Prírodná kozmetika je stále populárnejšia a nachádza si čoraz viac priaznivcov. Tento pojem je však veľmi široký a zorientovať sa v množstve produktov, ktoré sa na trhu nachádzajú tiež nemusí byť jednoduché.
Navyše, veľa z nich sa za označenie prírodný len schováva. Po preštudovaní etikety je veľakrát jasné, že produkt je plný syntetických látok, ktoré v prírodných produktoch nemajú čo hľadať.
Ako teda nájsť to pravé? A poznáte výhody prírodnej kozmetiky? Viete, na čo sa sústrediť a podľa čoho sa rozhodovať? Poradíme a sústredíme sa najmä na tuhé prírodné mydlá, ktoré sú najžiadanejšie. A vysvetlíme, prečo sú naozaj vhodnejšie pre vaše zdravie a pokožku.
Čo má prírodná kozmetika spĺňať?
- Najväčšou zárukou sú certifikáty, ktoré sa udeľujú na základe splnených podmienok a ktoré jasne odpovedia na otázku, či produkt prírodný je alebo nie.
- Základ prírodného produktu tvoria rastlinné oleje.
- Prírodná kozmetika je často neparfumovaná alebo parfumovaná éterickými olejmi.
- Obsahuje len prírodné farbivá.
- Rovnako aj všetky ďalšie zložky sú prírodného charakteru, prípadne ide o zložky, ktoré sú povolené v rámci udeleného certifikátu.
- Prírodná kozmetika nie je testovaná na zvieratách.
Medzi populárne prírodné výrobky patria aj tuhé mydlá, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu a využitiu jedným z top produktov v kategórii prírodnej kozmetiky.
Prírodné tuhé mydlá
Prírodné mydlá sa vyrábajú použitím prírodných a organických zložiek. Základnou prísadou sú rastlinné oleje, ktoré sú mimoriadne bohaté na vitamíny, antioxidanty a ďalšie výživné látky. Výroba takýchto mydiel prebieha klasickou metódou za studena. Práve táto metóda výroby zabezpečí zachovanie všetkých vitamínov a cenných látok z olejov. Rozpustené oleje sa zmiešajú s roztokom hydroxidu sodného, čo spôsobí zahriatie zmesi, chemickú reakciu a výsledkom je vznik mydla a glycerínu.
Práve prítomnosť glycerínu, ktorý je vedľajším produktom tohto procesu, je jedným z hlavných dôvodov prečo sú prírodné mydlá také výnimočné. Ale o tom neskôr ?
Čo prírodné mydlá teda obsahujú?
- Oleje
- Éterické oleje
- Prírodné farbivá
- Včelí vosk, kakaové maslo alebo iné druhy masla
- Bylinné alebo ovocné extrakty, bylinky, sušené kvety alebo semiačka
O hlavnej zložke – olejoch – sme si už povedali. Najčastejšie ide o olivový, kokosový, ricínový alebo slnečnicový olej. Obsahovať môžu napríklad aj rôzne druhy masiel či včelí vosk.
Všetky prírodné mydlá sú bez umelých farbív a vôní. Vôňu zabezpečujú najčastejšie éterické oleje, ktoré majú navyše aj liečivé účinky a účinné sú hlavne pri hojení a upokojovaní pokožky.
Mydlá môžu byť tiež obohatené o rôzne bylinné či ovocné extrakty, bylinky, sušené kvety alebo semiačka. Prírodné mydlá sú teda plné ingrediencií, ktoré vaše telo a pokožka potrebujú.
Prečo sú teda prírodné mydlá lepšie?
Pri výrobe prírodných mydiel sa používajú výlučne prísady, ktoré neprišli do kontaktu s pesticídmi ani syntetickými hnojivami. Základnou ideou týchto produktov je teda fakt, že neobsahujú žiadnu syntetickú prísadu. Všetky zložky sú prírodného charakteru, vďaka čomu sú veľmi jemné a bezpečné pre akúkoľvek pokožku a nespôsobujú jej vysychanie ani iné podráždenie. Poďme sa na to ale pozrieť bližšie.
1. Syntetické, lacnejšie… škodlivejšie
Väčšina klasických mydiel bežne dostupných v obchodoch a drogériách obsahujú práve množstvo syntetických prísad. Hlavným dôvodom je, že ich výroba je vtedy podstatne lacnejšia. Práve syntetické zložky však môžu mať negatívne účinky na našu pokožku, spôsobovať jej podráždenie a viesť až k vzniku vyrážok a kožných ekzémov.
Tieto zložky sa do mydiel pridávajú za účelom krémovejšej textúry alebo väčšej produkcie peny. Veľa ľudí si pri prechode na prírodné mydlá nevie zvyknúť práve na fakt, že penia menej. A teraz už vieme čím je to spôsobené.
Menej peny však určite neznamená menší účinok. Naopak, prírodné mydlá obsahujú len zložky, ktoré majú na našu pokožku blahodarné účinky a nespôsobujú jej podráždenie. Sú k nej mimoriadne šetrné, poskytujú dostatočnú výživu a sú vhodné pre akýkoľvek typ pokožky.
2. Hľadajte glycerín
Kľúčovou zložkou prírodných mydiel je glycerín – vedľajší produkt výrobného procesu. Glycerín má schopnosť pôsobiť ako akýsi zvlhčovač a zmäkčovač. Pri bežných mydlách sa glycerín zámerne odstraňuje a následne sa pridáva k iným prípravkom, väčšinou určeným na starostlivosť o pleť. Dôvodom je opäť zníženie nákladov. Zároveň sa však znižuje kvalita výsledného produktu.
Mydlo bez glycerínu je totiž agresívnejšie a drsnejšie. Zapríčiňuje vysychanie pokožky, ktoré vedie k svrbeniu, pocitom pnutia a extrémne suchej koži. Naopak, prírodné mydlá s obsahom glycerínu dokážu zabezpečiť vlhkosť pokožky počas celého dňa.
3. Vydrží dlhšie a poteší prírodu
Výsledok? Výberom prírodného mydla spravíte maximum pre svoju pokožku. Jeho cena sa vám spočiatku môže zdať vyššia v porovnaní s bežnými mydlami. Je to však prirodzené, vzhľadom k výrobe a zložkám, ktoré sú v produktoch obsiahnuté. Vedzte však, že práve kocka prírodného mydla vám pri správnom používaní vydrží podstatne dlhšie ako bežné mydlo.
Tieto produkty sú navyše bežne balené v papierových alebo recyklovateľných obaloch, v žiadnych plastoch. A to je ďalšie malé víťazstvo pre našu planétu. A ak chcete niekoho potešiť, prírodné mydlá sú nielen maximálne účinné ale aj vizuálne veľmi sympatické. Vhodné sú tak napríklad aj ako darček.
Prečítajte si tiež
Recepty na domáce mydlo, dezodorant a zubnú pastu.
Ak sa rozhodnete presedlať na produkty prírodnej kozmetiky, požadovaný účinok sa môže dostavovať postupne. Je to však úplne bežné, nakoľko pokožka sa musí v prvom rade vyrovnať s prechodom z bežnej kozmetiky plnej syntetiky na čisto prírodnú.
Ak vás produkty zaujali, skúste sa poobzerať po slovenských značkách dostupných na trhu – určite si budete mať z čoho vyberať. A kto vie, možno vás táto téma nakoniec chytí natoľko, že sa rozhodnete si takéto produkty skúsiť vyrobiť aj sami doma.
Foto: Pixabay.com