Legendárny basketbalista Michael Jordan. Aký naozaj bol?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Michael Jordan je nekorunovaným najlepším basketbalistom všetkých čias. Bol najkomplexnejším hráčom svojej generácie. Stal sa globálnou značkou, basketbal a NBA spopularizoval po celom svete.
Zriedkavý talent jeho druhu je ako kométa, ktorá sa rozžiari na oblohe a žiari dlho. Ovplyvňuje ľudí. Prináša im vzrušenie, radosť a neraz aj peniaze (ak si naňho stavia, pretože je zárukou úspechu:-)) Na knižnom trhu je kniha, ktorá vás nechá nazrieť do jeho kariéry i súkromného života. Michael Jordan.

Meno Michael Jordan je dnes už značka. O tom niet pochýb.
A snažia sa na tom zarobiť mnohí. Využiť jeho meno a slávu.
Ako to nedávno urobil istý obchod s potravinami, ktorý neoprávnene využil jeho fotky na marketing. Dostalo sa to samozrejme na súd a obchodný manažér Michaela Jordana vtedy povedal, že imidž jedného z najlepších basketbalistov sveta je úzkostlivo chránený preto, aby mladí ľudia vedeli o úspechoch 52-ročného šesťnásobného víťaza NBA s Chicagom Bulls.

 

Michael Jordan

Michael Jordan

Legendárny Michael Jordan

Pri vyslovení mena Michael Jordan fanúšikovia automaticky vidia telo atléta v totálnej synchronizácii s basketbalovou loptou a jeho úžasné smeče.

No aj tento potomok starej rodiny z Pobrežnej platiny v Severnej Karolíne má ako každý človek aj svoje temné stránky. Ako veľký športovec dokázal byť aj neľútostným nepriateľom a ako vzor mladých dokázal byť aj milovníkom hazardu. Nikdy doposiaľ nevznikol životopis, ktorý by odzrkadľoval dvojakosť Jordanovho charakteru a ktorý by priniesol taký zasvätený pohľad na jeho život na ihrisku i mimo neho.
Až teraz taký životopis Michaela Jordana vyšiel a autorizoval ho samotný hráč.

„Niekedy si kladiem otázku, aké to bude, keď sa na to všetko pozriem zo spätného pohľadu.
Či sa to vôbec bude zdať ako skutočnosť.“
Michael Jordan

Bola to totiž hviezda prvej veľkosti.
Fanúšikovia, médiá, jeho bývalí koučovia a spoluhráči, ba dokonca aj Jordan samotný sa ešte i dnes, roky po tom, čo skončil s aktívnou činnosťou, márne pokúšajú pochopiť priam hypnotizujúce čaro celej jeho hráčskej kariéry.

 

„Viem byť tvrdý!“

Povedal v roku 1998 Michael Jordan.
Väčšinou testoval sám seba. Akoby už odmalička objavil tajomstvo svojho súťaživého života – čím väčšiu ťarchu si človek naloží na vlastné plecia, tým väčšia je jeho schopnosť využiť svoju šancu.
Michael Jordan bol neuveriteľne všestranný a usilovný.
Dlhoročný asistent kouča Chicaga Bulls Tex Winter, ktorý pracoval s Jordanom najdlhšie zo všetkých, vyhlásil, že za šesť desaťročí pri basketbale nikdy nestretol komplikovanejšiu povahu. „Má cit pre človeka, je to hĺbavý typ… Myslím, že sa v ľuďoch vyznám celkom dobre, no tento chlap je záhadou v príliš veľa veciach. A tuším aj takým navždy zostane.“

Veľa z hráčskeho umenia Michaela Jordana, ale aj z jeho pocitov, myšlienok a súkromného života približuje hrubá kniha Michael Jordan. Tenšia nemohla byť. Pri takomto človeku sa na menej stranách písať ani nedá. A tak sa dozviete všetko od raných rokov, vplyvoch a snaživcovi Michaelovi… cez výberový kemp Päť hviezd v Pittsburgu, číslo 23, premenu, až po diamantový sen, hazard a pozlátko.
Súčasťou knihy sú aj farebné prílohy s fotografiami.

Prvý zápas Michael Jordana v NBA:

 

Kniha Michael Jordan

Basketbalový novinár Roland Lazenby sledoval Jordanovu kariéru dlhých tridsať rokov.
A napísal o tom úžasnú knihu.
Bol svedkom Jordanovej postupnej premeny z vyciveného nováčika na globálnu športovú hviezdu, propagátora basketbalu, úspešného biznismena, ku ktorému vzhliadajú milióny detí, túžiacich byť „ako Mike“.

Lazenby však súčasne podáva svedectvo aj o človeku, ktorého neskrotnosť a ťah za vytýčeným cieľom dokážu šíriť strach a neistotu, o ktorých fanúšikovia takmer netušia. Lazenbyho kniha skúma oba póly Jordanovej osobnosti.

Autor využíva osobné vzťahy s Jordanovými koučami a cituje nespočetné rozhovory s Jordanovými priateľmi, spoluhráčmi i rodinnými príslušníkmi. V tomto zmysle možno jeho prácu považovať za kľúčové biografické dielo o príbehu športovca, ikony a človeka menom Michael Jordan.

Michael Jordan

Michael Jordan

Ohlasy na knihu Michael Jordan

Peter Golenbock, športový novinár:
„Nie je obvyklé, aby som sa nechal uniesť knihou o nejakom športovcovi. No táto kniha Rolanda Lazenbyho patrí k tým najlepším dielam americkej športovej literatúry od takých autorov, akými sú Roger Kahn, Buzz Bissinger či Ben Cramer.
Lazenby je zasväteným znalcom problematiky, ktorú často podáva poetickým jazykom. Jeho inteligentná analýza zložitého života americkej športovej ikony a spoločenskej fascinácie Jordanovou osobou by si zaslúžila Pulitzerovu cenu. Po prvý raz som pochopil, čo robí Michaela Jordana tým, kým je.“

Paul Williams, prvý viceprezident Orlando Magic:
„Ak svetový životopisec píše o svetovom športovcovi, musí vzniknúť životopis svetového formátu. Toto je bezkonkurenčná štúdia Michaela Jordana a budete ňou očarení, ako som bol očarený aj ja.“


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.