Plánujete si postaviť svoj vysnívaný domček podľa vašich predstáv? Pri stavbe domu sa zdá, že najväčšou výzvou je samotná realizácia – výber materiálov, práca na stavenisku, dokončovanie interiérových detailov. Avšak v skutočnosti, dôležitým kľúčom k úspešnej stavbe, je starostlivé a dôkladné plánovanie stavby.
Plánovanie nie je jednoduchá úloha. Vyžaduje si to zohľadnenie mnohých faktorov a dôkladnú analýzu. Každý detail od voľby pozemku, výberu stavebného projektu až po získanie zdroju elektriny na stavenisku. Napríklad, ak nie je zavedená elektrina na stavbe, treba myslieť na záložný zdroj elektrickej energie. V tomto článku sa pozrieme, na čo treba myslieť dopredu, aby bola stavba úspešná.
Plánovanie výberu pozemku
Jedným z prvých a najdôležitejších krokov pri plánovaní stavby domu je voľba vhodného pozemku. Správna voľba pozemku má vplyv na kvalitu a funkčnosť bývania. Pri výbere pozemku nezabudnite zohľadniť:
- Orientáciu pozemku
- Terén, sklon terénu
- Stabilita terénu
Plánovanie stavebného projektu
Spolupráca s architektom je neodmysliteľným prvkom pri plánovaní stavby domu. Architekt je profesionál s odbornými znalosťami a skúsenosťami, ktorý vám navrhne konkrétny stavebný projekt. Čo je dôležité poznať pri plánovaní stavebného projektu?
- Vaše preferencie a požiadavky týkajúce sa dizajnu
- Vysnívané rozloženie priestorov
- Estetické prvky, ktoré chcete mať doma
- Či túžite mať balkón alebo terasu
Tento stavebný projekt je povinnou súčasťou žiadosti o stavebné povolenie a obsahuje podrobné výkresy budovy vrátane vyznačenia rozmerov, konštrukcií a použitých materiálov. Zohľadňuje nielen vonkajší vzhľad domu, ale aj interiér, umiestnenie okien a dverí, umiestnenie elektroinštalačných prvkov a iné technické detaily.
Plánovanie elektrickej energie počas stavby
Na stavbe sa nezaobídete bez elektrickej energie. Preto treba mať zistené možnosti pripojenia elektrickej energie a naplánovať si riešenia. Nie vždy je na pozemku k dispozícii prípojka elektrickej energie. Pokým nebude nainštalovaná a spojazdnená prípojka, ideálnym riešením je požičanie elektrocentrály.
Pri stavbe potrebujete elektrinu pri používaní elektrického náradia, osvetlenia, pri používaní elektrospotrebičov a podobne. Elektrocentrála vám zaručí pohodlný a plynulý chod elektrickej energie na celej stavbe.
Získanie stavebných povolení a dokumentov
Pred začatím stavby potrebujete mať k dispozícii všetky povinné dokumenty k stavbe. Na ktoré povolenia a dokumenty treba myslieť pred začatím stavby?
Stavebné povolenie
Stavebné povolenie je oficiálny dokument vydaný príslušným stavebným úradom, ktorým sa schvaľuje plánovaná stavba na vami určenom pozemku. Pre získanie tohto povolenia je potrebné predložiť kompletný stavebný projekt a splniť všetky požiadavky a normy stanovené miestnymi stavebnými predpismi.
Zmenové povolenia
Ak počas stavby dôjde k zmenám oproti pôvodnému stavebnému projektu, je potrebné získať zmenové povolenie. Týka sa to zmien, ktoré ovplyvňujú veľkosť, konštrukciu alebo umiestnenie stavby.
Geodetický a geotechnický prieskum
Pred začatím stavby je často potrebné vykonať geodetické a geotechnické prieskumy, ktoré poskytnú informácie o teréne, pôde a podmienkach pre stavbu. Tento prieskum je dôležitý pre určenie bezpečnosti a stability budúcej stavby a taktiež je potrebný pre získanie stavebného povolenia.
Ostatná dokumentácia
Ďalšie dokumenty potrebné pred začatím stavby sú povolenia na odvodňovanie, prípojky na verejné siete (napr. elektrina, voda, kanalizácia) alebo povolenia na výrub stromov.
Úspech vašej stavby začína už v prípravnom procese. Pri stavebnom pláne nezabudnite myslieť dopredu na pohodlný a plynulý chod elektrickej energie na celej stavbe. Elektrocentrála je na to spoľahlivým pomocníkom. Dôkladné plánovanie a príprava vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.
Prečítajte si tiež
Moderný plot v dizajne žalúzií.
Poradíme kvalitné a dizajnové kúsky.
TS, foto: Unsplash.com