Rýchle rande, čiže speed dating. Ako prebieha, výhody a nevýhody, cena a užitočné tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hľadáte si partnera, či partnerku a už ste vyskúšali všeličo? Aj speed dating, čo je novodobá forma zoznamovania a čoraz obľúbenejšia. Rýchle rande vraj vymyslel americký rabín Yaacov Deyo, ktorý chcel zvýšiť počet židovských svadieb. Vďaka vysokej popularite sa tento spôsob zoznamovania rozšíril aj do iných sociálnych skupín po celom svete. Ako vyzerá rýchle rande, aké má výhody a prípadne nevýhody? A kde ho treba hľadať, ak chcete niečo také vyskúšať?

Randenie v minulosti
V priebehu rokov sa randenie menilo pod vplyvom kultúrnych zvykov a celkového chápania lásky. Pred 19. storočím dokonca randenie pred svadbou v skutočnosti neexistovalo. Manželstvá vznikali bez ohľadu na city či preferencie zúčastnených strán, ale skôr zo zámeru strategického, finančného a vo vyšších kruhoch aj politického. Až začiatkom 19. storočia začali muži iniciovať stretnutia so ženami s cieľom spoznať ich bližšie. Súčasťou stretnutia však musela byť aj tretia osoba – dozor. Až prvá svetová vojna rozpútala horúčku nekontrolovaného randenia podobného tomu, ako ho poznáme dnes.

Ako prebieha speed dating?

Vo väčšine prípadov organizuje speed dating zoznamovacia agentúra, pričom sa najčastejšie koná v reštaurácii, bare či kaviarni. Netreba sa obávať nepríjemnej situácie, kedy by do kaviarne či baru náhodne prišiel váš známy po kávu. Tieto akcie sú vždy súkromné a v uzavretej spoločnosti.

Po príchode organizátori vysvetlia priebeh zoznamovania, pridelia kartičku s menom a poskytnú materiály. Do nich si môžete zapísať poznámky a prípadné mená zúčastnených, o ktorých prejavíte záujem.

Cieľom speed datingu je v čase jednej až dvoch hodín spoznať sa, porozprávať sa a zoznámiť so všetkými zúčastnenými náprotivkami. Najčastejší priebeh je taký, že každá žena sedí pri samostatnom stole, ku ktorej si vždy po zaznení zvončeka prisadne iný muž. V čase pár minút je cieľom s každým zúčastneným viesť rozhovor.
Ak vás nejaká osoba zaujala natoľko, že sa s ňou chcete stretnúť aj po skončení akcie, zapíšete si meno tejto osoby do poznámok. Po skončení akcie budú organizátori hľadať zhodu. Ak si obe osoby napísali svoj náprotivok do poznámok, budú obom zaslané údaje ku kontaktovaniu.

ikona zdvihnutý palecVýhody

Žijeme v rýchlej dobe a aj randenie sa tomu začína prispôsobovať. Rýchlosť je teda prvou z výhod speed datingu. Počas jednej až dvoch hodín sa zoznámite približne s desiatimi potencionálnymi partnermi. Predstavte si ten čas a energiu, ktorú by ste museli vynaložiť, ak by ste sa s každým z nich mali stretnúť na samostatnom rande. Okrem iného si môžete byť istý, že na týchto akciách sa zúčastňujú ľudia, ktorí majú o vzťah vážny záujem.

Jednou z najväčších výhod je bezpečnosť. Stretnutie sa odohráva na verejnom mieste a organizuje ho zoznamovacia agentúra. Je namieste povedať, že ide o oveľa bezpečnejší spôsob zoznamovania ako pri schôdzkach naslepo. Okrem toho sa o nič nemusíte starať a iba si vychutnať spoznávanie nových ľudí, pretože agentúra zariadi všetko za vás.

Ak by ste si spočítali koľko peňazí by ste museli minúť na desať samostatných schôdzok s desiatimi rôznymi ľuďmi a porovnali to s jednorazovým poplatkom za jeden večer strávený na akcii speed dating, rozdiel je naozaj obrovský. Takže ušetríte peniaze.

V neposlednom rade je obrovskou výhodou to, že ak vám nejaký človek osobnostne či výzorom nepáči, o pár minút sa váš rozhovor skončí a vy ho už nemusíte vidieť.

dokonalé randePrečítajte si tiež
Dokonalé rande? 10 krokov, ktorých by ste sa mali držať.

ruka ikona červenáNevýhody

Každá minca má dve strany a tak, ako bola rýchlosť hlavnou výhodou môže byť aj hlavnou nevýhodou. Na to, aby ste sa rozhodli, či danú osobu chcete viac spoznať máte predsa len pomerne krátky čas. Počas tohto času pravdepodobne stihnete zhodnotiť výzor, prehodiť niekoľko základných otázok či zdvorilostných fráz.

Tento druh zoznamovania nemusí sedieť hanblivým alebo konzervatívnejším ľuďom, ktorí potrebujú na zoznámenie dlhší čas.

Tak, ako pri obyčajnom rande aj tu idete „s kožou na trh“ a môže sa stať, že po skončení akcie sa nenájde zhoda s nikým.

rychle-rande-speed-dating

Tri tipy, ako sa na rýchle rande pripraviť

1. Skúste rozšíriť svoje očakávania

Organizátori úspešných speed datingových akcií po celom svete sa zhodujú, že najviac zhôd medzi pármi nastáva, ak ľudia upustia od predstavy človeka, s ktorým chcú chodiť. Upustia od toho, ako by mal pre nich „ten pravý“ vyzerať. Kde by mal pracovať, aké by mal mať záľuby a podobne. Na akciu jednoducho vstupujú s otvorenou mysľou a to sa im častokrát vyplatí.

2. Po skončení hneď neutečte

Na každé stretnutie s človekom máte iba pár minút a často sa stáva, že po zaznení signálu k vystriedaniu partnerov náprotivok odíde bez rozlúčenia. Aby ste vaše stretnutie spravili osobnejšie, skúste sa partnerovi poďakovať, pozrieť do očí a rozlúčiť sa. Týmto jednoduchým gestom sa vaše šance na zhodu prudko zvyšujú.

3. Pripravte si otázky

S vysokou pravdepodobnosťou budú na väčšine krátkych stretnutí padať bežné otázky typu „Kde pracuješ?“ či „Aké sú tvoje záľuby?“.
Ak prídete so zaujímavejšími otázkami typu: „Akú krajinu túžiš navštíviť a prečo?“  alebo “Ktoré zviera máš najradšej?”, nielenže sa automaticky aj vy stanete zaujímavejším, ale váš rozhovor sa zrazu ocitne na inej úrovni.

na prvom rande sa vyhýbajte týmto témamPrečítajte si tiež
Témy, ktorým sa na prvom rande vyhýbajte.

Kedy, kde a za koľko?

Existuje niekoľko zoznamovacích agentúr, ktoré pravidelne usporadúvajú speed dating vo väčších mestách. Napríklad agentúra laskatu.sk sa sústreďuje na mestá ako Bratislava, Trenčín a Nitra.
Pre ľudí, ktorí hľadajú kresťansky založený vzťah usporadúva katrande.sk pravidelne rýchle rande v Nitre, Bratislave, Žiline, Prešove a Košiciach.
Cena za jednu akcia je viac ako prijateľná a pohybuje sa v rozmedzí 20-30 €. Súčasťou býva aj občerstvenie.

Ak nad rýchlym rande uvažujete, berte to ako skúsenosť, ktorá vás posunie ďalej. O nič neprídete, iba tým môžete získať životného partnera, cennú skúsenosť či jednoducho potešenie z toho, že ste nabrali odvahu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Tak čo, idete do toho? 🙂

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.