Poznáte phubbing? Je to novodobý sociálny vírus a hrozba pre naše vzťahy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa už aj vám stalo, že ste sa s priateľmi vybrali na posedenie, no nedopadlo to celkom podľa vašich predstáv. Nie kvôli počasiu alebo zloženiu ľudí…ale kvôli mobilom.
Čoraz častejšie sa stáva, že keď sme doma, túžime po spoločnosti. Keď sa však konečne dostaneme medzi ľudí, nedokážeme pustiť z rúk svoj mobil. Neustále kontrolujeme správy či novinky na sociálnych sieťach. Povieme, že len „čekeneme“, či je všetko ok, či nás niekto nezháňa…no pritom nič nehorí. Väčšinou je to len naša závislosť a pripútanosť k mobilom.
Poznáte to?
Ak ste s niekým vonku, ale namiesto druhej osobe sa venujete svojmu mobilu, hovorí sa tomu phubbing. Ako ho rozpoznať, ako narúša naše vzájomné vzťahy a ako sa ho zbaviť? Prečítajte si v našom článku.

 

Phubbing – nenechajte sa urážať

dievča a phubbingAj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že phubbing je neškodný, ignorovanie osoby kvôli neustálemu sledovaniu mobilu môže viesť k vážnemu narušeniu. A dokonca až k rozpadu vzťahov. Následkom toho sa po mentálnej stránke cítime akosi horšie. Nikomu totiž nepadne dobre, ak ho na posedení ignorujete, aby ste mohli sledovať svoj displej.

Phubbing (vyslovujte ako fabink) je relatívne nový pojem, ktorý sa do slovníkov dostal len pred niekoľkými rokmi, v roku 2012. Pojem vznikol spojením dvoch slov, a to „phone“, teda telefón a „snubbing“, teda urážanie. Znamená to teda, že používaním telefónu v nevhodnej dobe urážate svojho komunikačného partnera.
Ako píše portál Blogit, je to ako keby bol človek zasnúbený so svojim telefónom. Pojem vytvorila austrálska reklamná spoločnosť, ktorá následne spustila aj kampaň v snahe phubbing dostať do povedomia ľudí a zastaviť ho. Kampaň dostala názov Stop Phubbing, píše portál Heatlhline.

Už ste boli obeťou phubbingu?
Phubbing je bežnejší, ako by ste si možno mysleli. Napríklad, štúdia publikovaná prostredníctvom portálu Science Direct uvádza, že až 17% ľudí uprednostní svoj mobil pred druhou osobou najmenej štyrikrát denne. Až 32% ľudí zas uviedlo, že sa stávajú obeťami phubbingu najmenej dva až trikrát denne.
Uznajte, že je poriadne otravné, ak vás niekto aj niekoľkokrát denne odignoruje kvôli telefónu. Je pochopiteľné, ak si niekto potrebuje vybaviť súrny telefonát alebo odpísať na správu, venovať sa však sociálnym sieťam na úkor druhej osoby, to je už celkom iná šálka kávy.

 

Ako nám narúša vzťahy?

V prvom rade, ak sa venujete svojmu mobilu, nežijete v prítomnom okamihu. Štúdie ukazujú, že venovanie sa sociálnym sieťam či iným záležitostiam znižuje celkovú spokojnosť nielen ľuďom, ktorých zanedbávate, ale aj samotnej osobe, ktorá sa phubbingu venuje. Čím viac ľudí okolo seba zanedbávame kvôli mobilu, resp. čím sme viac zanedbávaní my, tým sme depresívnejší. Phubbing totiž vážne ovplyvňuje aj naše sebavedomie.

Ten, kto je obeťou phubbingu môže ľahko nadobudnúť pocit, že tej druhej osobe nestojí za pozornosť. Cítime sa byť odmietnutí a nevypočutí, píše portál Medical News Today. Navyše, ak mobil do značnej miery zasahuje do manželského vzťahu, podľa štúdií sa znižuje aj celková spokojnosť v manželstve. Problémom okrem toho je aj to, že ak sa niekto venuje svojmu mobilu, zanedbaný jedinec sa k sociálnym sieťam napokon uchýli tiež, aby sa cítil menej osamelo. Vzniká tak bludný kruh, z ktorého nie je jednoduché uniknúť.

phubbing

 

Ako túto závislosť zastaviť?

Aj keď je pochopiteľné, že chceme byť v spojení so svetom a nechceme, aby nám niečo uniklo, zvážte, či vám to za to stojí. Ak je nám niekto blízky, rozhodne by sme si chvíle s ním mali užívať naplno.
Ako sa teda phubbingu vyhnúť?
V prvom rade je nutné uvedomiť si existenciu problému. Sledujte sa niekedy a zamyslite sa, ako často v prítomnosti iných ľudí používate svoj mobil. Respektíve ako často ho používa váš komunikačný partner.

Ak sa phubbingu venuje váš partner v komunikácii, upozornite ho na to. Nie však s hnevom, ale empaticky. Hnev plodí len ďalší hnev a agresívnymi pripomienkami nič pozitívne nedosiahnete. Ak sa s danou osobou stretávate pravidelne, vytvorte si dohodu. Dohodnite sa napríklad, že počas večere/drinku, musia ostať telefóny v kabelke, v aute, vo vrecku či položené na stole displejom nadol. Jednoducho na mieste, kde nebudú lákadlom blikajúce správy. Ak sa vám dohodu obom podarí dodržať, odmeňte sa napríklad dezertom. Tým želané správanie posilníte a pri najbližšej príležitosti vám to už pôjde ľahšie.

Prečítajte si tiež
Robia nás smartfóny hlúpejšími?

  • Ak napríklad s niekým diskutujete a neviete sa zhodnúť na určitých faktoch – negooglite ich okamžite. Len proste o nich diskutujte.
  • Ak idete na výlet, prechádzku ap., neberte si so sebou všetci mobily. Možno jeden pre prípad nečakanej situácie, ale nemusíte ich mať päť 🙂
  • Určite nechoďte spať s mobilom. Tento zvyk vo vás len upevňuje phubbing a vnútorne vám potvrdzuje, že mať v ruke mobil „kedykoľvek“ je predsa prirodzené.
  • Ak neznášate phubbing, pripojte sa k iniciatíve na stránke Stop Phubbing.

Zdroj: Healthline, Medical News Today, Science Direct, Blogit
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.