Jahodový olej – aké sú jeho účinky a ako si ho vyrobiť podomácky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máj a jún patria na Slovensku každoročne jahodám. Jedno z najobľúbenejších ovocí nájdete na trhoviskách, v obchodoch, ale mimoriadne obľúbený je aj samozber jahôd. Svoje brány už otvorili viaceré jahodoviská naprieč krajinou, kde si môžete za lepšiu cenu nazbierať toľko červených plodov, koľko sa vám ráči. Pozrite si prehľad vyše 30 jahodovísk, ktoré môžete navštíviť.
Z jahôd sa dajú pripraviť koláče od výmyslu sveta. Tiež vynikajúco ochutia jogurty, zmrzlinu, nápoje či šaláty. Okrem toho sa z nich vyrába viacero produktov. Napríklad taký jahodový olej – počuli ste už o ňom? Ide o hotovú vitamínovú bombu. Pravdou však je, že olej z jahôd nie je najlacnejšou položkou. Preto vám prinášame jednoduchý recept, ako si ho vyrobiť v pohodlí domova.

Veľké červené jahody väčšina z nás zbožňuje pre ich šťavnatú a sladkú chuť. A, samozrejme, dodávajú nám množstvo vitamínov – najmä céčka. Vitamínu C dokonca v červených plodoch, ktoré obsahujú až 90-percentný podiel vody, nájdeme viac ako v pomaranči.
Ak premýšľate nad tým, do akých receptov možno zužitkovať jahody a čo všetko sa z nich dá vyrobiť, vyskúšajte olej. No podomácky si ho možno vyrobiť len z lístkov lesných jahôd. Jahodový olej sa pýši mnohými výhodami pre zdravie. Okrem silnejšej imunity nám zabezpečí aj krajšiu pokožku.

 

Jahodový olej a jeho prospešné účinky

Obchody zamerané na zdravú stravu a životný štýl predávajú oleje lisované za studena z jahodových semien. Tie sú bohatšie na esenciálne mastné kyseliny, ktoré spadajú do skupiny omega-3, tiež na antioxidanty a vitamíny A, B, C a E. Sú oveľa koncentrovanejšie v porovnaní s podomácky vyrobeným produktom. Cena však nie je najnižšia – za sto mililitrov zaplatíte od cca 12 eur vyššie.

Napriek tomu sa jahodový olej teší veľkej obľube. Niet sa čo čudovať. Užívaním jednej čajovej lyžičky na lačný žalúdok si každý deň zabezpečíte prísun už spomínaných vitamínov a esenciálnych mastných kyselín, trebárs kyseliny linolovej. Rovnako kyseliny elagovej, čo je silný antioxidant.

Pokiaľ ide o vonkajšie použitie, olej z jahodových semien hĺbkovo hydratuje pleť i pokožku, podporuje jej elasticitu a redukuje vrásky. Je preto mimoriadne vhodný na suchý, podráždený a citlivý typ pokožky.
Ak vám nie je príjemný pocit „mastného filmu“ na pokožke, pridajte si zopár kvapiek oleja do vášho pleťového či telového krému. Prípadne si aplikujte olej na tvár namiesto masky (jeho zvyšky potom zotrite vatovým tampónom a naneste si svoj bežný krém). Odmenou vám bude zdravší a žiarivejší vzhľad pleti.

jahodový olej účinky a recept

 

Recept na jahodový olej

Ak sa predsa len rozhodnete pre výrobu oleja z jahôd v pohodlí domova, máme pre vás jednoduchý návod, ako na to. Potrebovať budete:

  • prázdnu fľaštičku (najlepšie z tmavého skla)
  • menší zaváraninový pohár s pevným uzáverom
  • misku/pohár
  • lievik
  • lístky z lesných jahôd
  • za studena lisovaný olej podľa vlastnej voľby (odporúčame arganový/jojobový/kokosový, prípadne olivový).

jahodový olej účinky a recept

POSTUP

Výroba ako taká nie je žiadnou vedou, vyžaduje si iba trpezlivosť. Vo výsledku však nebudete ľutovať.
Umyté a utierkou vysušené lístky vložte do čistého zaváraninového pohára. Následne doň nalejte olej v množstve, aby ste získali hustú zmes. K dispozícii by ste preto mali mať niekoľko hrstí lístkov.

Pohár pevne uzavriete a položte ho na tmavé miesto, kde nepreniká priame slnečné žiarenie, napríklad na vrch vyššej skrine. Nechajte ho tam lúhovať aspoň štyri týždne. Doba by nemala presiahnuť šesť týždňov. Každý deň však pohárom pomalými pohybmi párkrát pootáčajte.

Ďalším krokom je precedenie oleja do misky či pohára. V sitku by vám mali ostať len jahodové lístky. Tie potom ešte vyžmýkajte. Získaný olej prelejte do sklenenej fľaštičky za pomoci lievika. Hotovo!
Olej je najideálnejšie uchovávať vo fľaštičke z tmavého skla s pevným uzáverom a na tmavom mieste, napríklad v skrinke.

jahody

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.