Manipulácia vo vzťahoch. Poznáte 20 najčastejších trikov a techník?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Priznajme si to hneď na začiatku – všetci občas manipulujeme tým druhým. Rodičia deťmi, ale aj svojimi rodičmi-seniormi. Muži svojimi partnerkami a naopak. Manipulujeme svojimi kolegami v práci, snažíme sa o to v škole s učiteľkou, alebo na úrade pri vybavovaní povinností.
Manipulácia vo vzťahoch je bežná – ide však o to, ako často ju robíme, do akej hĺbky a aké môže mať dôsledky. Ak ide o občasné „jemné manipulovanie“, navyše podvedomé – nie je to koniec sveta. Horšie je vedomé, časté a pravidelné manipulovanie s ostatnými, a to s cieľom ublížiť, či raniť.
Poznáte 20 manipulatívnych trikov a techník? Prečítajte si o ôsmych najčastejších a pridáme ďalšie, ktorých ste možno už boli obeťou…alebo ste ich dokonca využili.

 

Manipulácia vo vzťahoch

Výborne túto tému rozobral úspešný lektor Thomas Erikson, ktorému v slovenčine vyšli už dva bestsellery – Obklopený idiotmiObklopený psychopatmi, v ktorej sa práve manipulátormi zaoberá podrobnejšie.
Erikson v knihe napríklad uvádza zoznam psychopatických čŕt, ktoré mávajú manipulátori a na ktoré si treba dávať pozor. Je to úlisnosť a povrchný šarm, extrémne vysoká mienka o sebe, bezohľadnosť a nedostatok súcitu, impulzívnosť, neschopnosť kontrolovať vlastné správanie, problémy so správaním v ranom detstve ap.

„Ak si stále myslíte, že problém s psychopatmi-manipulátormi nie je až taký závažný, mám pre vás zaujímavé porovnanie,” píše Erikson v knihe Obklopený psychopatmi. „Podľa štatistík je dokázané, že pravdepodobnosť stretnutia s psychopatom je vyššia než nasledujúce riziká:

  • infarktu,
  • rakoviny,
  • udretia sa kladivom po prste,
  • nabúrania auta,
  • prepadnutia pri prechádzke mestom v piatok večer,
  • alkoholizmu,
  • straty celého dôchodkového sporenia na burze,
  • výpovede z práce.

Všimli ste si, že pred väčšinou z uvedeného sa vedome chránime? Dávame si pozor na jedlo, pohyb, v aute sa pripútame… na ochranu pred psychopatmi však nerobíme vôbec nič. Najčastejšie preto, že si nechceme priznať, že pre nás znamenajú nebezpečenstvo. Prípadne ani nepoznáme, že niekto nami manipulujem.
Aj preto prinášame  20 častých manipulatívnych techník, ktoré vám pomôžu rozpoznať rizikového človeka.

manipulácia vo vzťahoch

 

20 manipulačných techník

Je ich samozrejme oveľa viac a vystačili by na hrubú knihu. No spomínaný Thomas Erikson ich vo svojej knižke skvele zhrnul a vysvetlil.

1. Občasná pozitívna podpora

Ide o chválenie, posilňovanie sebavedomia druhého na nepravidelnej báze. Raz áno, inokedy nie. Vytvorenie závislosti u človeka, ktorý potrebuje uznanie. Je to extrémne účinná taktika pri získavaní moci nad niekým. Manipulátor ňou donúti obeť, aby robila presne to, čo chce on.

Obklopený psychopatmi kniha„Prestavte si narkomana, ktorého telo doslova kričí po droge. Len čo ju dostane, uľaví sa mu. Zúfalstvo sa však čoskoro vráti a potrebuje ďalšiu dávku. Keď znovu niečo zoženie, vzorec sa zopakuje. Pokiaľ sa mu to nepodarí, zakrátko mu bude naozaj zle. To znamená, že ak niekto disponuje drogou, má nad ním moc. Narkoman v takom prípade spraví čokoľvek, aby získal dávku. Vedia to všetci díleri na planéte,” pripomína Erikson v knižke Obklopený psychopatmi.

 

2. Bombardovanie láskou

Povedzme, že manipulátor sa sústredí na niekoho blízkeho, napríklad na partnera. Ak ste navyše ešte nikdy nezažili pravú lásku, ste dokonalou obeťou. Formulácia bombardovanie láskou je známa v psychologických kruhoch už dlho. Skutoční manipulátori ovládajú túto zákernú taktiku dokonale a prisahaním nekonečnej lásky si vytvoria účinnú zbraň. A tú majú v zálohe, pričom ju vytiahnuť vtedy, keď im prinesie najväčší osoh…či absolútne víťazstvo.

 

3. Negatívna podpora

Človek by si pomyslel, že kritika a spochybňovanie sa ocitnú na začiatku zoznamu, však? Odborníci, ktorí skúmajú kľúčové psychologické mechanizmy spojené s manipuláciou, to však vidia inak.
Negatívna podpora znamená, že manipulátor prestane robiť to, čo sa vám nepáči, ak vy začnete robiť niečo, čo chce on. Účinok je až bizarne jednoduchý – v budúcnosti budete konať presne podľa jeho požiadaviek.

 

4. Nevyspytateľná kamufláž

Zase preháňaš! Strácaš nad sebou kontrolu! Nevidíš, čo stváraš?
Šikovný manipulátor vás dokáže rozhodiť akýmkoľvek komentárom. Cieľom je odvrátiť pozornosť od aktuálneho problému a zamerať sa na nejakú vašu chybu. Často stačí zatlačiť na správne emócie.
Ak sa vám napríklad zdá, že vás partner podvádza, zrejme sa o tom treba porozprávať. Začnete úplne pokojne. Chcete iba hovoriť. Lenže namiesto skutočného problému, teda nevery, ktorú partner, samozrejme, poprie, otočí tému na vás. Nadhodí vaše nedostatky, povedzme nestálosť alebo žiarlivosť. Prípadne dodá, aké sú spomínané črty pohoršujúce.

 

5. Obrátenie vašich pocitov proti vám

Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť zmätok a odviesť pozornosť od skutočného problému, je obrátenie vašich pocitov proti vám. Aj pri tejto taktike je cieľom odsunúť skutočný problém do úzadia. Manipulátor pri nej tlačí na citlivé body vašej osobnosti, nepríjemné veci. Jeho zisk je pritom očividný. Emócie sa zvládajú ťažko, obzvlášť tie komplikované. Psychopat to vie, takže ich vytiahne na povrch, aby ste zabudli, čo ste pôvodne chceli.
Ak ide o muža, pokojne to môžu byť komentáre ako: Zase máš predmenštruačný syndróm? Je to klasický postup pri získavaní dominancie. Alebo povie niečo, čo vás zaručene vyprovokuje a vyvedie z miery.

 

6. Trojuholník

Cieľom tejto extrémne špinavej, no veľmi účinnej taktiky je zneistiť druhého. Dá sa úspešne využiť na pracovisku, no predovšetkým v súkromí. Manipulátor vytvorí trojuholník, do ktorého okrem vás a seba zapojí tretiu osobu, ktorá s vami nijako nesúvisí.

V partnerskom vzťahu je to hrozná zbraň, najmä v kombinácii s inými metódami. Predstavte si, že vás partner niekoľko mesiacov vychvaľuje do neba – pozitívna podpora –, no odrazu sa odmlčí. Všemožne sa snažíte, aby ste ju získali naspäť, ibaže márne. Namiesto toho zažívate len kritiku na váš spoločný život – negatívna podpora. Zmätie vás to. Všetko, čo na vás partner ešte na jar miloval, je odrazu problémom. Celý minulý víkend sa navyše niesol v znamení mlčania – odmerané ticho. S čudným pocitom v žalúdku sa pokúsite o rozhovor. Čo sa deje?

Manipulátor vám však nezodpovie otázky, ale rozhovorí sa o niekom úplne inom, o tretej osobe, o ktorej existencii ste dovtedy zrejme ani netušili. Možno bývalá láska alebo nová kolegyňa z práce. Spomína ju počas celého týždňa, s absolútnym pokojom vám opisuje, aká je milá, ako sa s ňou dobre zhovára a ako ku všetkému pristupuje pozitívne. Je dosť  pravdepodobné, že ju vylíči ako váš úplný protiklad.
Pravdepodobne vás zaplaví neistota a ešte silnejšie zatúžite uspokojiť partnerove potreby. Nech vás požiada o čokoľvek, spravíte to. Veď prečo nie? Do vzťahu treba predsa investovať.

 

7. Gaslighting

Toto je veľmi zaujímavá technika. Názov pochádza z filmu z prvej polovice minulého storočia. Ingrid Bergmanová v ňom hrá ženu, ktorú manžel presviedča, že je psychicky chorá. Sústavne robí zmeny v jej okolí, no zároveň to popiera. Mení napríklad intenzitu plynových svietidiel (po anglicky gaslight), až kým ona nadobudne presvedčenie, že sa jej to iba zdá. Výraz gaslighting teda znamená prekrúcanie vnímania obete. V rukách manipulátora je to pomalá a prepracovaná taktika.

gaslighting manipulácia a zneužívaniePrečítajte si tiež
Tipy ako odraziť tzv. gaslighting.

 

8. Odmerané ticho

Popri televízii a rádiu, kde každý iba hučí a rád počúva sám seba, je dnes ticho nedoceneným fenoménom. Mnohí si často želajú, aby okolie konečne stíchlo. Psychopatická taktika, ktorú  psychológovia považujú za pasívnu agresiu, je však čosi úplne iné. Obete musia trpieť odmerané ticho, nikdy nedostanú odpovede na otázky, druhá strana ich ignoruje, až z toho šalejú. Manipulátorovi sa znepáči, čo ste spravili alebo nespravili, tak sa jednoducho rozhodne, že bude ticho. Odtiahne sa od vás, odmietne sa s vami rozprávať, len aby vás potrestal.

 

Ďalšie manipulačné techniky

Tých manipulatívnych trikov a techník je samozrejme oveľa viac. Pozrime sa aspoň v skratke na ďalšie, ktoré uvádza v knihe Obklopený psychopatmi aj Thomas Erikson:

bezradný muž manipulácia9. Indiskrétnosť. Hneď na začiatku vzťahu vám psychopat o svojom živote prezradí zamotané detaily (pravdivé alebo aj nie). Povzbudí vás tým, aby ste spravili to isté a povedali mu viac o sebe. Neskôr to využije proti vám.

10. Obviňovanie obete. Je jedno, čo vo vašom vzťahu škrípe. Psychopat si vždy nájde spôsob, ako hodiť vinu za všetko na vás.

11. Nepriame urážky. Podlá kritika prestrojená za predstieraný záujem, napríklad: V týchto šatách sa mi páčiš. Vyzeráš v nich chudšie.

12. Narážky. Dvojzmyselné poznámky, pri ktorých vôbec netušíte, čo nimi v skutočnosti myslí. Napríklad: Uživila by si sa aj ako prostitútka!

13. Vytváranie pocitu viny. Obviňovanie z krutosti alebo neférovosti voči manipulátorovi. Napríklad: Ako ma môžeš obviňovať z niečoho takého? Všetko, čo robím, robím pre teba!

14. Prázdne slová. Psychopati neprisudzujú tomu, čo povedia, nijakú dôležitosť. Siahajú po čomkoľvek, čo sa hodí do aktuálnej situácie, napríklad: Milujem ťa. Na čas vás to upokojí, no neznamená to nič, pretože psychopati nemilujú.

15. Zľahčovanie jeho konania. Psychopat vás sugestívne presvedčí, že nespravil nič vážne. No a čo? Všetci to robia, nie? Veď sa nič nestalo!

16. Zľahčovanie vašich názorov, pocitov, skúseností. Napríklad: Nedramatizuj. Alebo: Nenafukuj to, nič to nebolo.

17. Očarenie. Na to nesmieme zabudnúť! Psychopat vás najprv očarí. Narozpráva vám veci, ktoré ste nikdy predtým od nikoho nepočuli. A vás to, samozrejme, nadchne, pretože je to príjemné.

18. Hra na obeť. Psychopati síce sami seba neľutujú, no pohotovo sa zahrajú na obeť alebo čokoľvek iné. Napríklad: Som taký hlupák. Nemal som si od tvojho otca požičať auto. Pozri sa, na parkovisku som ho oškrel. Teraz ma za to znenávidíš!

19. Racionalizácia. Bežný obranný mechanizmus, no psychopat ho využíva zámerne. Ide o logické vysvetlenie nelogického správania, napríklad: Všetci chlapi pozerajú porno! Alebo: Mrzí ma, že som ťa udrel, ale vytočilo ma, keď si ma provokovala.

20. Lichotenie. Treba toto vôbec opisovať? Všetci vieme, aké to je, keď niekto ospevuje náš výzor, vkus, naše telo, našu inteligenciu. Psychopati to vedia tiež. Nenaleťte na to!

Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.