Sezóna zlodejov sa začala. Tipy, ako sa nenechať vykradnúť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každú chvíľu čítate v novinách, či vidíte v televízii, že zlodeji vykrádajú byty a domy v Galante i Šali…potom zasa v Zálesí, či Ivanke pri Dunaji…o pár dní zasa inde a stále dookola. Zlodeji sú čoraz trúfalejší, drzejší a prefíkanejší. Pravdou je, že im neraz všetko uľahčujeme našou nedôslednosťou a možno aj naivitou. S letom sa začína sezóna zlodejov, tak sme pre vás pripravili spolu s odborníkmi niekoľko tipov, ako sa nenechať vykradnúť a znížiť riziko na minimum.

Existuje niekoľko vecí, ktoré zlodejov odradia, vyľakajú a radšej cúvnu. Iné ich zasa povzbudia. Napríklad podľa prieskumu Perfect Crowd Reasearch si bežne myslíme, že vykrádačky sa odohrávajú zásadne v noci. A v podstate to potvrdzuje aj zdravý sedliacky rozum. No respondentmi toho prieskumu boli profesionálni zlodeji a tí sa vyjadrili, že do bytu v činžiaku by sa vlámali iba cez deň. Dospelí sú v práci, deti v škole a v činžiakoch sa pohybuje viacero neznámych ľudí, nie je to nič nezvyčajné a teda menej nápadné.
Naopak, do domu sa vkrádajú najmä v noci, kedy majú majitelia podľa zlodejov vypnutý alarm.

Koho majú na muške?
Zlodeji si väčšinou dobre vytipujú, koho vykradnú. Väčšinou to nie sú mladé rodiny s deťmi, pretože tie majú isto hlboko do vrecka. Ani mladí do 30 rokov.
Ideálom vo všeobecnosti je vraj samotársky štátny zamestnanec alebo úradníčka okolo štyridsiatky. Títo ľudia majú pravidelný životný rytmus, sú zvyčajne sami a dostatočný príjem, aby si vybavili dom či byt.

 

Sezóna zlodejov a tipy, ako sa nenechať vykradnúť

ikona zlodejPríležitosť robí zlodeja – to je prvá a základná zásada, ktorej však neprikladáme príliš dôraz. Preto nenechávajme otvorene, ani pootvorené okná. Žiadna ventilačka. Zatvárajte vchodové dvere do činžiaku, aj zadný vchod. A čo je prekvapujúce, ešte je veľa ľudí, ktorí nechávajú kľúče pod rohožkou, v kvetináči, v záhradnom domčeku pri dome ap.

ikona zlodejNemyslite si, že keď máte zamknuté, zlodej sa k vám nedostane. Súčasným zlodejom nerobia bežné zámky, či normálne dvere žiadny problém. Do domu/bytu bez elektronického zabezpečenia sa dostanú v priemere do dvoch minút!

ikona zlodejVo vyššie spomínanom prieskume sa väčšina zlodejov priznala, že hľadá inšpiráciu aj na sociálnych sieťach, najmä Facebooku. Je to pre nich skvelý zdroj tipov, preto toľko omieľané – nechváľte sa na FB, že ste všetci na dovolenke.

ikona zlodejPodľa prieskumu sú pre zlodejov najväčšou prekážkou pri vykrádaní domu alebo bytu alarm, bezpečnostné dverebezpečnostné okná. Skúsení zlodeji spoznajú kvalitný bezpečnostný systém a radšej sa stiahnu. Ak nemáte financie na kvalitné zabezpečenie, aspoň si dajte nálepky typu „Objekt je napojený na pult centrálnej ochrany“. Aj táto drobnosť vie odradiť asi polovicu zlodejov.

ako sa nenechať vykradnúť?

Ako prebieha samotná vlámačka?
Je to rôzne, ale väčšinou vlamačku začína špecialista na zámky: aku-vŕtačkou odmontuje kovanie a vylomí zámok, čo je rýchlejšie ako šperhák. Vezme z chodby, čo sa hodí – najčastejšie kľúče od auta a vytratí sa.
Nastupujú ďalší parťáci, ktorí sa rozdelia – najčastejšie niečo nájdu v spálni – šperky, značkové oblečenie, ktoré sa dá speňažiť ap. Ako prvé sa berú notebooky, fotoaparáty, monitory, obrazy, hodnotné sošky.
Ak sú u starších ľudí, prezerajú zásuvky s bielizňou, pretože seniori si tam stále ukladajú peniaze v obálkach.

 

Najčastejšie body vniknutia?

rodinný dom ako sa nenechať vykradnúť?ikona zlodejV domoch je to terasa, okno do záhrady, garáž, či pivnica. Pri bytoch sú to najmä prízemia a prvé poschodia s balkónom. Preto myslite na ochranné prvky: bezpečnostné kovanie, bezpečnostný štít, viacbodové vrchné prídavné zámky ap.

ikona zlodejNechcete hneď dávať na okná mreže? Nemáte na bezpečnostné dvere? Choďte aspoň zlatou strednou cestou – použite na kritické okná (francúzske okná) tvrdené alebo vrstvené sklo s vysokou odolnosťou. Napríklad tvrdené bezpečnostné sklo sa vyrába pri teplote viac ako 600 stupňov, je odolnejšie proti nárazu, aj prudkej zmene teploty. Vrstvené bezpečnostné sklo je odolné nielen voči vlámaniu, ale dokonca aj voči streľbe či výbuchu.
Spevnite aj rám, okenné preklady a parapet.

ikona zlodejEšte tipy na zabezpečenie vniknutia cez okno. Veľkým pomocníkom sú vonkajšie rolety so závesmi, ktoré zabraňujú nadvihnutiu. Ďalšou vychytávkou je bezpečnostná fólia, ktorá sa lepí na okennú tabuľu. Zabraňuje prehodeniu predmetu a sťažuje vniknutie do domu.

ikona zlodejSenzor je vynikajúci a veľmi sofistikovaný tip ochrany proti zlodejom. Pohybové senzory umiestnite do priestoru tak, aby ste získali čo najväčší prehľad. Nestoja veľa a ich inštaláciu zvládne aj laik. Niektoré môžu byť napojené na inteligentné systémy, alebo len na alarm. Hľadajte v Google napríklad „fotopasce na zlodejov“.

Ticho a za pár sekúnd
Jedna z novším špeciálnych metód zlodejov je naozaj nehlučná a rýchla. Zlodej vyvŕta dierku do plastového alebo terasového okna, vezme kliešte a otočí kľučkou. Trvá to niekoľko sekúnd, je to takmer nehlučné (vŕtačka má veľmi tichý chod).
Takto sa zlodeji dostanú do domu v noci, keď spíte a bez problémov aj odídu. Jedinou stopou je malá dierka v okne. Podľa odborníkov môže pomôcť výmena bežných kľučiek za bezpečnostné. A samozrejme zapnúť alarm pred spaním.

ukradli mi dokladyPrečítajte si tiež
Vreckoví zlodeji. Na tieto ich triky si dávajte pozor.

 

Skryté kamery, alarmy a inteligentné systémy

ikona zlodejSú čoraz dostupnejšie a využívanejšie. Niektoré snímajú čiernobielo, iné farebne, iné zasa prisvietia na objekt infra svetlom. Ideálne je kúpiť si skrytú kameru prepojiteľnú s nahrávacím zariadením alebo počítačom.
Alarm je klasika, ktorá vie spoľahlivo odradiť väčšinu zlodejov…no praxou je, že alarmy nechávame väčšinou vypnuté.
Využívajú sa aj infračervené lúče, ktoré nachytajú zlodeja pri vstupe na pozemok.
Najmodernejšou možnosťou sú inteligentné systémy, ktorými sledujete domácnosť aj na diaľku pomocou počítača, mobilu a internetu.

Náš tip
Zaujímavá je aplikácia Zabezpečte se!, síce česká, ale nájdete v nej konkrétne rady. Dostupná na Google Play aj iTunes.
Rozdelená je na byty, domy, panelák, chaty, garáže, trezory. V každej nájdete nákres a jednotlivé body, ktoré treba zabezpečiť a čím konkrétne. Za prečítanie stoja aj Zásady bezpečného bydlení.

Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.