Sú ľudia, ktorí využívajú manipuláciu s druhými každý deň, aby dosiahli svoje ciele. Neštítia sa ničoho, robia to vedome, záleží im len na nich. Niekedy je ťažké odhadnúť, čo presne sú manipulačné techniky, čo je dôveryhodné a čo prirodzené konanie.
Existujú však jednoduché signály, ako to rozpoznať. Manipulátori to majú skvele premyslené a niekedy sa až vyžívajú v tom, ako vás osvedčenými ťahmi dostanú do pomykova, zneistia, prípadne vás dokonca zrazia na kolená. Poznáte niekoho takého vo svojom okolí?
Manipulačné techniky
Existuje veľa trikov a taktík, ako možno s druhými manipulovať a dostať ich tam, kam chceme. Niektoré sú zrejmé napohľad, rozpoznateľné…iné zasa šikovne zakamuflované. Pozrime si pár príkladov, pri ktorých sme si pomohli knihou Obklopený narcistami od vynikajúceho švédskeho behaviorálneho experta Thomasa Eriksona.
Predstieraná dôvernosť
Hneď na začiatku vzťahu vám manipulátor o svojom živote prezradí dôverné detaily (pravdepodobne vymyslené). Povzbudí vás tým, aby ste spravili to isté a povedali mu o sebe viac. Neskôr to zneužije proti vám.
Obviňovanie
Je jedno, čo vo vašom vzťahu škrípe. Manipulátor si vždy nájde spôsob, ako hodiť vinu za všetko na vás.
Nepriame urážky
Nebadané zhadzovanie býva ukryté pod vrstvou predstieranej vľúdnosti. Napríklad: V týchto šatách sa mi páčiš. Vyzeráš v nich chudšie.
Narážky
Dvojzmyselné poznámky, pri ktorých vôbec netušíte, čo nimi druhá strana v skutočnosti myslí. Napríklad: Ako úradník by si zarobil oveľa viac, keby si nebol stále iba čestný!
Prázdne slová
Manipulátori neprisudzujú tomu, čo povedia, nijakú dôležitosť. Siahajú po čomkoľvek, čo sa hodí do aktuálnej situácie, napríklad: Milujem ťa. Načas vás to upokojí, no neznamená to nič, pretože manipulátori nie sú schopní milovať.
Prečítajte si tiež
Techniky, ako nás klamú, zavádzajú a podvádzajú.
Zľahčovanie
Manipulátor vás sugestívne presvedčí, že nespravil nič vážne. No a čo?! Všetci to robia, nie? Veď sa nič nestalo! Zase zveličuješ!
Klamstvá
Odlíšiť lož od ostatných absurdností je ťažké, ale ak identifikujete niektoré z vyššie uvedených postupov, určite vám aj klame. O všetkom. Neustále. Hýbu sa mu pery? Nahrávajte si to.
Povyšovanie sa
Zľahčuje všetky vaše názory, pocity, skúsenosti. Napríklad: Nedramatizuj. Alebo: Nenafukuj to, nič to nebolo.
Osobné čaro
Manipulátor vás najprv očarí. Nebude vás urážať hneď od začiatku. V minulosti to nezabralo najlepšie. Radšej vám narozpráva veci, ktoré ste nikdy predtým od nikoho nepočuli. Koho by nenadchli príjemné komplimenty?
Zámerné zabúdanie
Manipulátor akože zabudne ísť pred večerou nakúpiť, hoci to sľúbil. Zabudne aj na výročie. Alebo zavolať zo služobnej cesty…
Prečítajte si tiež
Niekto vás citovo zneužíva? Ako odraziť tzv. gaslighting?
Zlosť
Ak sa vzopriete manipulátorovmu bizarnému správaniu, zvýši na vás hlas, aby nad vami znovu prevzal moc.
Hra na obeť
Je to jedna z hlavných stratégií. Manipulátori sa vedia do istej miery ľutovať a aj sa zahrať na obeť. Napríklad: Vedel som, že ma nikto nebude chcieť do tímu. Ako inak. Suchár ako ja predsa nemohol čakať nič iné. Asi ostanem sám.
Racionalizácia
Je to bežný obranný mechanizmus, ibaže manipulátor ho využíva zámerne. Ide o logické vysvetlenie nelogického správania, napríklad: Mrzí ma, že som ťa udrel, ale vytočilo ma, keď si ma provokovala! Alebo: Viem, že by som nemala šoférovať, keď si vypijem, no chcela som sa čo najrýchlejšie vrátiť domov k tebe.
Lichôtky
Treba to vôbec opisovať? Všetci vieme, aké to je, keď niekto ospevuje náš výzor, vkus, naše telo, našu inteligenciu. Manipulátori to vedia tiež.
Foto: Freepik.com