Vedeli ste, že ľudia, ktorí cez deň snívajú a obrazne si predstavujú svoje ciele, sú šťastnejší a úspešnejší bez ohľadu na to, či svoje ciele dosiahnu, alebo nie? Dokázali to vedci na rôznych experimentoch a sledovaniach a možno sa pýtate prečo? Má to naozaj reálny psychologický základ a stačí tak málo: počas dňa sa na pár sekúnd, minútku zastavte, zasnívajte, fantazírujte a s veľkou pravdepodobnosťou vám to výrazne urobí deň krajším a lepším.
Vysvetlíme prečo.
Pomáha snívanie počas dňa?

Sabrina Fleisch
Už samotný príjemný pocit, ktorý vyvoláte predstavou stačí na to, aby vás motivoval, upokojil, dodal vám silu a vieru.
Pri snívaní sa uvoľňujú všetky príjemné pocity a hormóny šťastia, ktoré potrebujete, aby ste mohli pracovať na svojich snoch. Mnohí ľudia sa nezaoberajú vysnívanou predstavou, neodvážia sa vžiť do nej. Boja sa, že budú sklamaní, ak sa nesplní. Tento predpoklad je však nesprávny a bol veľakrát vyvrátený.
Cítiť sa dobre, alebo nie? Čo by ste si vybrali?
„Nepochybujem, že cítiť sa dobre! A to môžete iba vy, svojou predstavivosťou. Keď sa pripravíte o možnosť precítiť tieto pocity, lebo možno máte strach, že sa vaša predstava nesplní, pripravíte sa o vieru v seba samých aj o krásne chvíle blaženosti. Radostné očakávanie je totiž silnejšie ako samotná radosť a po láske je to dokonca druhý najkrajší pocit,“ popisuje tento efekt psychosociálna poradkyňa Sabrine Fleisch, ktorej vyšla aj v slovenčine kniha Moja cesta k sebe.
Urobte si deň krajším
Poznáte ten pocit, keď sa tešíte na svoje obľúbené jedlo? Na blížiacu sa cestu? Dobrú priateľku? Výlet? Obľúbené hobby? Vianoce? Narodeniny?
Potom ste určite zažili, aký je to pekný a príjemný pocit. Na nič iné viac nemyslíte, nič vám nemôže pokaziť náladu, nič vás nemôže zraniť, pretože myšlienkami ste už pri tej úžasnej predstave. V hlave vám dávno beží film.
A určite viete, že len čo tá radostná chvíľa konečne nastane, samotná radosť netrvá dlho. Od momentu „naplnenia“ tá silná, pozitívna emócia vyprcháva.
Ako Sabrina uvádza na príklade Vianoc – keď si spomeniete na tieto sviatky v období svojho detstva, pamätáte sa na to vzrušenie? Ako veľmi ste sa tešili na Ježiška a nevedeli pokojne obsedieť? Vrchol večera prišiel, keď konečne zazvonil zvonček a rozdali sa darčeky. Len čo ste si rozbalili darčeky, zaspievali všetky vianočné piesne a zjedli slávnostnú večeru, pocit vzrušenia pomaly poľavil.
Intenzívne napätie a radostné očakávanie trvali oveľa dlhšie a predstavovali oveľa lepší pocit ako samotný magický okamih. Navyše predstava v hlave bola vždy napínavejšia, výnimočnejšia a krajšia ako realita.
Prečítajte si tiež
Optimizmus prospieva zdraviu.
Tu je 22 citátov pre lepší deň.
Poznámka pre hundrošov a neveriacich
Určite je veľa ľudí, ktorí povedia – áno, budem sa tešiť, predstavovať si a potom, keď to nevyjde podľa mojich predstáv, budem aj tak sklamaný!
Nuž, porovnajte si dve možnosti: buď sa budete tešiť a keď to aj nevyjde, aspoň ste predtým zažili príjemné pocity… alebo sa nebudete ani tešiť a ani to nevyjde, takže budete na nule.
Ktorá alternatíva je lepšia?
Povedali by ste: „Nie, nechcem sa tešiť na Vianoce, pretože sa bojím sklamania?“
Alebo sa radšej budete tešiť ako malé dieťa, obrazne si predstavovať najkrajšie momenty a príjemne strávený čas so svojimi blízkymi?
Určite poznáte niekoho, kto už mesiac pred Vianocami básni o sviatkoch radosti a pokoja, vyzdobuje byt a už pri pomyslení na Vianoce vyskakuje od radosti. „Tento človek umne využíva silu radostného očakávania, silu myšlienky. Vy rozhodujete o tom, ako intenzívne a ako dlho budete prežívať radosť. Svojimi myšlienkami vytvárate svet, v ktorom žijete. V tejto súvislosti by sme si mali my dospelí častejšie brať príklad z detí, pretože deti rady snívajú,“ myslí si Sabrina Fleisch, autorka kniha Moja cesta k sebe.
4 dôvody, prečo denné snívanie zlepšuje pocit šťastia a úspechu
1. Aktivácia pozitívnych emócií
Keď si predstavujeme niečo príjemné alebo vzrušujúce (napr. úspech v práci, cestovanie, vzťah, zdravý životný štýl), náš mozog reaguje podobne, ako keby sa to už dialo. Uvoľňujú sa neurotransmitery ako dopamín a serotonín, ktoré zlepšujú náladu, motiváciu a celkový pocit spokojnosti.
Už samotné predstavenie si cieľa aktivuje tzv. reward systém mozgu, čo nám dáva pocit naplnenia ešte pred dosiahnutím výsledku.
2. Zvyšuje vnútornú motiváciu
Denné snívanie často vedie k jasnejšiemu zmyslu toho, čo chceme, a tým aj k väčšej vnútornej motivácii. Keď si predstavíme, ako by sa náš život mohol zlepšiť, naše správanie sa tomu začne nenápadne prispôsobovať – bez vonkajšieho tlaku.
3. Znižuje stres a úzkosť
Vizualizácia pozitívnych scenárov pomáha odľahčiť každodenný stres a dáva mozgu šancu „vypnúť“ od neustáleho riešenia problémov. Je to forma mentálneho úniku, ktorá môže mať podobný účinok ako meditácia alebo relaxácia.
4. Pomáha nám lepšie plánovať a konať
Predstavovanie si budúcnosti nie je len o „snívaní“. Často pri tom nevedome vytvárame mentálne mapy, ako sa k cieľu dostať – teda plánujeme kroky, prekonávame prekážky ešte predtým, než nastanú.
Tí, ktorí si len predstavujú ideálny výsledok, síce zažívajú prílev šťastia, ale bez akcie môže prísť rýchle vytriezvenie.
Takže najlepšia kombinácia je: snívanie + realistické uvedomenie si cesty = spokojnosť aj vyššia šanca na úspech.
Zdroj a foto: lepšíDeň.sk, Tatran, Freepik.com