Keby som staval ešte raz, opäť by som staval z Ytongu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hovorí to majiteľ nového dvojpodlažného rodinného domu s podlahovou plochou 232 m2. Dôvod, prečo sa pustil do stavby, bol prostý a týka sa možno aj niektorého z našich čitateľov: deti pomaly odrastali a za niekoľko rokov rodina počítala s tým, že postupne opustia rodné hniezdo. Rodičia im preto ešte chceli dopriať zázemie a komfort bývania v novom dome.

Prečo práve z Ytongu?

Stavbu realizovali majitelia svojpomocne a ako konštrukčný materiál si zvolili tvárnice Ytong. Dom im navrhol autorizovaný architekt, do stavby sa potom pustili vlastnými silami. Svojpomocnej výstavby sa rodina nebála, pán majiteľ je profesiou stavebný inžinier a so stavbárinou má dostatok skúseností. S výstavbou začali v júli 2021, hrubá stavba bola v októbri toho istého roku hotová. V súčasnosti je už dom dokončený a rodina si ho spokojne užíva.

„Vďaka svojpomocnej výstavbe sme neboli závislí ani na termínoch dodávateľov a stavali sme tak rýchlo, ako nám to dovoľovali stavebné termíny. Nič sme neurýchľovali, keď bolo pre kvalitu diela potrebné počkať, počkali sme a robili sme iné práce,“ hovorí pán majiteľ.

Tvárnica a stavebný systém z pórobetónu Ytong si stavebník zvolil hneď z niekoľkých dôvodov: kvalita stavebných prvkov Ytong mu maximálne vyhovovala a keďže mal skúsenosti aj s tehlami, dobre vedel, že s pórobetónovými tvárnicami a priečkami Ytong sa pracuje ľahko a dobre. Materiály Ytong sú použité v celom dome, obvodové steny sú vymurované z tepelne izolačných tvárnic Ytong Lambda YQ 500 mm, z Ytongu sú v dome priečky aj preklady. Nad prízemím a poschodím sú montované stropy Ytong, nechýbajú ani schodiská z Ytong schodiskových dielcov.

Dobré sú aj jeho skúsenosti z výstavby

„Tvárnica Ytong má mnoho pozitív, skúsený stavebník tento materiál dobre pozná a vie ho využiť. Aj ja som ocenil presnosť, ľahkosť, dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ľahké spracovanie a manipuláciu či minimum odpadu. Keďže sme na fasáde domu nerobili klasický kontaktný zatepľovací systém, ale predsadenú odvetranú fasádu. Tá vyžaduje kotvenie nosnej konštrukcie, museli sme sa teda vysporiadať snáď s jedinou nevýhodou pórobetónu, ktorou je zložitejšie kotvenie. Ale aj to má samozrejme riešenie, len sme museli dávať pozor na presné otvory, správne hmoždinky a silnejšie kotevné prvky. To isté platilo aj pri inštalácii sadrokartónových stropov. Keď sa pozerám späť na dobu hrubej stavby, musím povedať, že keby dom staval ešte raz, opäť by som staval z Ytongu. Myslím, že je to skutočne veľmi dobrý a kvalitný materiál.“

dom-z-ytongu

Výhodou majiteľa bola aj dobrá znalosť stavebného systému Ytong

Ešte pred začatím výstavby navštívil niekoľko seminárov, organizovaných spoločnosťou Xella, a podrobne sa informoval, aké prvky použiť a ako s nimi správne pracovať. O jeho premyslenom postupe svedčí napríklad voľba tvárnic Ytong Lambda YQ s hrúbkou 500 mm – tieto tvárnice predstavujú absolútnu špičku v sortimente tvárnic Ytong a stavajú sa s nimi bez zateplenia nielen domy vs. takmer nulovou spotrebou energie, ale aj pasívne domy.

Maximálne spokojný bol pán majiteľ so službami spoločnosti Xella Slovensko, využil napríklad ponuku bezplatného ocenenia projektu domu. Okrem kvality stavebného materiálu si dal stavebník záležať aj na riešení energetickej bilancie domu. Tepelnoizolačné vlastnosti a životnosť fasády zlepšuje odvetrávaná fasáda, energetickú nezávislosť fotovoltaika na streche, tepelný komfort rekuperačná jednotka, tepelné čerpadlo a klimatizácia.

TS, foto: Xella.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.