Peter Sasín: Začnite pracovať na svojom úspechu a šťastí!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete byť aj vy úspešnejší a viesť spokojnejší život? Naučte sa to od úspešných manažérov, športovcov, či umelcov. Preprogramujte svoje negatívne presvedčenia a odstráňte svoje mentálne brzdy. Dá sa to a niekedy jednoducho. Napríklad také peniaze – aj vy si myslíte, že sú špinavé a kazia charakter? A pritom túžite po vyššom plate, odmenách, či výhre v stávkovaní?
Možno tie peniaze vnútorne od seba odpudzujete, tvrdí Peter Sasín.
Sme sami sebe pánmi a ak vieme, ako na to, dokážeme sa posúvať vyššie a dopredu. A dosahovať veci, o akých sa nám predtým ani nesnívalo.
Inšpirujte sa rozhovorom so skvelým motivátorom a vyhľadávaným rečníkom. Peter Sasín poradí napríklad aj to, ako si neškodiť sami sebe a ako sa poučiť z Princípu Dokonalého leča.

LEPSIDEN.sk: Ste spoluzakladateľom NLP Akadémie, trénerom NLP – ľuďom pomáhate zlepšovať komunikáciu a dosahovať svoje sny. Čo je v tomto smere najdôležitejšie? Aké sú základné kroky?
PETER SASÍN: Viete, mnoho ľudí nám posiela manželku, manžela, či deti: „Choď na NLP Akadémiu, oni ťa zmenia od hlavy po päty, potom sa nám vrátiš zmenený a všetko bude konečne super!“
Lenže presne takto to nefunguje. Vieme síce urobiť s ľuďmi bleskové zmeny, no absolútny základ je, aby to oni sami úprimne chceli. Pretože nestačí, ak chce manželka, aby sa pozitívne zmenil manžel. Nestačí, aby rodičia chceli, aby sa zmenilo ich dieťa.
Preto vždy hovoríme: „Začni u seba.“ To je ten najdôležitejší predpoklad, aby to fungovalo. Chcieť urobiť zmenu vo svojom vlastnom živote.

Peter Sasín

Peter Sasín: Človek funguje perfektne. A to sa dá využiť!

LEPSIDEN.sk: Tvrdíte, že ľudia nikdy nie sú „pokazení“. Čo to znamená?
PETER SASÍN:
Opýtam sa: Máte psa?:-) Pozrite – nedávno bol Silvester. Väčšina ľudí, ktorých poznám, svojho psa na Silvestra nadopuje sedatívami, pretože tie zvieratá majú z explózií obrovský strach.
Lenže to je presne ten prístup: „Si pokazený, tak ťa nadopujem. Inými slovami – opravím!“ Čo môže každý majiteľ psa veľmi ľahko otestovať, je pretrénovať reakciu psa na hluk a výbuchy.
My máme psa a nemusíme ho dávať pod drogy ani na Silvestra, ani inokedy. Pritom sa tiež pôvodne toho hluku vonku bál. No my sme ho vytrénovali, že hluk sa dá interpretovať aj neutrálne. U nás to na Silvestra potom vyzerá tak, že pes o polnoci hypnotizuje jedlo na stole a pramálo sa zaujíma o rachot a explózie vonku.

A presne tak isto je to aj s ľuďmi. Ľudia nie sú pokazení, práveže fungujú perfektne. A to dokonca aj vtedy, ak majú akúkoľvek fóbiu, alebo depresiu. Ako to myslím? Postavte človeka s fóbiou z výťahov pred výťah a povedzte mu, že ho vyveziete na najvyššie poschodie a späť. Na milión percent sa môžete spoľahnúť, že ten človek zareaguje tak, ako reaguje vždy: „Panika, sucho v hrdle, neschopnosť pohnúť sa …a podobne“.
A to je pre mňa nezvratný dôkaz, že ten človek funguje perfektne! Zakaždým spoľahlivo rovnako. On to nezabudne mať ani raz.

Čiže otázka skôr je, ako túto perfekciu otočiť opačným smerom. Takým, ktorý spôsobuje lepšie pocity. To znamená, ako svoj mozog naučíme ten výťah, alebo čokoľvek ostatné, začať interpretovať inak. Preto nejde o to, ľudí pečiatkovať ako pokazených a napchávať ich omamnými látkami…
Ide o to, poskytnúť im úplne nové stratégie, aby sa v danej situácii naučili správať novým spôsobom. Výsledky sú potom zakaždým ohromujúce.

Peter Sasín

Peter Sasín a Paul McKenna, NLP bestsellerový autor, ktorý predal 3 milióny kníh za 3 roky.

LEPSIDEN.sk: Keď už spomíname fóbie, viete ich odstrániť? Zoslabiť?
PETER SASÍN:
Vieme ich pomocou NLP natrvalo odstrániť už za pár minút. Niekto by povedal, že to je absolútne nemožné. Naša prax však má jednoznačné výsledky. Ľudia, ktorí nemohli byť vyššie ako dva metre, pretože mali strach z výšok, nám posielajú fotografie z hôr, kde stoja v stometrovej výške, na pohyblivom lanovom mostíku so šťastným úsmevom a rukami nad hlavou. Ľudia, ktorí mali desivý strach z lietania dnes veselo lietajú po celej planéte a dokonca utešujú a koučujú iných pasažierov v lietadle.
Preto tvrdím, že ľudia nie sú pokazení. Len potrebujú začať používať svoj mozog vhodným spôsobom.

LepšíDeň.sk: Každý chce žiť lepší život, spokojnejší a využívať svoj potenciál naplno. Mnohým sa to však nedarí. Kde robíme najčastejšie chyby?
Peter Sasín: A viete, že presne toto každý nechce? To je práve ten paradox. Mnoho ľudí síce tvrdí, že chce urobiť zmenu, no potom sa správajú úplne inak. Výborný príklad sú peniaze. Väčšina ľudí chce viac peňazí. No chce ich len na vedomej úrovni. Na podvedomej úrovni ich nechce – odmieta ich ako niečo zlé, nečisté. Alebo nimi opovrhuje. Väčšina ľudí má obmedzujúce presvedčenie, že peniaze kazia charakter. Že bohatí ľudia sú zlí a nešťastní.

A keďže podvedomie má za úlohu nás hlavne chrániť, tak potom spôsobí, že sa nám peniaze budú vyhýbať. Podvedome totiž nechceme, aby sa nám skazil charakter, nechceme, aby sme my boli ten nešťastný a zlý. No a potom sa môžete vedome snažiť ako chcete. Ak vám od detstva do hlavy nahrávali sabotážne programy (týmto programom hovoríme Obmedzujúce presvedčenia) o negativite peňazí, tak sa môžete naozaj veľmi snažiť. Pokiaľ nezmeníte svoje presvedčenia, výsledky budú mizivé.

LD FB

Dobrou správou je, že ak odhalíte, kde ste sa doteraz zbytočne bojkotovali, tak potom môžete začať robiť ozajstné zmeny. Našim klientom pomáhame práve v tomto – pomáhame im preprogramovať ich obmedzujúce presvedčenia. Potom zrazu dosahujú veci, o ktorých sa im v minulosti ani nesnívalo.

Aj mne samému práve efektívna práca na mojich obmedzujúcich presvedčeniach úplne zmenila život. Podarilo sa mi to, o čom som v minulosti ani nesníval: Napísal som knihu (TRIUMF), ktorá sa stala bestsellerom, podľa mnohých som dnes jedným z najúspešnejších rečníkov na Slovensku a v Čechách, naše semináre patria medzi tie najvyhľadávanejšie, spolupracujeme s významnými osobnosťami – nedávno sme mali úžasný vypredaný seminár s Jožkom Banášom. Proste niečo fenomenálne.

 

LEPSIDEN.sk: Vašimi klientmi sú úspešní manažéri, športovci, umelci. Čo sa vieme my, obyčajní ľudia, od nich naučiť? V čom môžu byť pre nás naozaj inšpiráciou?
PETER SASÍN:
Ak by som mal urobiť akúsi okamžitú hitparádu úspechu, tak by vyzerala asi takto:
1. Dôslednosť – pozor nie urputnosť. Urputnosť vedie síce tiež k výsledkom, no ja ju vnímam ako zbytočné mrhanie energiou. Oveľa radšej našim klientom dávame stratégie, ktoré vedú k cieľu s ľahkosťou. Aj váš prvý hrad z piesku ste postavili s hravou dôslednosťou a nie urputnosťou. Je tak? Každopádne je dôležité, aby ste veci doťahovali do konca. To platí vo vzťahoch, v živote, športe, biznise, kdekoľvek.
2. Vhodné presvedčenia – Vnímam masy snaživých ľudí, ktorí ozajstný úspech nikdy nezažijú, aj keď do bodky skopírujú všetky činnosti úspešných. Okrem činností potrebujete totiž aj vhodné presvedčenia.
Hokejista, ktorý trénuje zo všetkých najviac, no nemá správne nastavenie mysle, nebude tak úspešný ako ten, ktorý trénuje síce tiež veľa, no vie svoju myseľ efektívne používať. Preto je potrebné naučiť sa pracovať aj so svojim podvedomím.
3. Kompetentnosť – Príliš mnoho ľudí si dnes prečíta knihu o úspechu a už ich vidíme, ako rozdávajú rozumy.
Klasický príklad: Ľudia bez peňazí si prečítajú knihu o prosperite a všetkých okolo seba začnú poučovať, ako zarobiť a násobiť peniaze. Pritom sami ich nemajú. Kompetentnosť však získate činnosťou. Aj ten hokejista sa naučí korčuľovať na ľade. Nie na gauči s príručkou v ruke.

Dodal by som ešte flexibilita, schopnosť vnímať spätnú väzbu, rozhodovacie stratégie, charizma… Je to celý balík vlastností a postojov. A mimochodom je to aj schopnosť sa doživotne zlepšovať a učiť. Čiže aj pokora. A tak ďalej, a tak ďalej. Základnou otázkou je, podľa čoho spoznáte, že ste sa stali úspešným.

Peter Sasín

Najlepšie je začať od seba…

LEPSIDEN.sk: Myslím si, že často sami sebe škodíme, možno aj nevedomky. Dá sa to zmeniť, preprogramovať? A ako vlastne zistiť, kde konkrétne si škodíme, aby sme to potom zmenili?
PETER SASÍN: Položte si otázku, či to, čo práve zažívate, je to, po čom túžite:
„Zarábam toľko, koľko by som chcel?
Mám partnera, ktorý sa ku mne správa tak, ako si myslím, že by sa ku mne mal partner správať?
Robím prácu, ktorá ma napĺňa a súčasne mi prináša prosperitu?
Som v kondícii a zdravotnom stave, ako si želám?…“

Peter Sasín

Peter Sasín a jeho kniha

Najprv si treba úprimne zodpovedať tieto základné otázky. Až potom môžeme zistiť, v ktorej oblasti sa cítime šťastní a v ktorej zatiaľ nie. No a keď nájdeme oblasť, v ktorej to nefunguje podľa našich predstáv, (napríklad partner, šéf, kolegovia sa ku mne správajú hrozne) tak by sme mali ako prvé začať meniť svoje vlastné správanie. Napríklad, pochválim svojho partnera, či predavačku v obchode, alebo šéfa, a začnem pozorovať, či sa ich správanie ku mne mení. Ak to nefunguje, tak zas niečo zmením.

No a najviac podľa mňa ľuďom škodí robenie dookola tých istých vecí v nádeji na iný výsledok. V mojej knihe TRIUMF to nazývam Princíp Dokonalého Leča. Ak totiž dáte do hrnca olej, cibuľku, paradajku, papriku, vajíčko a všetko to premiešate, podusíte, osolíte… Dostanete – lečo. A keď túto procedúru zopakujete hoci aj desaťtisíc krát, stále bude z toho hrnca vyliezať lečo. Znova a znova. Bude to stále dokonalejšie a dokonalejšie lečo. Potiaľto to ľudia chápu, pretože je to logické.
Prečo však potom väčšina ľudí v živote opakuje stále tú istú receptúru a čaká, že raz z toho hrnca vylezie namiesto leča sviečková? Chápete? Čiže ak chcete iné výsledky, začnite robiť veci úplne inak. A nie, že pridáte viac paradajok.

 

LEPSIDEN.sk: Keby ste mali teraz nalákať niekoho na NLP cez konkrétnu techniku, metódu, ktorú by si čitateľ mohol vyskúšať – aká by to bola?
PETER SASÍN:
To by záviselo od toho, aký by sme chceli výsledok.
Ak by šlo o odstránenie strachu, určite by som odporučil niektorú z techník, v ktorej pracujeme s parametrami obrazov, meníme zvukové vnímanie danej situácie a podobne. Uvedenie techniky a jej správne prevedenie by zrejme rozbilo rámec nášho rozhovoru. No určite odporúčam vypočuť si náš bezplatný NLP Podcast (online vysielanie), kde sa to účinnými technikami len tak hemží. Spolu s Ivetou Klimekovou (spoluzakladateľka NLP Akadémie, pozn. LepsiDen.sk) sme už nahrali viac ako 90 častí na rôzne témy, pričom je to veľmi zaujímavé a strhujúce počúvanie.

O tom svedčí aj fakt, že nám píšu ľudia zo všetkých kútov nielen Slovenska a Čiech, ale aj z krajín Európy ako Anglicko, Nemecko, Írsko, píšu nám z Ameriky, či dokonca Slováci a Česi žijúci v Afrike, ako im naše vysielanie pozitívne mení život. Za to sme veľmi vďační a preto vyzývame všetkých, ktorí sa zaujímajú o nástroje, ktoré im môžu zmeniť život, aby ho pravidelne počúvali.
Vysielanie zdarma nájdete na www.nlp-akademia.sk/nlp-vysielanie

Peter sasín

V App store a na Google play nájdete aj appku NLP akademia 2.0

LEPSIDEN.sk: Ako vyzerá vaša predstava pre naozaj Lepší deň? Čo vás vie naladiť, urobiť vám radosť?
PETER SASÍN: Často sa na mojich seminároch a prednáškach účastníkov pýtam, ako vyzerá ich dokonalý deň. Šokuje ma, že drvivá väčšina ľudí nemá ani tušenie, ako vyzerá ich dokonalý život. Podľa čoho totiž zistíte, že ste šťastní, že sa vám deň vydaril?

Ja som za to, aby sa ľudia opäť naučili snívať, aby sa nebáli formulovať svoje priania a sny.
Preto, ak dovolíte, presuniem vašu otázku na našich čitateľov:
„Podľa čoho zistíte, že nastal život vašich snov? Čo tam vidíte? Aké sú tam farby? Aké počujete zvuky? Je tam smiech, hudba? Nejaké iné príjemné zvuky? Akú teplotu cítite na pokožke? Aké dotyky? Aké vône a chute?“
Všimnite si, prešli sme vašich päť zmyslov. A to je práve ten Kód, ktorému rozumie naše podvedomie.

Ak si takúto predstavu prejdete niekoľkokrát a urobíte si z nej návyk, tak sa vaše okolnosti v živote budú vyvíjať veľmi pozitívnym smerom. Vášmu podvedomiu ste tak totiž dali (možno prvýkrát v živote) absolútne jasný a zrozumiteľný pokyn, čo má robiť a kam vás má viesť.

LEPSIDEN.sk: Ďakujeme za rozhovor.
PETER SASÍN:
Aj ja ďakujem, držím palce a teším sa na videnie.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.