V mnohých krajinách na svete, aj na Slovensku, sa počas sviatkov zvykne na veraje dverí vešať imelo. Každý zaľúbený pár, ktorý sa pod takýmto imelom ocitne, by sa mal pobozkať. Viete, odkiaľ pochádza tento rituál a čo má spoločné s rastlinou s bielymi plodmi?
Zamysleli ste sa, či imelo je len parazit na stromoch, alebo nám môže aj nejako pomáhať. A ak má liečivé účinky, pri ktorých problémoch nám dokáže pomôcť? Ponúkneme aj jednoduchý recept na tinktúru z imela.
Legenda o imele a bozkoch
Imelo sa stalo súčasťou vianočných osláv v Európe v treťom storočí, ale korene tejto mytologickej tradície pochádzajú od nórskeho boha Baldera. „Obľúbenec všetkých božstiev a najmä matky Frigg si vyslúžil prísahu od všetkých tvorov, predmetov a prvkov, ktorá muvmala zaručiť, že mu nikto neublíži. Podvodný boh Loki, žiarlivý na takto získanú moc, sa snažil nájsť niečo, čo by Balderovi ublížilo,“ popisujú autori v knihe Vedeli ste? Otázky a odpovede od Sarah Hermanovej.
Narazil pritom na imelo, také malé a bezvýznamné, že si ho Frigg nevšimla. Oštep obsahujúci jed tejto rastliny zabil Baldera, čo natoľko skormútilo jeho matku, že ju donútilo k zvláštnemu vyhláseniu: imelo už nikdy nikomu neublíži a ona pobozká každého, kto prejde popod ním. Podľa legendy sa jej slzy premenili na biele plody tejto rastliny.
Imelo ako parazit
Hoci imelo stelesňuje romantické predstavy a často aj trápne momenty našich životov, sama rastlina je v skutočnosti parazit, ktorý s cieľom prežiť kradne živiny hostiteľskej rastline. Vedecké meno amerického rodu imela je Phoradendron – „okrádač stromov“.
Imelo sa u nás v posledných rokoch dosť premnožilo a začína spôsobovať stromom problémy. Napadnutý strom totiž oberá o množstvo vody a živín. Treba však priznať, že k svojmu hostiteľovi sa – ak nie je premnožené na danom strome – správa pomerne prívetivo a výraznejšie mu neškodí. Dokonca sa s ním podelí o produkty svoje fotosyntézy. Aj preto ho niektorí označujú za poloparazita.
Rôzne druhy imela
Imelo je nielen jedným zo symbolov Vianoc a parazitom stromov, ale má tiež liečivú silu. A práve v období sviatkov, od decembra do januára.
Najskôr si však povedzme, že existuje viacero druhom imela, čo ste možno netušili. U nás nájdete až tri poddruhy bieleho imela: imelo biele pravé, imelo borovicové a jedľové. Každé z nich má svoj strom, na ktorom rastie, čiže parazituje.
Imelo biele pravé teda len na listnatých stromoch, dokonca aj na jabloni. Spoznáte ho podľa dlhších listov, sú asi 4x dlhšie ako široké. Keď rozpučíte biely plod, narazíte na lepkavý vnútrajšok a biele semienka srdcovitého tvaru.
Imelo borovicové má nápadne úzke a dlhé listy, rastie na borovici a smreku.
Imelo jedľové je najvzácnejšie a to má listy naopak mierne dlhšie ako široké.
Imelo a liečivé účinky
Imelo v sebe obsahuje množstvo látok ako sú glykoproteíny, viscotoxín, polygalakturonáty a favoníny. Ale tiež alkaloidy, cholín, acetylcholín, histamín, organické kyseliny, triterpény, či fenylové zlúčeniny.
Okrem magickej sily podľa legiend má imelo skutočné liečivé benefity, ktoré poznali už v antike.
Vyrobiť si z imela môžete výluh alebo tinktúru. Tá rozširuje vlásočnice a znižuje tak krvný tlak. Pomáha pri problémoch so štítnou žľazou, ženám zmierňuje menštruačné ťažkosti a prispieva k lepšiemu zvládaniu problémov spojených s klimaktériom.
V prírodnej medicíne sa imelo používa na tlmenie bolestí hlavy, závratov.
Vo Francúzsku je imelo testované ako prevencia arteriosklerózy.
V Nemecku sa snažia preukázať protinádorové a imunostimulujúce účinky.
Tinktúru kúpite aj v obchode, 50 ml fľaštička stojí okolo 6€. Užíva sa pri daných problémoch 3x denne pred jedlom 6 kvapiek, ktoré rozriedite v malom množstve vody.
Prečítajte si tiež
Slovenské Vianoce majú mnoho podôb. Poznáte ich?
Pozor, imelo je zároveň aj jedovaté. Netrhajte ho z topoľov, také imelo má v sebe najviac jedovatých látok. Tiež by si na imelo mali dávať pozor ľudia s nedostatočnou funkciou srdca a obličiek.
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com