4 prírodné recepty proti lupinám vo vlasoch

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lupiny vedia potrápiť mnohým z nás. Niektorí to neriešia, iní nakupujú a striedajú rôzne prípravky z obchodov, lekární a drogérií. Niečo zaberie, možno na istý čas, ale potom akoby sa vrátili. Máme pre vás 4 recepty na prírodné prípravky proti lupinám, ktoré si môžete urobiť doma a vyskúšať. Netreba žiadne špeciálne ingrediencie, ale neraz len to, čo máte doma – olivový olej, jablčný ocot, rum ap.

 

Viete, aké máte lupiny?

Lupiny majú najmä ľudia s mastnými vlasmi. Existujú v dvoch formách:

  • najhoršie sú tzv. mastné lupiny, čiže zelenožlté šupinky až ložiská. Ak spozorujeme na hlave takéto lupiny, je potrebné vyhľadať dermatológa, pretože môžu byť prejavom vážnejších zdravotných problémov. Svrbiacu pokožku hlavy nesmieme škriabať, aby sa nevytvorili rany, do ktorých sa môžu dostať choroboplodné baktérie. Pri mastných lupinách je potrebné si hlavu umývať čo najčastejšie (najlepšie rozriedeným šampónom) a oplachovať špeciálnymi bylinkovými vodami na vlasy.
  • druhým typom sú suché lupiny vo forme bielych nepriľnavých šupiniek. Nie sú také hrozivé ako mastné lupiny, ale často vznikajú v dôsledku používania nesprávnej kozmetiky. „Tá vysušuje pokožku hlavy, pričom nadmerne podnecuje mazové žľazy. Na odstránenie suchých lupín je vhodné aplikovať radšej prírodné emulzie a prípravky, ktoré si viete urobiť podomácky,“ radí Teresa Lewkowicz-Mosiej, ktorej vyšla v slovenčine užitočná príručka Krása z prírody.

 

4 prírodné recepty proti lupinám

Prípravky proti lupinám zlepšujú rast epidermy vlasovej časti hlavy, Majú antimykotické a keratolytické účinky, čiže uľahčujú odstraňovanie odumretej časti epidermy. Odporúča sa aj aplikovanie vody na vlasy, o. i. z prasličky roľnej, ktorá upokojuje zápalové stavy a zo šalvie, ktorá má antimykotické účinky.
Bylinkárky radia využiť tiež koreň kostihoja, ktorý upokojuje pokožku, pretože obsahuje alantoín – látku regulujúcu lúpanie a upokojujúcu zápalové stavy.

prírodné recepty proti lupinám

1. Olej proti lupinám

Potrebujete po 4 kvapky éterických olejov: gerániový, levanduľový a olej zo santalového dreva. A k tomu 5 lyžičiek oleja zo sladkých mandlí.
Všetky oleje zmiešame, votrieme do pokožky hlavy a necháme pôsobiť celú noc. Túto procedúru aplikujeme každý druhý deň, až kým lupiny neustúpia.

Existuje aj verzia na mastnú pokožku, s mazotokom: po 6 kvapiek éterických olejov rozmarínového a citrónového + 5 lyžičiek jojobového oleja. Pripravíme a používame rovnako ako na pokožku so suchými šupinkami.

 

2. Emulzia z listov kapucínky

Potrebujete hrsť čerstvých listov kapucínky a ¾ litra 70-percentného liehu.
Listy kapucínky zalejeme liehom, nádobu zatvoríme a necháme 15 dní odstáť. Potom liehový extrakt prefiltrujeme cez kávový filter a prelejeme do fliaš. Aplikujeme denne vmasírovaním do pokožky hlavy, až kým lupiny nezmiznú.

starostlivosť o vlasyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o vlasy. 10 mýtov.

 

3. Olivová emulzia proti lupinám

Potrebujete 1 až 2 lyžičky olivového oleja a 3 lyžice rumu.
Ingrediencie zmiešame a vzniknutú emulziu nalejeme do fľaše. Každý večer počas 4 dní ju vmasírujeme do pokožky hlavy (musíme spať so šatkou na hlave). Vlasy si umyjeme až na piaty deň.
Tento cyklus opakujeme, až kým lupiny úplne nezmiznú.

 

4. Žihľavový recept proti lupinám

Pripravte si hrsť čerstvých alebo sušených listov pŕhľavy, a k tomu 1 liter vínneho alebo jablkového octu.
Pŕhľavu zalejeme octom a necháme dva týždne na tmavom mieste. Potom emulziu scedíme. Pripravený ocot po umytí vmasírujeme do pokožky hlavy a opláchneme ním vlasy.

 

Zdroj a foto: kniha Krása z prírody/Príroda, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.