Je to tak troška retro potravina, ktorú mnohí mladí už ani nepoznajú. Kedysi sa však jačmenné krúpy bežne využívali v kuchyni, pretože sú zdravé, výživné aj lacné. Majú mierne tvrdšiu konzistenciu, ale skvelú orieškovú chuť. Dajú sa z nich urobiť rôzne pochúťky ako krúpový šalát, fašírky, krúpy s makom a čučoriedkami, nákyp z krúp, krúpové rizoto, zapekanú zeleninu s krúpami ap.
A ako píšeme hneď v titulku, jačmenné krúpy pomáhajú tráveniu, pri detoxe, dokážu chrániť pred cukrovkou aj niektorými typmi rakoviny. Sú určite zdravšie ako moderná quinoa, bulgur alebo kuskus. „Ak si uvaríte jačmenné krúpy na raňajky, budete všetky prospešné látky prijímať bez zbytočných strát,“ radí odborník na výživu dr. Igor Bukovský.
Nižšie si prečítajte o liečivých účinkoch jačmenných krúp, poradí aj využitie v kuchyni a pridáme recepty na slano aj sladko.
Zdravé jačmenné krúpy
Skúste zaradiť jačmenné krúpy do svojho jedálnička aspoň raz-dvakrát týždenne a určite po krátkom čase zaregistrujete zlepšené trávenie. Zároveň si posilňujete celú tráviacu sústavu, pretože jačmenné krúpy obsahujú veľa vlákniny. A to najmä nerozpustnej vo vode, ktorá nezmenená prejde celým tráviacim traktom. Podporí tak pohyb čriev, odbúra prípadnú zápchu.
Konzumácia jačmenných krúp posilňuje aj celkovú imunitu, pretože sa lepšie množia tzv. dobré baktérie. Tie sa starajú o to, aby v črevách nezačali vládnuť škodlivé baktérie, lepšie nám teda trávi, cítime sa lepšie a zdravšie.
Jačmenné krúpy podľa viacerých odborníkov bojujú účinne aj proti žlčníkovým kameňom a sú prevenciou pred operáciou žlčníka. Tiež si nimi znižujete riziko srdcovo-cievnych ochorení a niektoré druhy nádorov, hlavne karcinómov hrubého čreva.
Jačmenné krúpy majú tiež veľa vitamínom a minerálov, najmä molybdénu, selénu, medi, mangánu ap. Napríklad mangán je nevyhnutný pre správny vývoj kostí, premenu tukov, cukrov a bielkovín v tele.
Horčík v jačmenných krúpach v kombinácii s vlákninou zasa znižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje vylučovanie inzulínu, môže chrániť pred cukrovkou 2.typu.
Chutné jačmenné krúpy
Z jačmenných krúp sa dá pripraviť naozaj všeličo – sladké i slané.
Lekári ich však odporúčajú konzumovať najmä ráno, pretože vtedy stabilizujú hladinu cukru v krvi a to ešte viac ako ovsené vločky.
Jačmenné krúpy kúpite bežne v potravinách, napríklad ponúka ich Podravka v zelených vrecúškach, tiež Kroner v 500 g balení, Svitko, Baraka ai. Polkilové vrecko stojí do 1 eura.
Základná príprava je jednoduchá: preberte krúpy, opláchnite a varte v osolenej vode až do zmäknutia. Môžete pridať kvapku oleja. Po asi 20 až 30 minútach sú krúpy správne chrumkavé, po 50 minútach rozvarené a z takých viete pripraviť rôzne nátierky, či nákypy.
Po uvarení ešte nechajte 5 minút dôjsť.
Jačmenná krúpová kaša
Ak máte radi klasickú zemiakovú kašu, určite vyskúšajte niekedy aj verziu z jačmenných krúp. Pripravte si hrnček krúp, 2 hrnčeky vody, soľ, olej a korenie.
Krúpy štandardne premyte a zalej e ich vodou. Pridajte soľ, korenie a dajte variť. Keď začnú bublinkovať, znížte plameň a potom asi 20 minút pomaly varte ako klasickú ryžu.
Napokon odstavte, nechajte pár minút dôjsť. Z takejto krúpovej kaše môžete urobiť tradičnú slanú prílohu k mäsu.
Alebo nasladko, keď ju ochutíte pri varení škoricou, medom a tesne pred dovarením môžete pridať nastrúhané jablká, prípadne nejaké semienka. Takúto zmes po dovarení jednoducho rozmixujete dohladka a ozdobíte nastrúhanou čokoládou, kakaom ap.
Vyskúšajte aj ďalšie naše RECEPTY.
Krúpové rizoto
Nakrájajte nadrobno jednu cibuľu a osmažte na panvici. Pridajte zeleninu – čerstvú alebo pokojne mrazenú, asi 300 gramov. Hrášok, mrkva, kukurica, brokolica ai.
pridajte 300 gramov jačmenných krúp, pretlačený strúčik cesnaku a zalejte asi litrom prevarenej vody. Hrniec prikryte a nechajte variť na miernom plameni asi 45 minút. Nenazerajte dnu, neodkrývajte.
Napokon môžete pridať upečené/uvarené kúsky mäsa – hovädzie, kuracie, podľa chuti. Osoľte, okoreňte a dobre premiešajte.
Dobrú chuť!
Foto: Wikimedia, Pixabay.com