Priznajme si to – občas mávame mnohí problém s trávením. Nafúknuté brucho, po jedle nepríjemné kŕče, ale aj únava a to aj po kvalitnom spánku. Rovnako nás zvykne trápiť nedostatok železa, nadmerná plynatosť, hnačka alebo naopak zápcha.
Viete, čo spôsobuje tieto problémy? Ako ich minimalizovať, prípadne sa im úplne vyhnúť? Nuž, tým hlavným vinníkom môžu byť črevné baktérie.
Z rôznych strán sa dočítame, ako sú črevné baktérie prospešné a nevyhnutné – prečo teda zrazu môžu spôsobovať problémy? Odpoveď je jednoduchá: potrápia nás, keď sa premnožia. Premnoženie baktérií v našich črevách má aj svoju oficiálnu diagnózu. Nazýva sa SIBO, čiže syndróm bakteriálneho prerastania. Renomovaný gastroenterológ doc. MUDr. Ladislav Kužela vysvetľuje, prečo baktérie, ktoré doteraz pomáhali, začnú spôsobovať problémy.
SIBO vás potrápi
„To je asi základná otázka, ktorú sa pacienti pýtajú najčastejšie,” tvrdí skúsený gastroenterológ. “Sú to rôzne procesy, ktoré narušia prirodzenú rovnováhu v tele a môžu tak spôsobiť vznik SIBO. Keďže pri SIBO ide o syndróm, treba si uvedomiť že doslova je to súhrn príznakov, ktoré charakterizujú túto chorobu.”
A prečo vzniká? Na vine sú podľa odborníka rôzne procesy, ktoré narušia prirodzenú rovnováhu v tele a môžu tak spôsobiť vznik SIBO. Pri ňom dôjde buď k zvýšeniu počtu baktérií nachádzajúcich sa v tenkom čreve alebo k tomu, že sa v tenkom čreve začnú vyskytovať abnormálne baktérie. Teda osídlia ho tie, ktoré tam nepatria.
“Tráviaci trak môže pritom narušiť aj iná choroba, vedúca tiež k vzniku SIBO, ako napríklad celiakia. Alebo ho môžu mať pacienti so stavom po operácií žalúdka či tenkého čreva. Rovnako ho môžu mať pacienti, ktorým pankreas nefunguje dostatočne (exokrinná insuficiencia), alebo pacienti, ktorí majú syndróm dráždivého čreva,“ dodáva docent L.Kužela.
Ak máte diabetes, buďte na pozore
Predpokladá sa, že takmer každý druhý pacient s cukrovkou má pridružené aj SIBO, ktoré sa okrem iného prejavuje aj chronickou hnačkou. Rovnako častejší výskyt majú aj seniori, nakoľko je u nich kyslosť žalúdočnej šťavy a pohyblivosť čreva znížená.
Čokoľvek, čo naruší rovnováhu v našom trávení, môže vyvolať aj prerastanie baktérií. Nenadarmo sa hovorí, že:
Zdravé črevo = zdravý človek
Tieto slová potvrdzujú aj dlhoročné skúsenosti gastroenterológa Ladislava Kuželu:
„Stačí, aby čokoľvek zo spomínaného nebolo v rovnováhe a môže nastať problém. A tí, čo ma poznáte viete, že stále opakujem to, čo sa stalo aj nadpisom pre knihu „Zdravé črevo a trávenie” – je to základ nášho celkového zdravia.“
Rovnako SIBO môže spôsobiť aj nedostatočné vstrebávanie (absorpciu) žlčových kyselín, tukov, cukrov, proteínov a vitamínov. To vedie k priamemu poškodeniu slizničného povrchu baktériami alebo k premene živín na toxické metabolity. Dôsledkom je podľa L.Kuželu hnačka, nafukovanie brucha, zvýšená plynatosť, bolesť brucha alebo zlé trávenie.
Vyšetrenia sa netreba báť. Nebolí!
Na rozdiel od iných gastroenterologických vyšetrení, toto je práve z radu tých tzv. neinvazívnych alebo „bezbolestných“. To, či máme premnožené baktérie lekári zistia z nášho dychu. Dychové testy sú veľmi pohodlná a jednoduchá metóda.
Používa sa tzv. vodíkový alebo dychový test s analýzou vodíka a metánu pri ktorom sa vo vydychovanom vzduchu stanovuje množstvo plynov produkované baktériami v tenkom čreve.
„Jednoducho povedené – čím je viac plynu, tým je viac baktérií v tenkom čreve. Pred vyšetrením je vhodné konzultovať pracovisko, kde sa test realizuje, nakoľko je potrená príprava. Napríklad neužívať antibiotiká, určité lieky a deň pred vyšetrením je vhodné dodržať odporučenú diétu,“ ozrejmuje L.Kužela.
Prečítajte si tiež
Žalúdok a trávenie. 11 mýtov a faktov.
Ako vrátiť premnožené baktérie do normálu?
Ak si už prejdete diagnostikou a máte potvrdené, že trpíte SIBO, liečba je pomerne jednoduchá. Nasadzujú sa antibiotiká. Tie na SIBO však cielenie pôsobia len v našich črevách a tak v značnej miere sú vylúčené mnohé vedľajšie účinky. Výsledky štúdií z posledných rokov ukázali, že účinná látka rifaximín, v čreve pôsobiace antibiotikum, dokáže ničiť SIBO až u 80% pacientov.
V prípade SIBO začnú premnožené baktérie rozkladať tzv. FODMAP (inými slovami ide o fermentovateľné sacharidy) už v tenkom čreve, s čím sú samozrejme spojené nepríjemné príznaky tohto ochorenia. Odstránením týchto uhľohydrátov v potrave alebo znížením ich príjmu sa tiež dokážu zmierniť niektoré príznaky SIBO.
Odkladať vyšetrenie a neriešiť príčinu naozaj nemá zmysel. Ak tráviace problémy pretrvávajú dlho, tak samozrejme trpí celý organizmus. Naše telo nedostáva výživu a živiny, ktorú potrebuje na svoje základné fungovanie. Preto automaticky nastupujú aj dlhodobé následky SIBO, ako napr. strata chuti do jedla, strata na hmotnosti až možná podvýživa. Pri tomto ochorení však riešenie existuje.
Pozrite si video, v ktorom gastroenterológ Ladislav Kužela hovorí o nepriateľoch, ktorých nevidíme, ale ktorí potrápia mnohých z nás. O dobrých a zlých baktériách v tenkom čreve:
— PR článok —
Foto: Freepik.com, Pixabay.com