Prečo viesť deti k športovaniu? Existuje viacero dobrých dôvodov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Športovanie podporuje zdravie a imunitu, ale aj disciplínu, vytrvalosť a férovú rivalitu. Pohyb zlepšuje nielen psychickú, ale aj fyzickú kondíciu a navyše, ak má vaše dieťa nadváhu, vďaka športu si s ňu ľahšie poradíte.

Trpí vaše dieťa nadváhou? Obezita je zdravotný aj estetický problém dnešnej modernej doby. Často prispieva k dýchavičnosti, cukrovke, hypertenzii, kĺbovým ochoreniam, k chorobám žlčníka, obličiek a iných orgánov. Obezita je dôsledok rôznych odchýlok od normálnej činnosti organizmu. Na nadváhu má hlavný vplyv vysoký príjem potravy a nízky energetický výdaj. Vďaka pohybu a redukcii hmotnosti sa prirodzene vášmu dieťatku zmení postava i osobnosť k lepšiemu a zdokonalí sa aj jeho motorika či koordinácia.

 

Radosť z pohybu

Každý, kto trpí nadváhou by mal športovať a voľný čas tráviť čo v najvyššej miere v prírode. Ideálnym pohybom pre každého, kto chce schudnúť je chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie a lyžovanie.
Detské bicyklelyže vyberte vašim ratolestiam podľa veku a tiež podľa toho, či sú začiatočníci, alebo pokročilí športovci.

A nepodceňte ani výber obuvi. Športové tenisky a lyžiarky by mali na nohách dieťaťa sedieť ako uliate. Skelet juniorskej lyžiarskej obuvi má byť z ľahkého materiálu a obuv má byť zateplená. Kvalitné lyžiarky pomôžu dieťaťu pri lyžovaní jednoduchšie prekonať aj vyššiu záťaž.
Hory však majú svoje špecifiká. Sneh, vietor, suchý vzduch a vysoká nadmorská výška sú poveternostné a klimatické faktory, ktoré je potrebné akceptovať aj pri oblečení.

A nezabúdajte, že všetkého veľa škodí. Privysoké nároky na telesné aktivity by mohli viesť nielen k odradeniu dieťaťa od šporovania, ale aj k zbytočnému presileniu organizmu. Pohyb je dobré chápať ako relax. Najmä s deťmi je nutné začať športovať postupne a k športovaniu ich viesť nenásilnou hravou formou. Pohyb má u dieťaťa vyvolávať príjemné pocity. A pokiaľ má váš potomok nadváhu, tú je možné redukovať nielen pohybom, ale aj správnym stravovaním.

predíďte bolestiam nôhPrečítajte si tiež
Tipy, ako uľaviť bolestiam nôh pri športe či chôdzi.

 

Zdravé stravovanie

Kto chce znížiť svoju hmotnosť na optimálnu váhu, mal by vedieť, že je dôležité z jedálneho lístka vylúčiť konzumáciu potravín vo večerných hodinách a počas celého dňa prijímať jedlo častejšie, no v menších množstvách.
Tiež je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, nesladené čaje a čerstvé zeleninové šťavy. Táto zásada platí tak pre dospelých, ako aj pre deti. Strava má byť výživná, vyvážená a menej kalorická. Vhodné je konzumovať potraviny, ktoré chudnutie podporujú. Medzi také patrí dusená hydina, tmavá ryža, celozrnné pekárenské výrobky, kyslomliečne výrobky, naklíčené rastliny a zelenina. Z ovocia sú pri redukcii hmotnosti vhodné najmä grapefruity, pomaranče a čučoriedky, ktoré skvelo podporujú činnosť metabolizmu.

— PR článok —
Foto: Dreamstime


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.