chrbtice, aj drobné poranenia. Natiahnuté šľachy, výrony, poškodenie tkaniva – kostihojová masť dokáže zázraky. Niekedy sa kostihoj lekársky nazýva aj čierny koreň, medunica, dobrý koreň alebo svalník čierny. Máme pre vás jednoduchý recept – domáca kostihojová masť vám pomôže v rôznych situáciách.

Treba povedať, že kostihoj bol predmetom výskumu väčšieho množstva štúdií. Viaceré potvrdili jeho účinky pri zmierňovaní bolesti chrbta, zápalov spojených s podvrtnutiami a na uvoľnenie bolesti a zvýšenie pohyblivosti kolenného kĺbu pri osteoartritíde.
„Predpokladá sa, že účinkuje tak, že zmierňuje zápal a podporuje rast nových spojivových tkanív. Hoci zápal je súčasťou hojivého procesu, po úraze sa môže stať chronickým a spôsobovať opuchy, bolesť a pocity pálenia,“ vysvetľujú autori v knihe Herbár liečivých rastlín.

NIE na vnútorné použitie
Pozor – bylinkári neodporúčajú aplikáciu kostihoja na popraskanú pokožku, ani na hlboké rany, pretože by sa mohli príliš rýchlo zaceliť na povrchu.
Kostihoj obsahuje jedovaté zlúčeniny nazývané pyrolizidínové alkaloidy, ktoré môžu pri vnútornom užití spôsobiť vážne poškodenie pečene. V koreňoch je obsah alkaloidov až 10-krát vyšší než v listoch.

 

Pestovanie kostihoja

Kostihoj má rád vlhké a zatienené stanovištia. Môže sa rýchlo rozrastať. Kvitne koncom jari a v lete. Nájdete ho na lúkach, poliach, pri cestách a plotoch.
Zber. Listy sa zberajú kedykoľvek, pokiaľ vyzerajú zdravo. Kostihoj však kvitne od mája do augusta a práve v tomto období je vraj najlepšie zbierať ho. Používajte pri tom rukavice.
Od jesene do jari je zasa dobré zbierať koreň kostihoja, keď sa v ňom nachádza najviac účinných látok.

kostihoj lekársky

 

Kostihojová masť – recept

Kostihojová masť sa tradične používa na pomliaždeniny, vyvrtnutia a na ošetrenie kĺbov zasiahnutých osteoartritídou. Kadidlovník zvyšuje protizápalový účinok a pôsobí ako konzervant. Masť nanášajte na postihnuté miesto v hrubej vrstve dvakrát denne. Môže sa použiť aj na zvláčnenie drsnej pokožky rúk.

Suroviny:

  • 10 g včelieho vosku
  • 20 g kokosového oleja
  • 90 ml macerovaného kostihojového oleja
  • 30 kvapiek oleja z kadidlovníka (Boswellia sacra)

Budete potrebovať: váhy, teplovzdornú misu, panvicu, kuchynskú chňapku, malé sterilizované nádobky s vekom.

Pozrite si viac z rubriky BYLINKY.liečivé bylinky

POSTUP:

ikona vahyPripravte si najskôr macerovaný kostihojový olej. Asi 50 g kvitnúcej vňate natlačte do pohára a zalejte 300ml mandľového oleja. Pohár dajte na slnečnú parapetu a každé dva až tri dni zmes jemne pretrepte. Ak hladina mandľového oleja klesne, doplňte olej tak, aby bol rastlinný materiál pod hladinou. Po troch až štyroch týždňoch by mal olej získať karamelový alebo svetlý jantárovočervený odtieň.
Preceďte ho cez mušelínom vystlaný lievik do sterilizovanej fľaše. Uchovajte na chladnom a tmavom mieste a spotrebujte do troch mesiacov. Na predĺženie doby spotreby pridajte tri kvapky vitamínu E a uchovajte v chladničke.

ikona vahyDo teplovzdornej misy vložte včelí vosk a kokosový olej. Misu vložte do veľkej panvice s vriacou vodou a položte na mierny oheň. Zmes občas premiešajte, až kým sa nerozpustí a nespojí. Potom vmiešajte kostihojový olej.

ikona vahyZa pomoci chňapky odstavte misu z ohňa a vmiešajte esenciálny olej. Nechajte mierne vychladiť. Zmes nalejte do sterilizovaných nádobiek, kým je ešte tekutá. Uchovávajte po dobu jedného roka.

kostihojová masť recept postup

Verzia s koreňom kostihoja.
Ak nemáte kvitnúci vňať, vezmite 4 až 6 koreňov kostihoja, najemno ich pokrájajte a krátko zapražte v 250 g čistej masti. Nechajte postáť do druhého dňa a potom masť opäť prihrejte a preceďte cez sitko zvyšky koreňa. Naplňte do pohárov a uschovajte v chladničke.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.