Kúpele Piešťany, Bardejovské kúpele, Dudince, Brusno, Kováčová, Nimnica, Rajecké i Sklené Teplice…kúpele na Slovensku sú obľúbené a je ich naozaj veľa. Naša krajina je bohatá na výskyt liečivých prameňov minerálnych vôd, termálnych vôd. Peloidy, rašeliny, s vysokým obsahom vápnika, či železa…
Vedeli ste, že na území Slovenska sa nachádza viac ako 1200 známych prameňov minerálnych a termálnych vôd? Aj preto patríme medzi štáty najbohatšie na takéto vody a s tým súvisia vhodné podmienky pre liečivé kúpele.
Kúpele u nás majú dlhú tradíciu a najčastejšie sa tam liečia choroby pohybového aparátu, ako sú bolesti kĺbov a artritída. Ďalšie podporujú regeneráciu tkanív a uvoľňujú svalové napätie. Kúpele s detoxikačnými a protizápalovými účinkami ap.
Pripravili sme pre vás prehľad kúpeľov, zloženie ich vody a liečivé účinky, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť, ktoré si vybrať.
Kúpele na Slovensku
Slovensko je perla európskeho kúpeľníctva, tvrdí Asociácia slovenských kúpeľov. Na ich stránke môžete nájsť ďalšie informácie, mapku s kúpeľmi, kde sa ktoré nachádzajú.
Základné informácie aj s adresou, kontaktom a situovaním na mape nájdete aj na stránke kupele.org. A do tretice tip na stránku s informáciami – Vodnesvety.sk/kupele ponúka popisy kúpeľov, procedúry a služby, ceny a ponuky, aj fotografie.
1. Kúpele Piešťany
Voda má 67 – 69 °C a je to termálna voda s vysokým obsahom síry, vápnika, horčíka a oxidu uhličitého.
Piešťany na západnom Slovensku pri diaľnici z Trnavy smerom na Trenčín.
Liečivé účinky: Kúpele sú svetoznáme pre liečbu reumatických ochorení, artritídy a pohybových porúch. Voda tu pôsobí protizápalovo a uvoľňuje svaly a kĺby. Bahenné zábaly bohaté na síru pomáhajú regenerovať chrupavky a podporujú hojenie.
2. Kúpele Smrdáky
Liečivé účinky: Kúpele Smrdáky sa špecializujú na liečbu kožných ochorení, najmä psoriázy a atopického ekzému v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva – sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.
Kúpele patria medzi najúčinnejšie v strednej Európe pri liečbe kožných ochorení.
Smrdáky ležia na západnom Slovensku uprostred Záhoria kúsok od slovensko-moravského pomedzia, asi 80 km od Bratislavy.
Prečítajte si tiež
Kúpele Smrdáky.
Pri akých problémoch pomáha ich liečivá voda i bahno?
3. Kúpele Trenčianske Teplice
Voda má 37 – 40 °C s obsahom sírovodíka, vápnika a horčíka.
Trenčianske Teplice nájdete za Trenčínom v smere na Žilinu, odbočka z diaľnice na Dubnicu nad Váhom a Novú Dubnicu.
Liečivé účinky: Sú známe svojou liečivou sírovou vodou, ktorá má vynikajúce účinky na pohybový aparát, reumatické ochorenia a poúrazové stavy. Pôsobí na zmiernenie bolesti a podporuje regeneráciu tkanív.
4. Kúpele Turčianske Teplice
Voda s teplotou 38 – 47 °C obsahuje vápnik, horčík, fluór a hydrogenuhličitany.
Turčianske Teplice v Žilinskom kraji približne v strede medzi Vrútkami (od severu) a Žiarom nad Hronom (od juhu)
Liečivé účinky: Ideálna predovšetkým na liečbu chorôb pohybového aparátu, reumatizmu a kožných ochorení. Vysoký obsah minerálov podporuje regeneráciu chrupaviek a tkanív a pomáha pri uvoľňovaní svalového napätia.
5. Kúpele Rajecké Teplice
Termálna voda s teplotou 38 °C a s obsahom vápnika, horčíka a železa.
Rajecké Teplice nájdete na severozápade Slovenska pri Žiline, odkiaľ idete na juh na Lietavskú Lúčku a do Rajeckých Teplíc.
Liečivé účinky: Sú skvelé na liečbu pohybových ochorení, poúrazových stavov a chorôb chrbtice. Voda zmierňuje bolesti kĺbov a svalov, uvoľňuje ich a podporuje regeneráciu nervového systému.
6. Kúpele Sklené Teplice
Termálna voda s obsahom vápnika, horčíka a hydrogenuhličitanov, s teplotou 37 – 52 °C.
Sklené Teplice sú južne od Žiaru nad Hronom smerom na banskú Štiavnicu. Z diaľnice však schádzate v Hliníku nad Hronom.
Liečivé účinky: Kúpele využívajú liečivú vodu na liečbu pohybového aparátu, svalových a nervových porúch. Pomáha pri regenerácii po úrazoch, zmierňuje bolesti a zlepšuje cirkuláciu krvi.
7. Kúpele Dudince
Voda má 28 – 30 °C a je to kombinácia oxidu uhličitého a sírovodíka, voda obsahuje tiež vápnik, horčík a hydrogenuhličitany.
Dudince na juhu Slovenska kúsok od hraníc s Maďarskom, severne od Šiah, južne od Zvolena smerom na Krupinu.
Liečivé účinky: Dudince sú známe liečivými účinkami pri reumatických ochoreniach, ochoreniach kĺbov, chrbtice a pri srdcovo-cievnych problémoch.
Sírovodík vo vode pomáha zmierňovať bolesti kĺbov a svalov, zlepšuje cirkuláciu a má detoxikačný účinok.
8. Bardejovské kúpele
Kúpele majú 17 prameňov s hydrouhličitanovo-chloridovou, sódnou, uhličitou minerálnou vodou. Majú prepracovanú modernú balneoterapiu s krytým bazénom, vaňové kúpele, klasické vodné masáže, elektroterapiu, rehabilitácie a uhličité kúpele.
Nachádzajú sa na severovýchodnom Slovensku, severne od Prešova smerom na slovensko-poľské hranice.
Liečivé účinky: minerálne pramene bohaté na železo a minerály, podporujú trávenie, detoxikáciu organizmu a posilnenie imunity. Sú skvelé na tráviace problémy, obezitu, metabolické poruchy, dýchacie cesty.
Prečítajte si tiež
Bardejov. Prechádzka po gotickom klenote Slovenska.
9. Kúpele Štós
Štós sa nachádza v smere od Rožňavy na Košice, za obcou Smolník, na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu.
Majú výborné podmienky na liečbu akútnych i chronických ochorení dýchacích ciest, ochorení pľúc, prieduškovej astmy a chorôb z povolania.
Bonusom je poskytovanie speleoterapie, unikátnej liečby dýchacích ciest v blízkej Jasovskej jaskyni.
10. Kúpele Nimnica
Nimnica je kúsok od Považskej Bystrice a Púchova pri vodnej nádrži Nimnica.
Kúpele vznikli po objavení minerálneho prameňa v roku 1953. V prvých rokoch sa volali Nosice. Pri hydrogeologickom prieskume sa vo viacerých vrtoch zachytila uhličitá voda s vysokou koncentráciou látok.
Liečivé účinky: onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, ženské choroby a choroby z povolania.
11. Kúpele Bojnice
Bojnice sú takmer súčasťou Prievidze, je to pokojné miesto v Hornonitrianskej kotline na východnom úpätí Malej Magury.
Liečivé účinky: Základom procedúr je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 – 52 ºC . Vyviera z 9 prameňov.
Akratoterma zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív, ich zásobovanie kyslíkom a tým celkový stav organizmu. Liečivá voda účinkuje pozitívne na vegetatívny nervový systém, predovšetkým jeho parasympatickú časť.
12. Kúpele Brusno
Vyvierajú tu minerálne pramene stredne mineralizovaných, uhličitých, síranovo-hydrogénuhličitanových, vápenato-horečnato-sodných, slabo kyslých, studených, hypotonických minerálnych vôd.
Brusno nájdete v Nízkych Tatrách, 20 km východne od Banskej Bystrice smerom na Brezno.
Liečivé účinky: minerálne pramene sú vhodné na indikácie niektorých zažívacích chorôb, najmä obličiek, pečene, žalúdočných a črevných porúch. Tiež sa tam liečia srdcovo – cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva.
13. Kúpele Lúčky
Termálna minerálna voda s obsahom vápnika, horčíka a hydrogenuhličitanov má teplotu skoro izotermickú 31,5°C.
Lúčky sa nachádzajú severovýchodne od Ružomberka, zídete z diaľnice pri Ivachnovej a idete na sever.
Liečivé účinky: Lúčky sa špecializujú na liečbu pohybového aparátu, najmä poúrazových stavov a zápalových ochorení kĺbov. Vysoký obsah vápnika a horčíka je prospešný pre kosti a kĺby.
14. Kúpele Číž
Minerálna voda s vysokým obsahom jódových a brómových zlúčenín má teplotu 24 – 27 °C.
Kúpele Číž nájdete južne od Tornale, keď idete od Rimavskej Soboty do Rožňavy.
Liečivé účinky: Číž je známy svojimi jódovo-brómovými prameňmi, ktoré majú regeneračné účinky na kĺby, kosti a chrupavky. Pomáhajú pri liečbe degeneratívnych ochorení pohybového aparátu a zlepšujú pružnosť kĺbov.
15. Kúpele Sliač a Kúpele Kováčová
Termálna minerálna voda s teplotou 33 °C a s vysokým obsahom oxidu uhličitého a hydrogenuhličitanu sodného.
Sliač sa nachádza severne od Zvolena na pravej strane diaľnice smerom na Banskú Bystricu. Na ľavej strane sú Kúpele Kováčová, ktoré patria medzi najmladšie kúpele a sú zamerané na liečbu niektorých ochorení pohybového ústrojenstva, stavov po úrazoch a ortopedických operáciách a na liečbu pacientov s niektorými organickými nervovými chorobami.
Liečivé účinky: Sliač sú výnimočné kúpele najmä vďaka vysokému obsahu oxidu uhličitého, ktorý pomáha pri zlepšovaní krvného obehu a uvoľňovaní svalov. Kúpele sú určené na liečbu ochorení srdca, ciev, ako aj pohybového aparátu, pričom voda podporuje hojenie a zlepšuje flexibilitu kĺbov.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, kupelesliac.sk
kupelepiestany.eu, kupele-bojnice.sk, Freepik.com