Určite vám nádherne skrášlili záhradu. Žlté narcisy, červené tulipány, fialové hyacinty… Privítali sme nimi jar, vychutnali sme si ich krásu, no pomaly odkvitli a teraz je správny čas postarať sa o cibuľky, aby sa nám budúci rok opäť odmenili za našu starostlivosť.
Ako uskladniť jarné cibuľoviny a dať ich na odpočinok?
Jarné cibuľoviny
Po dlhej zime bývajú prvé, ktoré začnú vykukovať na záhradke a rozžiaria ju, hoci ešte vyzerá dosť sivo a spustnuto. No tulipány, narcisy, modrice, bledule, šafrany, korunovky vedia potešiť oko i ducha každého záhradkára.
V septembri je čas na ich vysádzanie, a to až do novembra, ale čím skôr ich vysadíte, tým skôr na jar vykvitnú. Dobré je postupne vysádzanie, aby ste si na jar predĺžili radosť z kvitnutie J Ako viete, hĺbka je dôležitá – výška vrstvy hliny nad cibuľkou má byť dvoj až troj-násobkom jej veľkosti. A to isté platí aj pre vzdialenosť medzi nimi. Cibuľovinám vyhovuje slnečné stanovište s kyprou a priepustnou pôdou, ktorá je bohatá na humus.
Cibuľoviny kvitnú najmä od marca do mája, začínajú krókusy, hyacinty, modrice, scily, pridajú sa tulipány, narcisy, až po júnové cesnaky – allium.
Kedy ich dať na odpočinok?
V máji je však najvyšší čas postarať sa ich odpočinok. Cibuľoviny majú svoju sezónu za sebou a niektoré pomalšie, iné rýchlejšie odkvitajú. Väčšina aj amatérskych záhradníkov vie, že len čo začnú odkvitať, je dobré odstrihnúť kvety. Inak by všetko silu nahromadenú v cibuľke poslali do dokončenia biologického cyklu.
Je však dôležité vystihnúť ten správny čas a byť trpezlivý. Ak by ste rastlinu ostrihali hneď po odkvitnutí, budúci rok by vás možno nemilo prekvapila. Vo chvíli, keď kvety odkvitnú a listy začnú pomaly vädnúť, vtedy si cibuľka sťahuje späť živiny. Takže najskôr odstrihnite len stonku s odkvitnutým kvetom a zvyšku rastliny dajte čas, aby sa „zatiahla“ do cibuľky.
Mimochodom, ak veľkí pestovatelia chcú, aby cibuľky ešte viac zosilneli, vysadia ich do pôdy, nechajú vyrásť a kvet odstrihnú hneď v zárodku. Rastlinka tak vytvorí listy, ale nevysiľuje sa tvorbou kvetov.
Ako ich účinne vybrať zo zeme?
Keď teda kvety odkvitnú a listy zvädnú, ostrihajte ich, ale ešte ich nechajte týždeň alebo dva v pôde. Doprajte im čas. Až potom ich môžete začať vyberať zo zeme, aby ste ich uskladnili a uchovali tak ich pôvodné vlastnosti.
Ak ste na to mysleli už pri vysádzaní a sadili ste ich v malých plastových košíčkoch, teraz vám pôjdu ľahšie vybrať bez rizika, že ich poškodíte. Mimochodom, tie košíčky sú dobré aj proti hrabošom, ktoré si zvyknú vyhliadnuť cibuľoviny a pochutnať si na nich.
Ak ste nevyužili košíčky, použite malú lopatku alebo motyčku. Opatrne odkopte zeminu okolo rastlinky a postupne sa dostávajte bližšie k cibuľke. Buďte veľmi opatrní, pretože akonáhle cibuľku trošku poškodíte, takmer vždy je po nej. Takže tesne pri cibuľke pracujte len rukami, odhrabávajte zeminu a potom opatrne vytiahnite cibuľku von. Nechajte ju uschnúť, očistite ešte od hliny a môžete ju uskladniť.
Prečítajte si tiež
Práce v záhrade. Ročný kalendár pre záhradku i balkón.
Ako cibuľoviny uskladniť?
Jarné cibuľoviny potrebujú suché a vzdušné miesto s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Tá by nemala klesnúť pod 15 stupňov, ani prekročiť nad 25 stupňov. Vezmite napríklad debničku, nasypte do nej piesok a vložte doň cibuľky. Môžete to urobiť aj v niekoľkých vrstvách.
Pozor nielen na teplotu, ale aj vlhkosť – tá spôsobuje na cibuľkách pleseň, takže by ste si ich rýchlo znehodnotili. Takže z času na čas debničku skontrolujte, či je v suchu a cibuľky sú v poriadku. Cibuľky musia byť pevné, tvrdé, bez akéhokoľvek poškodenia. Skladujte ich v tme, suchu, okrem piesku sú vhodné aj piliny, papierové vrecúška, či lístie.
Foto: LepšíDeň.sk