Predsavzatia. Aké si dať a ako ich aj splniť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy ste si dali na začiatku nového roka predsavzatia? Nie ste sami. Podľa prieskumov agentúry TNS Slovakia si predsavzatia na prelome rokov dáva až tretina Slovákov. Najviac mladí do 24 rokov, takmer vôbec si ich nedávajú starší ľudia od 55 rokov a vysokoškolsky vzdelaní.
Najviac si želáme, aby sme sa viac starali o zdravie, aby sme schudli a lepšie sa stravovali. Tiež chceme viac šetriť, športovať a relaxovať. Nechýbajú predsavzatia ako polepšiť sa, dokončiť školu, urobiť si jazykový kurz, viac zarábať a mať úspech v práci. Napríklad na rok 2016 si podľa TNS želalo skoncovanie s fajčením iba 10% opýtaných.

Ako povedal rímsky rečník Marcus Fabius Quintilianus, „nikdy nie je neskoro na dobré predsavzatia.“ Takže či už to je na začiatku roka, v nejakej špeciálnej chvíli alebo len tak kedykoľvek, je skvelé mať predsavzatia, ktoré nám vylepšia deň. No dôležité je aj dodržiavať ich a prípadne dotiahnuť do úspešného konca.
Ako na to?

 

Silné PREČO

V prvom rade musíte mať silné PREČO!
„Prečo to vlastne robím?“ To je základná otázka.
Prečo chcem schudnúť? Lebo už neoblečiem veľa vecí, ťažko sa mi dýcha pri najmenšej námahe, opúchajú mi nohy….
Prečo sa chcem viac venovať rodine? Lebo mi roky mojich detí unikajú pomedzi prsty. Veď len nedávno mali rok-dva a už sú z nich tínedžeri…a čoskoro odídu preč z domu. A ja prepasiem celé ich detstvo…

„Ak robíte stále to isté a rovnakým spôsobom, neočakávajte iné výsledky,“ tvrdí motivátor a ikona osobnostného rozvoja Andy Winson. „Prečo by sa malo niečo samo zlepšiť, keď vy budete robiť stále to isté? Tak to funguje. To je fakt. Zmeňte stratégiu a máte šancu na zmenu výsledkov.“

predsavzatia

Ako dodržať predsavzatia?

  • Nedávajte tzv. NIE-predsavzatia. Nezačínajte rok negatívami, môže vás to zbytočne odradiť, demotivovať.
  • Nedávajte si naraz viac predsavzatí. Radšej jedno-dve, ktoré viete v najbližších týždňoch splniť. Potom si môžete dať ďalšie a takto ich počas roka nabaľovať. Vždy si aj to jedno predsavzatie rozdeľte na menšie časti, úseky, podciele, ktoré sa vám budú ľahšie plniť.
  • Cieľ musí byť realistický a ste to vy, kto sa najlepšie poznáte. Ak ste z práce prišli domov a väčšinou ste sadli k telke, tak sotva začnete od nového roka chodiť 5x týždenne do posilňovne.
  • Nájdite si podporu vo svojom okolí. Povedzte o predsavzatí niekomu blízkemu, ktorý vás bude môcť „kontrolovať“, ale najmä povzbudzovať, prípadne vám poradí, ako ďalej.
  • Zistite si potrebné informácie.
    Chcete začať viac cvičiť? Naštudujte si, ako ísť na to postupne, správne a účinne. Kúpte si povedzme Fitness diár alebo I can Academy Motivačný diár 2017, a zapisujte si pokroky.
    Chcete vylepšiť vzťahy so svojim okolím? Začnite drobnosťami, pozdravom s úsmevom, malou pomocou, skutočnou podporou ap.
  • Vraví sa, že zvyk je železná košeľa. A dvojnásobne to platí pri predsavzatiach. Vytrvajte prvé dni, prekonajte sa a urobte to, aj keď sa vám práve nechce. Nevynechajte deň, pretože tak zvyšujete šancu, že to neurobíte ani na ďalší deň. A to, čo spravíte dnes, pravdepodobne urobíte aj zajtra. Naša myseľ i telo potrebujú zvyky, ktoré sa opakujú, aby nemuseli nad všetkým premýšľať. Naučte sa robiť veci, ktoré chcete zmeniť, automaticky. Bez uvažovania – či už je to cvičenie, lepší prístup ku kolegom, obmedzenie sladkého ap.

 

Využívajte moderné aplikácie

Je ich množstvo, stačí len vyhľadať tú svoju a nainštalovať si ju do smartfónu, či tabletu. Napríklad chcete ráno pravidelne cvičiť, ale nemáte čas chodiť do posilňovne?

Stiahnite si appku 7 minutes workout (z Google Play alebo ak máte iPhone, tak z iTunes). Ide o 7-minútové intenzívne cvičenie, ktoré podľa mnohých vedcov (napríklad na Univerzite McMaster v Hamiltone, či ďalších) produkuje molekulárne zmeny vo vašich svaloch, ktoré sú porovnateľné s niekoľkohodinovým behom alebo bicyklovaním.
Cvičíte s pomocou vlastnej hmotnosti. Kombinujete aeróbne a silové cvičenia, ktoré trvajú približne 7 minút. Celkovo je tam dvanásť 30-sekundových cvičení a 11 prestávok po 5 sekúnd. Zbierate rôzne hodnotenia za dosiahnuté výsledky.

Pozrite si video, ako to vyzerá v praxi:

 

Výborná je aplikácia Coach.me, ktorá vás bude stále koučovať, nech už si stanovíte akýkoľvek cieľ. Pomôže vám v ťažkých začiatkoch – nastavíte si v aplikácie vlastné ciele a návyky. No a appka vám ich bude pripomínať, bude vás viesť, môžete si navrhnúť plán alebo svoje ciele zdieľať verejne s komunitou. Vidíte tak aj spätnú väzbu a podporu.

Pozrite si 10 Android aplikácií, ktoré pomáhajú dodržiavať novoročné predsavzatia.

 

Motivácia a predsavzatia

Nezabúdajte na malé motivačné odmeny, ktoré si doprajete po každom splnenom cieli, či úseku. Podľa psychológov je to nesmierne dôležité, pretože drobné odmeny vás podvedome opäť nakopnú a dodajú pocit, že ste na správnej ceste. Tešte sa z každého čiastočného úspechu. Vstávajte do nového dňa z pocitom, že opäť pokročíte a že tu je stále nádej na zmenu, hoci vaša pozornosť i motivácia upadá.

Motivačné následky. Tak sme nazvali negatívne následky neúspechu. Keď nedodržíte svoje predsavzatia, prerušíte cestu za cieľom, musíte sa „potrestať“. Ak to teda myslíte s predsavzatiami vážne…
Dohodnite sa s niekým, čo urobíte, keď začnete zlyhávať. Malo by to byť niečo, čo až tak radi nerobíte a radšej by ste sa tomu vyhli: urobiť pre osobu, ktorú nemusíte, niečo pozitívne 🙂 prestať úplne nadávať 🙂 🙂
Alebo založiť trvalý príkaz na charitu, napríklad Dobrý anjel alebo Červený nos. Účinné najmä vtedy, ak ste si dali predsavzatia viac šetriť 🙂

 

Sila zvyku

Najdôležitejšia je teda motivácia, vytvoriť si pozitívny návyk, ktorý vás bude posúvať ďalej. V tomto smere odporúčame knihu Sila zvyku od Charlesa Duhigga, najlepšia kniha roka 2012 podľa The Wall Street Journal a Financial Times.
Duhigg v nej opisuje množstvo spôsobov, ako nám zvyky menia život. A ako sa zmenou jediného zvyku možno dopracovať k úspechu, pevnejšiemu zdraviu či k lepšiemu životu.
Knihu si môžete hneď teraz stiahnuť do čítačky, alebo si kúpte papierovú verziu – naozaj odporúčame.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.