Muchovník ako okrasný a jedlý živý plot plný vitamínov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V posledných rokoch čoraz obľúbenejší okrasný krík v živom plote, ktorý však okrem svojej krásy vynikne ešte jedným bonusom: má zdravé plody plné vitamínov a minerálnych látok. Tie môžete zbierať od júna a tvarom i chuťou pripomínajú čučoriedky. Okrem plodov nádherne kvitne na jar a v jeseni sa vyfarbuje do zlatistých a červených odtieňov, takže krásne osvieži záhradku.
Ak si chcete tento ovocný krík vypestovať sami, v záhradníctve ho dostanete za cca 14 eur, kvalitné odrody aj v črepníkoch, ktoré vám doručia až domov.
Čím je muchovník taký vzácny, ako sa pestuje a ako prospieva nášmu zdraviu?

 

Muchovník

muchovník okrasný krík chutné plodyMuchovník je drobné ovocie, ktoré pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie od Aljašky cez Kanadu a časť USA. Plody na tenkých stopkách pripomínajú čučoriedky, no nepotrebujú kyslú pôdu, s čím mávajú niektorí záhradkári problém.
Na Slovensku pestujeme predovšetkým muchovník jelšolistý. Ideálny je ako plodiaci živý plot, ktorého výšku si môžete prispôsobiť rezom. Bežne však dorastá do výšky 3 až 5 metrov.

Listy, ktoré majú svoju okrasnú hodnotu, sú zelené, pri pučaní medovočervené. Jesenné sfarbenie je žiarivo žlté, oranžové až červené.
Muchovník je skvele mrazuvzodrný. Vydrží aj do -40 stupňov, no problémom môžu byť nečakané jarné mrazíky.

 

Chutné a liečivé plody

Už v apríli býva muchovník obsypaný záplavou bielych kvetov, ktoré sú usporiadané vo vzpriamených strapcoch. Po odkvitnutí sa začínajú vyvíjať bobule, ktoré dorastajú v priemere na dva centimetre.

Často sú kríky veľmi bohato obsypané aj plodmi, niekedy z jednej rastliny dostanete aj 5 kíl ovocia. Rodiť začína v druhom až štvrtom roku po výsadbe. Plody sú guľaté malvičky, tmavopurpurové, osrienené. Chuť muchovníka je oproti spomínaným čučoriedkam ľahšia, veľmi osviežujúca a dužina nefarbí.

V plodoch nájdete vysoký podiel antokyánov a vitamínov A, B a C. Významný je tiež podiel ovocných cukrov, ktorý sa pohybuje na úrovni 20 až 30 %.

Plody môžete jesť surové, prípadne si z nich pripraviť džem, marmeládu, kompóty, likér alebo víno. Môžete ich sušiť a pridávať do jogurtov, cereálií ap. Tiež sa hodia do čajových zmesí, nielen plody, ale aj listy muchovníka. Tie podporujú detoxikáciu organizmu.
Muchovník celkovo podporuje imunitu, pôsobí preventívne proti žalúdočným ochoreniam. Pri onkologických chorobách sa môže podávať ako podporný doplnok stravy.

čučoriedkyPrečítajte si tiež
Čučoriedky sa vám postarajú o zdravie.

 

Ako pestovať muchovník

muchovník okrasný krík chutné plodyRastie a plodí takmer v akejkoľvek zemine. Vyvarujte sa len tých zle odvodnených či ťažko ílovitých. Pre rýchlejší rast a vyššiu plodnosť mu treba dodať kvalitnú zeminu s obsahom organických živín a vody. Zaujímavosťou je, že sa mu vyhýba jelenia zver, ktorej vetvičky tohto kríka vôbec nechutia.

Muchovník je síce hlbokokoreniaci, ale konkurentom sú mu rôzne buriny, ktoré ho oberajú o vodu i živiny. Myslite na to.
Doprajte mu pravidelný rez, muchovník naň reaguje veľmi dobre. Režte ho podobne ako ríbezle, základ rezu tvorí pravidelná obmena plodonosných výhonov.
Kedy rezať muchovník? Ak si chcete udržiavať krík alebo stromček, odporúčame každoročný udržiavací rez, ktorý robte v zimných mesiacoch. Čiže od decembra do marca.

Chorobami a škodcami muchovník prakticky netrpí, citlivý je iba na spálu ružokvetých. Ak vám napadne rastlinu, treba ju čo najskôr vykopať a spáliť, aby sa choroba nerozširovala.
Z najobľúbenejších (a u nás pestovaných) odrôd spomeňme: Martin, Thiessen, Smoky, Northline, Pembina a Princ William.

Foto: Unsplash.com, Wikimedia/I.Sáček 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.