Ako vybrať vhodný matrac pre bábätko a predškoláka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Základom kvalitného spánku detí a dospelých je kvalitný matrac, pričom požiadavky na matrac pre bábätká a pre deti sú veľmi špecifické. Ako vybrať ten najvhodnejší?
Keďže dieťa trávi v posteli väčšinu času. Takže chvíle strávené výberom kvalitného matraca sa vám mnohonásobne vrátia. Aké vlastnosti by mal spĺňať vhodný matrac pre bábätko a pre predškoláka? A čomu sa, naopak, vyhnúť oblúkom?

 

Pevný verzus mäkký matrac

Matrac pre malé deti, ktoré ešte nedosiahli školský vek, by mal byť podľa odborníkov tuhý a pevný. Deťom totiž treba poskytnúť vhodnú oporu počas spánku a podporiť taktiež zdravý vývoj ich chrbtice. Matrac pre bábätko a dieťa, ktoré ešte nedosiahlo vek sedem rokov, by sa mal na stupnici tvrdosti od jednej do sedem pohybovať aspoň od čísla päť vyššie.

 

Priedušné matrace pre lepší spánok

Ďalšou vlastnosťou, ktorú by matrace mali spĺňať, aby spánok detí bol pokojný a kvalitný, je priedušnosť. Vďaka tomu je z matraca odvádzaný pot a počas spánku deti nič neprebudí. Priedušnosť matraca zvyšuje aj vhodne zvolený rošt a voľný priestor pod posteľou, ktorý zaisťuje prúdenie vzduchu.

Čo sa týka materiálu, pre deti sú najvhodnejšie matrace zo studenej peny. Práve tie totiž ponúkajú najvyššiu mieru priedušnosti, naviac sú pohodlné a elastické. A čo je obzvlášť dôležité, matrace vyrobené zo studenej peny si stále udržujú svoj tvar, čím zaisťujú, že dieťa má skvelú anatomickú oporu počas spánku.

kvalitné matrace pre bábätko

 

Ochrana matraca

Keď príde reč na detské matrace, neradno podceňovať ani zaobstaranie si chrániča matraca. Ten totiž jeho životnosť znateľne predĺži, keďže ho chráni pred rýchlym opotrebovaním. A pokiaľ je chránič aj antibakteriálny, získate dve skvelé vlastnosti v jednej. Ochranný poťah pravidelne perte v práčke, aspoň na 60 °C.

 

Na vankúš zabudnite, za to na monitor dychu nie

Pre bezpečný spánok bábätiek je dôležité, aby ste ich do postieľky ukladali na chrbát a používali taktiež monitor dychu. Ten sníma ich dych počas spania a keby došlo k jeho zástave, okamžite by ste sa to dozvedeli a mohli vzniknutú situáciu riešiť a svojmu dieťatku prípadne zachrániť život.

A prečo by nemal byť súčasťou detskej postele vankúš? Aj keby ste dieťa do postele položili do určitej polohy a hlavu mu položili na vankúš, nemali by ste istotu, že sa dieťa počas spánku nepohne a vankúš mu nezakryje hlavu. Preto je používanie vankúša v detských postieľkach vysoko nebezpečné.

dieťa matrac kvalita

 

Pozor na doplnkové vlastnosti matracov

Aj keď dospelý človek ocení špeciálne vlastnosti matracov, napríklad zónovanie, ktoré vychádza z anatomických požiadaviek ľudského tela a každá časť matraca je tak na rôznych miestach inak tuhá, pre deti sú takéto vlastnosti matracov úplne nevhodné. Nakupovať matrac pre dvojročné dieťa a pre dospelého človeka, to sú celkom odlišné disciplíny.

 

Kvalitný rošt a bočné zábrany

Posteľ nie je tvorená len kvalitným matracom, ale taktiež roštom. Aj jeho výber dôkladne zvážte a nezabúdajte ani na bočné zábrany. V prípade, že by vaše dieťa malo nepokojný spánok, eliminujete vhodne umiestnenou bočnou zábranou jeho prípadný pád. Postranné zábrany však voľte aj v prípade, že je posteľ umiestnená vysoko a pre dieťa nie je bezpečné, aby ju opúšťalo bez vašej pomoci.

ako na čistenie matracov?Prečítajte si tiež
Čistenie matracov. Skúste jednoduchý domáci trik.

Pokiaľ viete, akých kritérií sa držať,  výber toho správneho matraca pre dieťa bude jednoduchý. Uprednostnite priedušnosť, tuhosť a taktiež zakúpte antibakteriálny ochranný poťah. Nezabúdajte aj na vhodný a kvalitný rošt, a prípadné bezpečnostné zábrany postele.
Na druhú stranu úplne zabudnite na nejaké extra vlastnosti matracov, ktoré dieťa neocení a nie sú pre vašu ratolesť ani vhodné. A nikdy, skutočne nikdy, do detskej postieľky k malým deťom nedávajte vankúše.

— PR článok —
Foto: lilasgh / Shutterstock.com, javi_indy / Shutterstock.com,
Olesia Bilkei / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.