Dvadsiatnici: rozhodujúce obdobie v našom živote

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Roky medzi dvadsiatkou a tridsiatkou sú mimoriadne dôležité. Vyše polovica z nás sa do tridsiatky vydá či ožení, chodí alebo žije s budúcim partnerom. Od veku 20 do 29 sa nám osobnosť mení viac ako kedykoľvek predtým či potom. Vo veku dvadsaťosem rokov sú ženy najplodnejšie.
Medzi dvadsiatkou a tridsiatkou dávame základy svojej budúcej kariére a osobnému životu. Pritom mnohí dvadsiatnici odkladajú dôležité rozhodnutia „na neskôr“ s argumentom, že „veď je ešte čas“. Nie je, zisťujú psychológovia a dokazujú to mnohé experimenty a pozorovania posledných rokov.

Meg Jayová sa ako klinická psychologička zameriava na vývoj v dospelosti. Sledovala nespočetne veľa dvadsiatnikov. Ako tvrdí, strávili priveľa rokov bez akejkoľvek perspektívy. Striedaním zamestnaní a partnerov (pretože sa hľadali). Miernym poflakovaním (veď po vysokej škole si zaslúžim) až ničnerobením (ešte sa narobím dosť).
Vedci však zistili, že práve rokoch medzi dvadsiatkou a tridsiatkou sa najviac utvára náš život. Horké sú potom slzy, ktoré prelievajú tridsiatnici a štyridsiatnici, pokiaľ ide o ich profesiu, ľúbostný život, ekonomickú situáciu, možnosť mať deti. Platia vysokú cenu za to, že im ako dvadsiatnikom chýbal rozhľad a že nevyužili ten čas efektívnejšie.

 

Syndróm Bridget Jonesovej

Roky medzi dvadsiatkou a tridsiatkou definovali médiá ako čosi uprostred, ako ani z voza ani na voz. V roku 2001 uverejnil Economist článok o „Ekonomike Bridget Jonesovej“ a Time vyšiel v roku 2005 s titulkou s nápisom „Zoznámte sa s generáciou uprostred“, pričom oba články informovali o tom, že roky, ktoré zažívajú mladí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, sú na jedno použitie a prežiť ich môžeme vďaka príjmom na jedno použitie.

„Domnievame sa, že ak sa budeme teraz vyhýbať rozhodnutiam, tak si necháme do budúcnosti všetky možnosti otvorené,“ píše Meg Jayová v knihe Rozhodujúca dekáda. „Ale rozhodnutím je aj rozhodnutie nerozhodovať. Ak ostane toho veľa, čo treba urobiť, v tridsiatke sa ocitneme pod enormným tlakom: napredovať, zosobášiť sa, vybrať si mesto, kde sa usadiť, zarábať, kúpiť si dom, užívať si život, spraviť si postgraduál, začať podnikať, pracovať na povýšení, odkladať si na splátky na univerzitu a dôchodok a mať dve alebo tri deti vo veľmi krátkom časovom rozpätí.“

dvadsiatnici - rozhodujúca dekáda

Dvadsiatnici – kritické obdobie

Roky medzi dvadsiatkou a tridsiatkou najnovšie vedci nazývajú kritickým obdobím. Obdobím, keď sme naladení na rast a zmenu, počas ktorého môže spôsobiť vystavenie nejakému vplyvu dramatickú transformáciu.
Deti do päť rokov sa bez problémov naučia akúkoľvek reč.
Medzi tromi a ôsmimi mesiacmi dieťa rozvíja binokulárne videnie.
Tieto kritické obdobia sú oknami príležitostí, počas nich sa rýchlo učíme. Keď uplynú, už to nie je natoľko jednoduché.

Obdobie medzi dvadsiatkou a tridsiatkou je kritickým obdobím dospelosti. Sú to roky, keď je najjednoduchšie začať žiť život, po ktorom túžime. A bez ohľadu na to, čo robíme, je táto dekáda obdobím pružnosti – úžasnej reorganizácie –, a obdobím, v ktorom získavame skúsenosti, ktoré budú ovplyvňovať celý náš život.

Napríklad dvadsiatnici, ktorí sa nazdávajú, že majú ešte stále hŕbu času a márnia roky nezamestnanosťou alebo džobmi, na ktoré sú príliš kvalifikovaní a vyhýbajú sa pracovným záväzkom, sa dostávajú do nebezpečenstva, že nebudú napredovať. Neraz si uvedomíme až ako tridsiatnici alebo štyridsiatnici, že sme premrhali roky po dvadsiatke. A to už sa nedá odčiniť…

 

Nezadaní dvadsiatnici

Dnes je medzi dvadsiatnikmi viac nezadaných ako kedykoľvek v dejinách. Väčšina z nich trávi osamelo celé roky, kdesi na polceste medzi rodičovským domovom a vlastnou rodinou. Vďaka tomu majú mladí možnosť užiť si, kým sa usadia, a zabávať sa s priateľmi a milencami, zatiaľ čo si ponechávajú všetky možnosti otvorené.
Niektorí ľudia sa zoznamujú prostredníctvom kamarátov, iní na internete alebo v meste.
Niektorí sú sérioví monogamisti, iní sa stretávajú s toľkými ľuďmi, s koľkými sa len dá. Osvietení a rodičia sa znepokojujú, že manželstvo je mŕtve, na rande sa už prestáva chodiť a novým štandardom sa stáva nezáväzný sex.

Deadline v tridsiatke je nenápadná obava, ktorá však dvadsiatnikom nedáva pokoja.
Do tridsiatky sa svadby desíme, po tridsiatke po nej túžime. Kedy je teda vhodný čas začať uvažovať o vážnom vzťahu?

Pekne to vyjadrila jedna klientka Meg Jayovej, ktorú cituje v spomínanej knihe Rozhodujúca dekáda:
„Kým som nemala tridsať, bolo chodenie ako tá hra so stoličkami. Všetci behali dookola a zabávali sa. Keď som zavŕšila tridsať rokov, hudba prestala hrať a všetci si začali sadať. Nechcela som byť tá, čo ostane bez stoličky. Niekedy uvažujem, či som si nezobrala svojho muža len preto, že bol stoličkou, ktorá bola pri mne najbližšie, keď som mala tridsať. Niekedy uvažujem, či som nemala počkať na niekoho, kto by mi bol lepším partnerom a azda som to aj mala spraviť, ale videlo sa mi to riskantné. Čo som naozaj mala spraviť, bolo začať uvažovať o manželstve skôr. Keď som mala medzi dvadsiatkou a tridsiatkou.“

Meg Jayová sa venuje vzťahom a manželstvu vo viacerých kapitolách. Uvádza konkrétne príklady z praxe a na ich základe ponúka prenikavé myšlienky a postrehy. Výborne vystihuje celú problematiku dvadsiatnikov a ich partnerského života.

aká fotka na facebooku upútaPrečítajte si tiež
Aká fotka na Facebooku vždy upúta?

Rozhodujúca dekáda

Mnohí klinickí psychológovia dokázali, že naše osobnosti sa menia medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života viac ako kedykoľvek predtým či potom. To je veľká novinka, pretože doteraz bolo všeobecne známe, že detstvo a dospievanie formuje naše osobnosti.
Jezuitská maxima hovorí: „Dajte mi dieťa do sedem rokov a ja vám dám muža.“
Freudova teória vývoja osobnosti sa končí pubertou.
A médiá znázorňujú adolescenciu ako možnosť vyskúšať, ako sa stať niekým iným, novým.

„Teraz už vieme, že zo všetkých období v našom živote je dekáda po dvadsiatke najlepšou šancou zmeniť sa. Videla som dvadsiatnikov, ktorí sa zmenili z ľudí plachých a neistých v spoločnosti na pomerne sebavedome vystupujúcich mladých ľudí, alebo ako za sebou zanechali nešťastné detské roky – a to za pomerne krátky čas,“ popisuje skúsenosti zo svojej praxe Meg Jayová. „A keďže sa tieto zmeny dejú práve vtedy, keď sa rozhoduje o našich dlhodobých kariérach a vzťahoch, tie isté zmeny môžu viesť k veľmi odlišným životom. Táto dekáda je obdobím, keď sú ľudia a osobnosti pripravené na transformáciu.“


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.