Konzervácia a spracovanie húb. Sušenie, mrazenie, zaváranie a huby v octe

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hubárska sezóna je v plnom prúde a možno vám z nazbieraných húb aj zostane. Niečo ide hneď na priamu konzumáciu, na praženicu, či polievku…ale časť svojho úlovku si možno chcete uchovať do zásoby. Ponúkneme tipy pre konzerváciu a spracovanie húb: mrazenie a sušenie, zaváranie vo vlastnej šťave a huby v octe.

Nezabudnite, že základ je už správne zbieranie húb. Nikdy nezbierajte také, ktoré sú nasiaknuté vodou a nahnité. Radšej zbierajte veľké huby, ktoré sú viac vyvinuté a predovšetkým tie, ktoré na sto percent poznáte.
Po nazbieraní treba huby čo najrýchlejšie spotrebovať alebo spracovať. V chladničke ich skladujte maximálne 48 hodín.  Nazbierané huby nedávajte do igelitového vrecúška, inak sa zarosia, zaparia  a začnú hniť.

Ak huby idete variť, malo by to byť najmenej 15 až 20 minút, pričom tvrdšie druhy si vyžadujú aj do polhodiny dusenia či varenia (podpňovky, kuriatka alebo modrajúce huby).

 

ikona hribMrazenie húb

 Všetky druhy jedlých húb sa dajú zamraziť, okrem rôsolovca červeného, pajelenky želatínovej a vatovca obrovského. Ide o najrýchlejší spôsob konzervácie, ale pravdou je, že sušením sa pri niektorých druhoch rozvinie intenzívnejšia aróma.

AKO NA TO?

Plodnice vhodné na mrazenie očistíme a podľa potreby krátko omyjeme studenou vodou. Potom ich nakrájame na väčšie kusy. Huby by sa mali mraziť surové. Blanšírovaním sa síce ušetrí miesto, často má však za následok stratu kvality.

Huby by sa mali zmraziť čo najrýchlejšie, preto treba mrazničku vopred nastaviť na najvyšší stupeň. Veľké množstvá mrazíme po častiach.

kniha Atlas húb„Mraziaci box v chladničkách nie je vhodný na hlboké mrazenie, preto by sa na tento účel nemal vôbec používať. Huby možno v bežných domácich mrazničkách skladovať pri teplote najmenej – 18 °C až šesť mesiacov,“ upozorňuje švajčiarsky mykológ Markus Flück, ktorý už 30 rokov vedie hubársku poradňu, kurzy a píše aj knihy. V slovenčine vyšla jeho príručka Atlas húb: určovanie, zber a spracovanie.

Pred prípravou huby nerozmrazujte, dajte ich na panvicu zmrazené. V žiadnom prípade nezmrazujte jedlá z húb ani balíčky s hubami, ktoré sa rozmrazili. Bielkoviny v hubách sa totiž veľmi rýchlo rozkladajú, čo môže viesť k akútnym otravám z jedla.

konzervácia a spracovanie húb

 

ikona hribSušenie húb

Sušenie niektorých druhov húb prispieva k výraznému zlepšeniu ich arómy. Hodia sa na to hlavne huby ako smrčky, hríby smrekové, suchohríby hnedé a žltomäsové, kuriatka lievikovité a žltohnedé, lieviky trúbkovité a jelenkovce škridlicovité.

Existujú však aj huby, ktoré nie sú na sušenie vhodné. Tu je aspoň zopár z nich: plávky, rýdziky, prášnice, vatovec obrovský a hnojníky, ako aj kuriatko jedlé, čírovnica májová, rôsolovec červený a pajelenka želatínová.

AKO NA TO?

Huby určené na sušenie dôkladne očistíme a nakrájame na asi 2 – 3 mm hrubé plátky. Pozor, pri tomto type konzervovania sa plodnice neomývajú vodou, pretože nasiaknuté časti húb by sa už nevysušili.

Na sušenie húb odporúčame použiť sušičky potravín. Ďalšiu možnosť predstavuje rúra. Treba dbať na to, aby jej dvierka zostali pootvorené a nastavená teplota nepresiahla 70 °C. Nejde o najideálnejší spôsob sušenia, pretože huby často sčernejú a stvrdnú.

Ak nemáte k dispozícii sušičku ani rúru, dajú sa huby sušiť aj na vzduchu. Tenké plátky húb navlečieme na šnúrku alebo poukladáme na plátno a necháme na teplom mieste, kde prúdi vzduch, napr. na povale alebo pri peci. Pravidelne kontrolujeme, či sušiace sa huby v dôsledku nedostatku tepla a prievanu nehnijú. Kúsky húb sú suché, keď na dotyk pripomínajú papier, pri ohnutí sa zlomia a na lome nie sú vlhké.

5 dôvodov prečo jesť hubyPrečítajte si tiež
Prečo jesť huby? 5 zdravotných benefitov.

Na uskladnenie sušených húb odporúčame použiť sklenené nádoby s dobrým uzáverom, ktoré uchovávame na tmavom, suchom mieste. Dbajte na to, aby boli všetky plátky húb suché. Vlhké kúsky môžu spôsobiť, že splesnivie celý obsah nádoby. Ak máte dobre vetranú povalu, môžete tam sušené huby zavesiť v plátenných vrecúškach. No môžu ich tam napadnúť plesne či škodce, napríklad hmyz.

Pred prípravou treba sušené huby zhruba na dve hodiny namočiť do studenej vody. Tú je možné následne pridať do jedla na zdôraznenie arómy.

Pozrite si, ako konzervovať sušené huby:

 

 

ikona hribZaváranie húb vo vlastnej šťave

Táto metóda už trochu upadla do zabudnutia, čo je škoda, ale pekne o nej píše Markus Flück vo svojom Atlase húb.
Ideálne na zaváranie vo vlastnej šťave sú podľa neho najmä huby s pevnou dužinou, ako sú strmuľky, čírovky, pečiarky/šampiňóny, šupinačka menlivá, podpňovka obyčajná, plávky, rýdziky, kuriatka, čírovnica májová, šťavnačky, bedle, jelenka poprehýbaná, jelenkovec škridlicovitý a rôzne hríbovité huby.

AKO NA TO?

Mladé, čerstvé exempláre očistíme, nakrájame na väčšie kusy a trochu omyjeme studenou alebo vlažnou vodou. Potom dáme nakrájané huby na panvicu, zľahka okoreníme a dusíme 15 – 20 minút. Podľa potreby podlejeme vodou. Horúcimi hubami so šťavou naplníme predhriate zaváraninové poháre a uzavrieme.

Následne ich sterilizujeme 60 minút pri teplote 95 °C vo vodnom kúpeli. Poháre necháme pomaly vychladnúť a po pár dňoch skontrolujeme, či sú naozaj dobre uzavreté.

Skladujeme ich na chladnom mieste, najlepšie v pivnici. Ak si pri kontrole všimnete poháre, ktorých obsah nie je v poriadku, vyraďte ich a vyhoďte, pretože skazené huby môžu po požití spôsobiť zdravotné ťažkosti. Tento druh konzervácie si vyžaduje veľa práce, ale pri hubách s pevnou dužinou sa oplatí.

konzervácia a spracovanie húb

 

ikona hribHuby v octe

A napokon ešte huby na octe, ktoré Markus Flück odporúča. Hodia sa na to pečiarky/šampiňóny, ako aj kuriatka jedlé, strmuľky veľké a hlavne niektoré druhy rýdzikov. Používajte len malé, nie úplne zrelé exempláre.

AKO NA TO?

Očistené, nakrájané a umyté huby 15 minút povaríme v osolenej vode (jedna kávová lyžička soli na liter vody) s trochou octu. Potom nimi naplníme menšie poháre. Vopred pripravený nálev s vínnym octom, horčicovými semienkami a celým čiernym korením môžeme ešte podľa chuti dokoreniť klinčekmi či borievkami, pridať paradajky, papriku, mrkvu, cibuľu, estragón a kôpor a necháme ho prevrieť. Po miernom vychladnutí ním zalievame teplé huby. Poháre dobre uzavrieme. Ak zavárané huby skladujeme na chladnom mieste, majú dlhú trvanlivosť. Počas chladného zimného večera ich môžeme vychutnať napr. ako prílohu k raclette.

 

Foto: Vecteezy.com, Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.