Dokážu neustále kvitnúť aj štyri mesiace od leta až do jesene. Spájajú tak krásu s odolnosťou, vedia prežiť aj v ťažších podmienkach a rozhodne nie sú náročné na pestovanie. Tieto trvalky však vedia rozjasniť každú záhradu. Hoci si ich spájame s letnou výsadbou, vedia kvitnúť až do prvých mrazov a na jesennej záhrade vytvárajú krásne divadlo.
Áno, ide o rudbekiu, obľúbenú trvalku našich predkov, ktorú objavuje čoraz viac záhradkárov. Čím je taká zaujímavá a ako ju najlepšie pestovať, aby sa vám odmenila nádhernými kvetmi?
Obľúbené trvalky našich predkov
Uprostred jesenných hmiel, pod sivou oblohou, prípadne v jemnom mrholení žiaria kvety rudbekií nádherným žltým alebo oranžovým odtieňom. Prinášajú tak jas do našej záhrady.
Možno ste nevedeli, ale existuje 24 druhov rudbekií a všetky pochádzajú zo Severnej Ameriky. Rastú v rôznych biotopoch vrátane prérií, čo je dôvodom ich prudkého nárastu popularity.
Napríklad indiáni v minulosti používali rudbekie ako liečivú rastlinu. Z koreňov a sušených listov sa pripravoval čaj alebo obklad a používal sa na liečbu rôznych ochorení vrátane prechladnutia, chrípky, infekcií, zápalov, bolestí uší a uštipnutia hadom.
Moderné štúdie potvrdzujú, že rastlina skutočne posilňuje imunitný systém a má protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne účinky.
Prečítajte si tiež
Muškáty. Pestovanie, pravidlá výsevu a prezimovanie.
Rozžiaria vám záhradu
Rudbekie kvitnú nepretržite až do mrazov a to hlavne vtedy, ak pravidelne odstraňujete odumreté kvety alebo ak máte v záhrade rastliny rôzneho veku: kým rudbekie, ktoré začali kvitnúť v júli, už dávno odkvitli, mladšie rastliny kvitnú až v septembri. V dôsledku toho môžu tieto živé rastliny zdobiť záhony nepretržite až štyri mesiace.
Rudbekia kvitne vo výrazných odtieňoch žltej až hnedočervenej farby. Navyše láka motýle a iné opeľovače a poskytuje semená pre vtáky aj v zime. Aj keď máte miesto len pre jednu rastlinu, určite rozžiari vašu záhradu.
Ako najlepšie pestovať rudbekiu?
Rudbekiu by ste mali pestovať vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde na plnom slnku. Nech je tam aspoň 6 hodín slnka počas dňa.
Vyššie odrody sa najlepšie hodia do zadnej časti záhonu, zatiaľ čo nižšie kultivary môžete pestovať v nádobách alebo v prednej časti zmiešanej výsadby. Niektoré rudbekie znášajú aj ľahký tieň.
Rudbekia žije dva až tri roky a potom odumrie. Veľmi ľahko sa pestuje zo semien, a ak na rastlinách ponecháte odumreté kvety, budú sa hojne vysievať. Až tak, že na jar nebudete vedieť, čo s toľkými semenáčikmi 😊
Ale žiadne obavy – môžete ich darovať priateľom a susedom, budú vám vďační. Semená si môžete aj uschovať a skoro na jar ich vysiať do kvetináčov.
Rastlina zvládne mierne sucho, ale ocení zalievanie v horúcom počasí a pri dlhotrvajúcom suchu. Najmä v prvých týždňoch po výsadbe udržiavate pôdu vlhkú, kým sa rastlina ujme. Nemusíte ju hnojiť. Pravidelné rezanie podporuje bohatšie kvitnutie, tak na to nezabúdajte.
Zdroje: lepsiden.sk, houseandgarden.co.uk,
wikipedia.org, gardenersworld.com, Vecteezy.com