Eukalyptus. Liečivé účinky, tipy na využitie a 2 recepty na oleje

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eukalyptus jednoznačne patrí medzi rastliny, ktoré sú pekné po estetickej stránke, no zároveň majú aj pestré využitie. Je to vždyzelená a rýchlo rastúca rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje najmä v Austrálii. Niektoré druhy (v prírode existuje niekoľko stoviek druhov eukalyptov) však môžete pokojne pestovať aj doma vo svojej záhradke.
Samotné listy nie sú vhodné na priamu konzumáciu. Môžete si z nich ale v sušenej podobe pripraviť napríklad čaj a vyrábajú sa z nich aj esenciálne oleje. Avšak pozor, oleje taktiež nie sú vhodné na konzumáciu, ba práve naopak, môžu byť toxické. Výhodou eukalyptu je, že vo vhodných podmienkach môžete jeho listy oberať po celý rok.

 

Zázračný eukalyptus

Podľa portálu Healthline je to rastlinka mimoriadne bohatá na antioxidanty, ale aj flavonoidy a triesloviny. Tie pôsobia protizápalovo a chránia telo pred baktériami a vírusmi. Pri dlhodobom užívaní látok s obsahom antioxidantov a flavonoidov je nižšia pravdepodobnosť, že vás ohrozia srdcovo-cievne ochorenia, ktoré sú aj u nás na Slovensku veľkým strašiakom.

Okrem toho, lepšie na tom bude aj váš mozog a kognitívne funkcie. Cenné látky môže vaše telo získať napríklad pitím čaju zo sušených eukalyptových listov. Berte však ohľad na to, že detský organizmus môže byť citlivejší, ako ten váš. Deťom sa preto eukalyptový čaj neodporúča.

eukalyptus koala

Koaly majú rady eukalyptus, z ktorého vedia výborne využiť množstvo výživných látok.

 

Pomôže pri nachladení a ošetrí pokožku

Nielen sušené listy, ale aj výťažok z eukalyptu a silice z vylisovaných listov majú svoje praktické využitie. Používa sa ako prísada do kozmetiky, do zubných pást a dokonca aj ako parfum, píše portál Medical News Today. Eukalyptus pôsobí antisepticky. Práve vďaka antiseptickým a antibakteriálnym účinkom je často zložkou ústnych vôd.

Eukalyptus môže pomôcť aj pri ochoreniach dýchacích ciest, ako je napríklad bežné nachladenie či opakujúca sa bronchitída. Uľaví od boľavého hrdla, pomôže aj s upchatým nosom, ale aj s bolesťou hlavy. Uvoľní hlieny a uľahčí ich vykašliavanie.

Ak sa potrebujete zbaviť nachladenia, ideálne je eukalyptus inhalovať alebo si potierať hrudník eukalyptovou masťou. Pokiaľ sa rozhodnete pre inhalovanie, stačí niekoľko sušených listov podrviť do vriacej vody. Dajte si nad hlavu uterák a nakloňte sa nad nádobu s horúcou vodou do znesiteľnej vzdialenosti. Pozor, aby ste sa nepopálili. Pri pravidelnom inhalovaní môže eukalyptus zmierniť intenzitu nachladenia a skrátiť priebeh respiračných ochorení. Podľa niektorých štúdií môže inhalovanie eukalyptového oleja dokonca pomôcť aj pri príznakoch astmy.

eukalyptus

 

Urýchľuje hojenie drobných poranení 

Eukalyptom si môžete potierať aj pokožku, a to najmä v prípade, ak ju často mávate suchú. Pomáha totiž dosiahnuť optimálnu hladinu ceramidov, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie vlhkosti v nej. Produkty s obsahom eukalyptu môžu pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako je napríklad psoriáza či dermatitída. Možno ste si všimli, že množstvo produktov určených na vlasy a pokožku obsahuje výťažok z eukalyptu a je to práve kvôli ceramidom. Vďaka eukalyptu je pokožka menej podráždená, menej svrbí a netvoria sa na nej nepríjemné lupiny. Okrem toho, redukuje aj prípadné začervenanie.

Podľa portálu Everyday Health môžete produkty s obsahom eukalyptu aplikovať na pokožku aj v prípade, ak vás poštípal hmyz alebo pri drobných popáleninách. Eukalyptus redukuje riziko vzniku zápalov a infekcií a urýchľuje proces hojenia. Ak vás bolia svaly alebo kĺby, potieranie eukalyptovými masťami dočasne bolesť zmierni.

bylinka nádchovníkPrečítajte si tiež
Nádchovník je čoraz populárnejší. Ako ho využiť?

 

Vyrobte si doma vlastný olej 

Aróma eukalyptových listov a oleja pri inhalovaní zmierňuje stres a napätie. Účinná látka zvaná eukalyptol totiž pomáha navodiť stav príjemnej relaxácie, a to po fyzickej, ale aj mentálnej stránke. Už po 30 minútach inhalovania zníži krvný tlak a pomôže spomaliť srdcový tep. V letných mesiacoch objavíte ďalšiu praktickú stránku eukalyptu, pôsobí totiž ako repelent proti nepríjemnému hmyzu.

Vedeli ste, že masážny olej na zmiernenie bolesti si môžete vyrobiť aj doma?
Budete k tomu potrebovať:

  • 8 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja
  • 8 kvapiek mätového esenciálneho oleja
  • 8 kvapiek levanduľového oleja
  • 14 mililitrov oleja z hroznových jadierok
  • 44 mililitrov oleja zo sladkých mandlí.

Všetko dôkladne premiešajte a zmes je pripravená na použitie, píše portál New Directions Aromatics. Nalejte si do dlane približne jednu čajovú lyžičku a natierajte na boľavé miesto.

eukalyptus olej

Eukalyptový olej do kúpeľa
Olej do kúpeľa posilní vašu imunitu. Vo fľaške zmiešajte 15 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja, 10 kvapiek mätového oleja, 10 kvapiek pomarančovníkového oleja, 5 kvapiek rozmarínového oleja, 5 kvapiek čajovníkového oleja a 125 mililitrov jojobového oleja.
Zmes poriadne pretrepte a do kúpele pridajte jednu čajovú lyžičku. Nespotrebovanú zmes skladujte na suchom a tmavom mieste a neskôr ju môžete použiť opäť.

Zdroje: Healthline, Medical News Today, Everyday Health, New Directions Aromatics
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com 


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.