Na internete nájdete množstvo článkov typu „10 aplikácií, ktoré by ste mali mať v mobile“, alebo „7 bezplatných aplikácií, ktoré musíte mať“. V médiách nás neraz presviedčajú, ako nám „týchto 5 aplikácií“ môže uľahčiť život. A že ak máte nový mobil, „tieto apky“ by ste si mali doň stiahnuť ako prvé.
Jednoducho, niekedy to vyzerá tak, že množstvo aplikácií potrebujeme, bez nich nám nebude fungovať mobil alebo nebudeme žiť plnohodnotný život. Pritom závislosť na smartfónoch a aplikáciách je čoraz častejšia, čo nás môže psychicky nepriaznivo ovplyvňovať. Zvyšuje sa stres, úzkosť, zhoršuje sa nám koncentrácia, skracujeme si spánok a trpia tým aj naše vzťahy.
Takže menej aplikácií v mobile, menej rozptýlenia…ako na to? Poradíme.
Sme závislí…
Priemerný človek použije smartfón 63 ráz denne – narába s ním vyše päť hodín, píše magazín Plos One. Má to svoju príčinu. Mnohé aplikácie sú doslova návykové a môžu nás rozptyľovať pri práci. Už len to, že máte pri sebe smartfón, môže váš výkon znížiť, dokonca aj keď je len položený na stole. Je to šokujúce, ale je to tak.
Pri jednom experimente požiadali výskumníci dobrovoľníkov, aby si odložili mobily na jedno z troch miest: na stôl, do vrecka, prípadne do tašky alebo do inej miestnosti.
Potom mali splniť súbor úloh – šlo o matematické zadania a jednoduchý pamäťový test. Všetci si predtým vypli na mobiloch zvuk a ak ich mali položené na stole, ležali na ňom displejmi nadol. Takto nevideli, či im niekto poslal správu ani rôzne notifikácie.
Z experimentu vyplynulo čosi prekvapivé. Čím lepší prístup mali účastníci k svojmu mobilu (najlepší prístup mali, keď bol položený na stole, pri ktorom sedeli), o to horšie zvládli matematické úlohy a pamäťové testy. Ich výkon utrpel už prítomnosťou smartfónu!
Smartfóny nám zhoršujú výkon
Čo z toho experimentu vyplýva?
Stačí vedomie, že smartfón je niekde nablízku – aj to človeka psychicky vyčerpáva a rozptyľuje, ako dokázali autori experimentu a vysvetlili to v magazíne Journal of the Association for Consumer Research.
Dotyčný mimovoľne premýšľa o tom, o čo možno prichádza a čo by robil, keby mal mobil v rukách – tieto úvahy znižujú jeho mentálnu kapacitu.
Iná štúdia dokázala, že ak mali študenti počas skúšky pri sebe mobil, dosiahli horšie výsledky. Áno, smartfóny môžu zvýšiť produktivitu, ale ak sme od nich priveľmi závislí, pri práci nám v konečnom dôsledku prekážajú.
Tipy, čo treba robiť
Samozrejme, že všetky aplikácie si z mobilu neodstránite. Ani to nie je potrebné – niektoré sú naozaj užitočné, iné potešia a zabavia, ďalšie musíte mať kvôli svojej práci.
Existuje však pár krokov, ktoré znížia závislosť na aplikáciách a mobile, a už malý krôčik je dobrý.
- Vypnite si upozornenia a zapnuté si nechajte len tie najnevyhnutnejšie.
- Keď telefón práve nepotrebujete, dajte ho mimo zorného poľa – dôvod viď vyššie.
- Vypínajte si ho, keď sa chystáte najesť a v noci nech je ďaleko od vás. Nemusíte si ho so sebou brať všade. Z nedávnej štúdie vyplynulo, že takmer dve tretiny Američanov si ho so sebou berú aj na záchod. Verte, ten email alebo správa počká, kým spláchnete 🙂
Menej aplikácií
- Čím menej aplikácií v mobile, tým menej vás bude rozptyľovať. A tým menej dôvodov, aby ste ho mali sústavne pri sebe. Stiahnuť si najnovšiu aplikáciu je vzrušujúce, ale väčšina ľudí si aplikácie nemaže. Stiahnete a necháte si ich tam…a to dokonca aj potom, keď ich už nepotrebujete alebo keď vo vás už nevyvoláva radosť.
- Spravte si v apkách poriadok hneď teraz. „Keď si v nich spravíte poriadok, ušetríte priestor a batériu na aplikácie, ktoré vo vás radosť vyvolávajú. Zoberte do ruky mobil a pretrieďte si aplikácie. Položte si otázku: Potrebujem mať v mobile túto aplikáciu?” radí expertka na upratovanie Marie Kondo v knižke Radosť z práce.
- Je pravda, že niektoré spoločnosti vyžadujú od zamestnancov určité aplikácie – ak je to váš prípad, tak ich, samozrejme, nemažte. Potom si položte ďalšiu otázku: Dosahujem vďaka tejto aplikácii lepšie výsledky?
Či ide o aplikáciu zameranú na produktivitu, alebo na sledovanie a manažment výdavkov, nechajte si aplikácie, ktoré vás dostanú čo najbližšie k vášmu ideálnemu pracovnému štýlu.
Zabudnite na výhovorky typu zaplatil som za ňu alebo raz by sa mi mohla zísť. Máte ju v mobile mesiace a ani raz ste ju nepoužili. Myslíte si, že sa jedného dňa zobudíte a poviete si, že teraz konečne ten čas nastal?
Prečítajte si tiež
Poznáte phubbing? Ohrozuje naše vzťahy…
A ako radí Marie Kondo – napokon sa zamyslite: Vyvoláva vo mne táto aplikácia radosť?
- Nechajte si len aplikácie, ktoré radi používate. Ak vám niektorá za to nestojí, nemilosrdne ju vymažte. Môžete si ju neskôr, inokedy znova stiahnuť, ak bude treba.
- Keď ste znížili počet aplikácií v mobile, nastal čas rozdeliť ich do kategórií a usporiadať si obrazovku vášho smartfónu. Pri rozdeľovaní uvažujte o tom, na čo slúžia a ako často ich používate. Napríklad najčastejšie využívané aplikácie si môžete uložiť na domovskú obrazovku – všetky spolu, alebo ich uložte do niekoľkých priečinkov, ako sú: Produktivita, Firemné, Sociálne médiá, Cestovanie.
Ak nemáte toľko aplikácií, rozdeľte ich jednoducho na „Pracovné“ a „Súkromné“.
Foto: Pexels.com, Unsplash.com