GoGo žije na internete a s ním vyše 1,1 milióna mladých. Možno aj starších, aj dospelákov, ktorí majú radi uletené vlogy mladého Petržalčana. GoGo patrí k „celebritám“ nastupujúcej generácie a je dôkazom toho, kam až to človek plný tvorivých síl môže dotiahnuť spomedzi štyroch stien svojej oranžovej detskej izby.
Svoj príbeh zhrnul do pútavého rozprávania GOGO – Chalan z internetu, v ktorom odhaľuje zákulisie svojej práce, úskalia, s ktorými sa musel vyrovnať, ale aj detaily z osobného života a ešte oveľa viac!
Lepšídeň.sk vám ako prvý prináša ukážky z knihy vrátane ilustrácií.
„Ako menší som cez víkendy často chodieval na návštevy k strýkovi,“ spomína si GOGO, alias Daniel Štrauch.
„ Býval v dedovom dome, kde síce bolo stále čo robiť, ale jeho obľúbenou činnosťou bolo hranie počítačových hier a pozeranie srandovných videí na webe. „Žral“ Američana Tobuscusa, jeho videá sa mu zdali najvtipnejšie a ja som sa často díval s ním.
Za počítačom sme takto spolu dokázali sedieť aj celé hodiny. Videá sa zapáčili aj mne, sám som si ich potom prechádzal doma a hľadal ďalších tvorcov, ktorí niečo také robili. Telku som nepozeral skoro vôbec, takže mi to prišlo ako dobrá zábava na voľný čas.”
GoGo obdivoval človeka, ktorý si dokáže sám vymyslieť a natočiť príbeh, čo vo výsledku baví masy. Zdanlivo je to jednoduchá výzva, ale každý, kto to skúsi, zistí, že je za tým dosť veľká drina a nápady neprichádzajú samy.
GoGo to skúsil, začal na sebe makať a dnes je kdesi úplne inde. Patrí mu najsledovanejší slovenský kanál na YouTube, kde ho sleduje viac ako 1,14 milióna fanúšikov.
Jeho videá si doteraz ľudia pozreli…teraz pozor, nadýchnite sa dobre čítajte: takmer 255 miliónov ráz! Áno, to číslo je správne – štvrť miliardy videí. Za 5 rokov, keďže svoj GOGO si svoj YOUtube kanál založil v júli 2010.
Fenomén.
Odmalička bral do ruky foťák a kameru, a hral sa s nimi. Otec je fotograf, a tak s ním začal chodiť na svadby, čo bola vraj celkom dobrá škola…
Efekt teleportácie
„S videom som začal experimentovať zhruba v tom čase,“ píše v knižke GOGO – chalan z internetu. „Prvé pokusy sme nerobili na kameru, ale ako inak – mobilom. S kamošom sme skúšali všelijaké kúsky a natáčali, čo nám napadlo. Strih vznikal tak, že sme prerušili nahrávanie. Aké „profesionálne“… Tak sme robili napríklad video v pivnici, kde som vošiel do dverí, vypli sme natáčanie, kým som sa presunul, potom sme ho znova zapli a vyšiel som z iných dverí – čiže veľký efekt TELEPORTÁCIE. Ale aspoň som si pri tom uvedomil, že ma to fakt baví. Mal som vtedy trinásť či štrnásť rokov a to, čo som vyprodukoval, spadalo do kategórie prudko amatérske. Doteraz tie videá skoro nikto nevidel. Ukázal som ich len najlepšiemu kamošovi, s ktorým sme v pivnici robili naše „veľké filmové dielo“. A keď ich „schválil“, niektoré som pustil von. Asi štyri kúsky som vtedy nahral na YouTube. Napokon som ich ale vymazal, keďže sa počet ich divákov nebezpečne podobal nule. Hneď nato som zrušil aj celý môj prvý YouTube kanál, ktorý sa volal Frutonos. Dobrý názov, že? Ani neviem, prečo sa mi vtedy ovocie – fruit – a názvy s tým súvisiace zdali byť cool. Chcel som, nech to má aj nejaký „herný“ charakter, na to sa mi zas zdala vhodná koncovka ako pri gréckych bohoch.
Výsledok? Frutonos. Absolútna blbosť.“
Éra Minecraft
Nová kapitolka sa začala, keď sa na YouTube dostal k Yogscastu. Natáčali Minecraft, na nich GOGO fičal a tešil sa na ich nové videá. Minecraft poňali fakt dobre, napísali si scénar a film tak v podstate prerobili na počítačovú hru. „To ma inšpirovalo, aby som niečo podobné robil v slovenčine. Strihať viem a nejak to okomentujem, povedal som si. A tak pomaly štartovala etapa, vďaka ktorej ma začalo pomaličky registrovať viac ľudí ako len priatelia, ktorým som poslal nejaké svoje video.“
Najprv si GOGO vzal našetrené peniaze a kúpil si mikrofón. Chcel nejako začať, ale nie s mikrofónom, ktorý je na head-sete. „To by nepozeral asi nikto. Preto som si povedal, že investujem svoje úspory, aby ten začiatok nejako vyzeral. Mikrofón som doniesol domov, no keďže na statív som zabudol, ako stojan poslúžil najskôr pohár.“
Kniha GOGO – chalan z internetu je pre všetkých fanúšikov tohto uleteného chalana, ktorý sa neváha pustiť do rôznych projektov a dokáže prinášať vlogy, aké tu ešte neboli.
A prečo vlastne GoGoManTV?
„GoGo je prvé slovo, ktoré som kedy povedal,“ prezrádza GOGO. „Naši ma tak prezývali, keď som bol malý. Používal som ho aj vo všetkých hrách ako používateľské meno – v Counter Strikeu som sa volal GoGo, v Minecrafte rovnako. Na YouTube som chcel mať pôvodne názov GoGoTV, ale to mi niekto obsadil skôr. Tak som pridal ešte slovíčko „man“, keďže som chalan.“
Na záver ešte zopár ohlasov na knižku GoGo – chalan z internetu:
„Výborná kniha , len toho GoGa tam nemuseli toľko spomínať.“
– denník ZME
„Konečne máme čím podložiť grafikovi stôl.“
– časopis Mínus 9 nocí
„Krásny cover, elegantný font, inovatívna grafika, no slabý obsah.“
– blog Frešresherš
„Na to, že má poruchu, to chalan dotiahol ďaleko. Určite knihu odporúčame.“
– plátok Minulý Čas
„Málo bicyklov. A miesto oranžovej by som dal zelenú.“
– športovec Peter S5gan