Kliešte. S týmto trikom sa na vás neprisajú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Príchod jari je ako stvorený na aktivity vonku – či už sú to častejšie prechádzky, piknik s rodinkou, deti hrajúce sa na lúke alebo v lese. A zvyšuje sa tak pravdepodobnosť, že sa domov vrátite s neželaným návštevníkom.
Kliešte začínajú útočiť už od konca marca, prebúdzajú sa hlavne v apríli a je to strašiak mnohých ľudí. A oprávnene, keďže sú neraz infekčné a prenášajú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Prisajú sa na pokožku, dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže nič nepocítite a zahryznú sa do vás.
Na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR  si môžete pozrieť prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy na Slovensku – od Bratislavy až po Bardejov.

 

Kliešte na oblečení

Vždy po návrate domov by ste sa si mali skontrolovať oblečenie, pretože často sa na ňom prichytia.
Chcete znížiť riziko, že sa na vašom oblečení prichytia kliešte?
Máme skvelý trik. Postačí vám obyčajný valček na čistenie odevov, aký bežne používate na tzv. žmolky. Prípadne keď zabudnete vo vrecku nohavíc papierovú vreckovku, nohavice operiete a všetko oblečenie má na sebe malé biele kúsky papiera. Poznáte? 🙂

Tak presne taký valček potrite jemnou vrstvou esenciálneho oleja a prejdite ním postupne celé oblečenie. Najmä nohavice, ale v podstate každý kus odevu. Opatrne, aby ste si nenarobili fľaky. Urobte to tesne pred odchodom do prírody. Kliešte budú mať rozhodne oveľa väčšie ťažkosti prichytiť sa na vašom oblečení, ako za normálnych okolností.
Olej môže byť s prídavkom eukalyptu, citrónu, mäty alebo levandule. Tieto vône kliešte nemajú radi, odpudzujú ich, niektoré sú pre ne doslova toxické.

Prípadne si takýto esenciálny olej môžete namiešať do fľaštičky so sprejovým uzáverom a použiť ho ako sprej. Postrekujte však iba oblečenie, nie pokožku – niekto môže byť na takéto oleje alergický.

 

Kliešte na pokožke

O správnom odstraňovaní kliešťov sa vedú už dlho polemiky. Niekto tvrdí, že treba olej, iný v žiadnom prípade. Ďalší že vytiahnuť pinzetou, iný že vybrať len nechtami…

Správne vybratie kliešťa je nasledovné:
Najskôr miesto s kliešťom dezinfikujte jódom. Odstráňte ho pinzetou a opäť dezinfikujte miesto, kde sa prisal. Potom ešte občas sledujte dané miesto, či nesčervenalo, alebo sa tam neobjavila iná reakcia.
V skratke a jednoduchosti – kliešť sa na nás prisaje malým chobôtikom so spätnými zúbkami. Aby sa udržal na pokožke, zároveň vylúči látku podobnú sekundovému lepidlu po celom obvode hlavičky. Tak sa udrží na pokožke aj pri 200-násobnom zväčšení.
Kliešťa teda musíme z pokožky najskôr odlepiť. Vhodnou pinzetou (pýtajte si napríklad pinzetu Alfa na kliešte, vyjde vás na približne dve eurá) ho uchopíme za hlavičku čo najbližšie pri koži a urobíme jednu-dve otočky tak, aby bol stále v jednej rovine. Kolmo ku koži.
„Po jeho odlepení už len ľahko potiahneme kolmo proti koži a kliešť je spoľahlivo vonku. Miesto po kliešťovi ihneď vydezinfikujeme jódovou tinktúrou,“ odporúča docent Branislav Peťko. Ak nemáte po ruke jód, poslúži aj silnejší alkohol alebo liehová voňavka.

 

Účinné očkovanie

Okrem opatrnosti a starostlivej kontroly je jedno z najúčinnejších opatrení očkovanie. Je dobrovoľné, takže si ho každý hradí sám. Ideálne je v zimných mesiacoch, január a február. No ešte aj v marci a začiatkom apríla nie je neskoro, pretože organizmus si vo väčšine prípadov dokáže vytvoriť dostatok protilátok.

Očkovanie v troch dávkach (optimálne vo februári, marci a tretia dávka v septembri) môže človeka chrániť pred pomerne vážnym ochorením až päť rokov. Očkovanie sa odporúča najmä osobám, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. Čiže ľudia, ktorí v rámci výkonu svojej profesie alebo za rekreačnými účelmi, trávia veľa času v prírode, najmä v endemických oblastiach. Sú to najmä pracovníci lesných závodov, poľovníci, chatári a podobne. Proti lymskej borelióze neexistuje očkovacia látka.

Cena očkovacej látky? Vhodnú očkovaciu látku vám odporučí lekár, je niekoľko typov. Napríklad FSME-IMMUN 0,5 ml injekčná suspenzia vás vyjde na cca 35€. Niektoré zdravotné poisťovne preplácajú časť nákladov, napríklad Dôvera až polovicu. Dobré je preto informovať sa vo vašej zdravotnej poisťovni, či a koľko prepláca. Potom navštívite svojho všeobecného lekára a požiadate o o očkovanie pre seba alebo svoje dieťa. Ona vám predpíše vakcínu na recept, vy ju zakúpite a v poisťovni zdokladujete odovzdaním originálnych pokladničných bločkov.

 

Babská rada na záver

Kliešte vraj nemajú radi aloe vera. Takže kúpte si telové mlieko alebo sprchovací gél s výťažkom aloe vera a ad jari až do jesene ho používajte. Nemáte síce stopercentnú istotu, že vás to ochráni pred kliešťami, ale vaša pokožka bude minimálne hebkejšia a voňavejšia J Každopádne, účinok aloe vera je dokázaný, už sa dokonca vyrábajú antiparazitiká s prídavkom aloe vera.

ako sa zbaviť kliešťaPrečítajte si aj článok
Kliešte sú všade. Na koho “lezú” a ako sa chrániť?


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.