Hoci najobľúbenejšie drobné ovocie sú maliny, čučoriedky, ríbezle, do prvej päťky určite patria aj egreše. Pochádzajú z Prednej Ázie, zo stredomorských krajín, výborne sa však u nás udomácnili a pestujeme rôzne druhy. Od svetlých, cez žlté, zelenožlté až po fialové a tmavočervené. Jemne chlpaté alebo hladké. Ako pestovať egreše, v čom prospievajú nášmu zdraviu a ako ich spracovať? Máme pre vás recept na egrešový džem, limonádu, egrešový sirup aj kompót.
Egreše a naše zdravie
Egreše obsahujú vitamín A, vitamíny skupiny B, céčko, omega 6 a omega 3 kyseliny, tiež minerálne látky. Spevňujú náš cievny systém, podporujú trávenie, prospievajú našim očiam a chránia mozog pred starnutím. Udržiavajú v rovnováhe krvný tlak, posilňujú imunitu, pomáhajú redukovať hmotnosť a zlepšujú spánok.
Pestovanie egrešov
Nie je zložité, hoci im neprospieva čoraz častejšia americká múčnatka. No existujú vysokoodolné, rezistentné odrody, takže siahajte po nich. Egrešom sa darí v lokalitách s priemernou ročnou teplotou do 9 stupňov. Možno povedať, že ak sa u vás darí ríbezliam, bude sa aj egrešom.
Vysaďte ich na miesto, kde mierne prefukuje, aby ste znížili riziko spomínanej americkej múčnatky. Určite ich nesaďte do zatienených miest, na okraje pozemkov alebo pod ovocnými či okrasnými drevinami. Egreše nemajú rady sucho, takže myslite na doplnkovú závlahu.
Egreš má pestovateľské nároky ako ríbezľa, doprajte mu kvalitnejšiu pôdu, prípadne aj domáci kompost. Optimálna je hlinitá alebo hlinito-piesočnatá zemina, ktorá je dostatočne vlhká a má dostatok živín. Egreš je samoopelivý druh, čiže nemusíte zvažovať správnu kombináciu odrôd.
Egreše tvoria typické kry, prípadne malé stromčeky, takže dôležitý je správny rez, aby sa rastlina neprehustila. Potom by sa plody nevyvinuli. Egreš plodí na minuloročných výhonkoch, ktoré by mali byť dostatočne dlhé, pevné a vyzreté. Ostatné treba skrátiť. Pravidelným rezom, skracovaním a obmenou výhonkov predĺžite životnosť egreša, aj bohatšiu úrodu. Pri udržiavacom reze teda ponechávajte na kre najviac trojročné výhonky a nahrádzajte ich novými, aby bol ker stále vitálny.
Ako spracovať egreše
Neumyté egreše skladujeme v chladničke 3 až 5 dní.
Viete z nich urobiť naozaj čokoľvek – džemy, limonádu, mušt aj víno. Môžete skúsiť sirup, alebo urobte egrešový kompót. Hodia sa do ovocných šalátov alebo ako pyré (podusené s trochou vody) na zmrzlinu alebo s tvarohom.
Omáčka z egrešov sa perfektne hodí ku grilovanému mäsu, ale aj k syru – vyprážanému alebo grilovanému.
Samozrejme, ideálne je egreše jesť čerstvé, prípadne ich spracovať na rôzne koláče, do biblaniny, na mafiny alebo galetku. Z listov egreša si pripravíte čaj – najskôr usušíte lístky a potom v zime zalejete lyžicu lístkov. Takýto čaj prospieva imunite, pôsobí dezinfekčne, pomáha pri reume, podporuje krvotvorbu.
Egrešová limonáda
Vezmite dve hrste egrešov, ktoré spolu s 1 litrom vody a 2 lyžicami cukru rozmixujete v mixéri. Nalejte do pohára, pridajte ľad a lístky mäty.
Egrešový sirup
Potrebujete 1 kg egrešov, 900 g cukru, čajovú lyžičku kyseliny citrónovej a 400 ml vody.
Egreše rozmixujte s vodou v mixér a zmes nechajte niekoľko minút postáť. Potom zmes precedíme cez sitko alebo gázu. Prelejeme do hrnca, pridáme cukor a kyselinu citrónovú. Varíme na 80°C približne 15 minút.
Sirup napokon naplníme do fliaš a necháme vychladnúť. Vzniknú nám približne dva litre sirupu, ktorý skladujte v chladnej pivnici alebo chladničke.
Vyskúšajte recept na:
Egrešová torta s tvarohom a šľahačkou.
Egrešový kompót
Už ste možno zavárali marhule, jahody, čerešne…ale čo tak skúsiť egreše? Uvidíte ako vám zachutia. Pritom príprava je úplne jednoduchá.
Nazbierajte a očistite egreše. Vložte asi do polovice zaváraninovej fľaše a zasypte asi lyžicou cukru. Potom doplňte zvyšok pohára a opäť zasypte lyžicou cukru. Prevarte vodu a nechajte ju vychladnúť, aby bola vlažná. Takou vodou zalejte pohár, uzatvorte a dajte sterilizovať na 15 minút. Čo to znamená?
Dáme poháre do hrnca, zalejeme asi do 2/3 vlažnou vodou, privedieme k varu a stíšime plameň, aby voda len jemne bublala; necháme do 15 minút takto bublať, potom musia poháre pomaly chladnúť – napríklad vyberieme, položíme na linku, zakryjeme dekou.
Egrešový džem
Vezmeme 1kg egrešov, umyjeme a dáme do hrnca s pohárom vody. Rozvaríme do mäkka, čo môže trvať 10 až 15 minút. Potom pridáme cca kilogram cukru a za stáleho miešanie varíme ďalších 15 minút, aby sa všetko prepojilo a cukor sa rozpustil. Urobíme test – na malý tanierik dáme trošku džemu a aj je dostatočne hustý, gélovitý a nestečie z tanierika, ukončíme varenie.
Horúci džem nalejeme do sterilizovaných teplých pohárov, uzavrieme a obrátime ich hore dnom. Môže to byť 5 minút, potom ich dáme do pôvodnej polohy a necháme vychladnúť pri izbovej teplote prikryté nejakou dekou alebo prikrývkou.
Vyskúšajte tento domáci recept na egrešový džem:
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com