Farba jazyka môže signalizovať zdravotné problémy, vrátane cukrovky, či rakoviny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naše telo je dokonalý mechanizmus a často nám dáva signály, že niečo nie je v poriadku. Jednou z častí, ktorú by ste si mali sledovať je farba jazyka. Tá totiž dokáže veľa prezradiť, dokonca aj náchylnosť na cukrovku, či rakovinu. Pritom farbu jazyka rieši málokto, zvykneme si ju uvedomiť, keď sa nám na ňom objavia afty, pľuzgieriky, ale celkovo mu venujeme málo pozornosti. Pritom vám môže doslova zachrániť život.
Čo všetko vám môže prezradiť farba jazyka? Aké zdravotné problémy a kedy by ste mali spozornieť?

Farba jazyka je dôležitá

Bežný zdravý jazyk je svetlo ružový. Ale pokojne môže byť červený, do biela, dokonca čierny. Čo to signalizuje? Pozor, zmeny farby jazyka môžu byť spôsobené aj rôznymi neškodnými faktormi, ako je fajčenie, konzumácia určitých potravín alebo nápojov, prípadne používanie ústnej vody. Takže najskôr si prejdite, či ste niečo podobné nekonzumovali, nerobili, až potom pristúpte k určeniu farby.

ikona lupaRužová farba jazyka

Toto je teda zdravý jazyk, má zvyčajne ružovkastú farbu.

ikona lupaČervený jazyk

Môže byť príznakom rôznych problémov, ako je nedostatok vitamínov B12 alebo kyseliny listovej. Tieto vitamíny sú dôležité pre tvorbu červených krviniek. Ich nedostatok môže viesť k anémii, ktorá sa môže prejaviť červeným jazykom.

Červená farba jazyka tiež môže naznačovať zápal jazyka (glositídu). Býva spôsobený infekciou, poranením alebo inými faktormi.
A napokon sa za červeným jazykom môže skrývať Kawasakiho choroba. Toto zriedkavé ochorenie postihuje deti a spôsobuje zápal krvných ciev. Môže sa prejaviť červeným jazykom, horúčkou a vyrážkou.

Ak sa na červenom jazyku objavia aj nepríjemné vyrážky, môže to signalizovať sreptokoka alebo infekčné ochorenie spálu. Šíri sa kvapôčkovou cestou prostredníctvom kašľania, kýchania alebo dotykom s kontaminovanými predmetmi.

ikona lupaBiela farba jazyka

Pri bielom jazyku určite spozornite. Biele škvrny alebo celý biely jazyk je známkou premnoženia kvasiniek v ústach, čo môže byť spôsobený naozaj vážnymi ochoreniami ako je cukrovka, rakovina alebo AIDS.

Biely povlak na jazyku môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane kvasinkovej infekcie soor, ktorá spôsobuje biele škvrny na jazyku a vnútri úst.
Tiež to môže byť leukoplakia, čo je biely povlak na jazyku, ktorý sa môže vyvinúť v dôsledku fajčenia, nadmerného pitia alkoholu alebo používania dráždivých ústnych vôd.
Pozor, biely jazyk naznačuje aj syfilis, pohlavne prenosnú infekciu, ktorá sa môže prejaviť vredmi na jazyku a iných častiach tela.

zdravý jazykPrečítajte si tiež
13 osvedčených tipov na popálený jazyk.

ikona lupaŽltá farba jazyka

Žltý jazyk môže byť príznakom rôznych problémov, ako sú pečeňové problémy. Dobre viete, že pečeň je zodpovedná za filtrovanie toxínov z krvi. Ak pečeň nefunguje správne, môže to viesť k žltému jazyku.
Tiež môže signalizovať žltačku. Je to stav, pri ktorom sa v bielom oku a na koži hromadí bilirubín, žltý pigment. Môže to byť spôsobené problémami s pečeňou, žlčníkom alebo žlčovodom.

ikona lupaČierna farba jazyka

Čierny jazyk všeobecne naznačuje, že sa vám príliš zväčšujú jazykové papily, čiže drobné hrbolčeky na povrchu jazyka. Keď sú zväčšené, môžu lepšie zachytávať baktérie a zmesi farebných potravín. Tento pigment však môže byť spôsobený aj nadmerným fajčením, pitím kávy alebo keď máte v ústach príliš sucho.

Čierny jazyk je zriedkavý stav, ktorý môže byť spôsobený napríklad nadmerným používaním ústnej vody s obsahom kovu bizmutu.
Pri čiernom jazyku je tiež riziko čiernej chlpatej chvostnatej plesne, ide o infekciu.

Zdroj a foto: mastichashop.cz, toothy.cz,
ireceptar.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.