TOP 5 najkrajších vianočných rozprávok a filmov. Je medzi nimi ten váš?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vianoce bez klasických rozprávok a filmov, to nie je ono. Určite máte aj vy svoje obľúbené, ktoré si pozriete už x-tý raz.  Rozprávky, ktoré si spájame s obdobím Vianoc, vôbec nemusia byť s vianočnou tematikou, dokonca sa nemusia odohrávať v zimnom ročnom období. Voláme ich tak jednoducho preto, že sa spravidla vysielajú len raz ročne a akosi podvedome ich očakávame a tešíme sa na ne.
Spoločné sledovanie vianočných programov má podľa odborníkov pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Aj to je dôvod, prečo si vytipovať tie, ktoré nás obzvlášť potešia. Slovenské, české, zahraničné, animované, filmové, staršie i novšie. Dokážu nás znovu a znovu očariť i dojať svojím významom, či už skrytým, alebo priamo vyjadreným.
Toto je našich 5 najkrajších vianočných rozprávok a filmov.

 

TOP 5 vianočných rozprávok

Ešte skôr ako prejdeme k našej päťke, predstavte si, že máte možnosť ovplyvniť programovú skladbu obľúbeného televízneho kanála. A môžete vybrať päť rozprávok, ktoré rozhodne nesmú chýbať divákom pri televíznych obrazovkách. „To je predsa jednoduché,“ poviete si a z fleku ich vymenujete nie päť, ale pokojne aj desať.  Háčik je však v tom, že to nemá byť váš osobný rebríček, ale výber, ktorý poteší väčšinu divákov. Tak ktoré vybrať a prečo? Túto otázku si dozaista každoročne kladú tvorcovia televíznych programov už niekoľko týždňov pred príchodom najkrajších sviatkov roka.

ikona film1. Tri oriešky pre Popolušku

„Kdepak ty ptáčku hnízdo máš,
skrýš a zázemí.
Vždyť ještě léčky málo znáš,
málo zdá se mi…“

V kultovej filmovej rozprávke režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 znie v podaní Karla Gotta tento nestarnúci hit. Autorom hudby je ďalší známy a nemenej slávny Karel – Karel Svoboda. Text napísal Jiří Štaidl. Popoluška má mnoho prívlastkov, začínajúcich na NAJ – najobľúbenejšia, najpopulárnejšia, najkrajšia, najtradičnejšia, najočakávanejšia i najhranejšia. Atmosféru Vianoc pripomínajú predovšetkým nádherne zasnežené exteriéry, natáčané na Klatovsku i v okolí nemeckého zámku Moritzburg.

Legendárna filmová snímka vznikla v československej a východonemeckej koprodukcii. Práva na jej vysielanie podpísalo približne 55 krajín sveta, dokonca aj Spojené Arabské Emiráty. Patrí k vianočnej klasike nielen u nás a v susednom Česku, ale tiež v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Nórsku. Keď raz v Nórsku počas Vianoc rozprávku nevysielali, nespokojní diváci vraj prišli demonštrovať pod okná televízie. A práve Nóri sa rozhodli nakrútiť vlastnú verziu na motívy pôvodnej českej rozprávky, ktorá čerpala námet od spisovateľky Boženy Němcovej.

Postavu Popolušky stvárnila krásna česká filmová a televízna herečka Libuše Šafránková a postavu princa zas český herec Pavel Trávníček. Obľúbená herečka žiaľ začiatkom leta zomrela a sníva svoj večný sen v rodných Šlapanicích pri Brne.
Mimochodom, vedeli ste, že snehovú guľu do hlavy princa netrafila Popoluška, ale režisér Václav Vorlíček? 🙂

 

 

ikona film2. Perinbaba

„A čia je to smola? Čia? Čia?“
„Vaša, vaša.“

Ďalšia mimoriadne obľúbená fantasy rozprávka, nakrútená na motívy príbehu bratov Grimmovcov Pani Zima. Režisér Juraj Jakubisko na scenári spolupracoval s Ľubomírom Feldekom, významným slovenským spisovateľom a scenáristom. Rozprávka vznikla v koprodukcii Československo / Západné Nemecko / Taliansko / Rakúsko v roku 1985 a je považovaná za jedno z najlepších diel režiséra Jakubiska.

V roli láskavej a milej babky Perinbaby zažiarila talianska herečka Giulietta  Masina. Perinbaba žije vysoko v oblakoch a v zime prikrýva svet bielou snehovou perinou. Rada sleduje osudy ľudí na zemi prostredníctvom svojej zázračnej krištáľovej gule. Jej čudáckou kmotrou je samotná Zubatá, ktorá si neustále na niekoho brúsi zuby… Skutočne čarovný príbeh o putovaní za šťastím a hľadaní pravej lásky, ktorá spojí dve srdcia, Jakubka a  Alžbetky.

Minulý rok, teda v roku 2020 uplynulo neuveriteľných 35 rokov od jej svetovej premiéry na Benátskom filmovom festivale. Taliani si Perinbabu tak zamilovali, že ju určite sledujú až dodnes.
Vlani mal mať premiéru film Perinbaba a dva svety, ku ktorému vytvoril hudbu a text k skladbe „Slovenská“ nedávno zosnulý spevák Miroslav Žbirka. Videoklip k nej zostrihal Juraj Jakubisko z filmových záberov.

Vedeli ste, že scéna, v ktorej Perinbaba posiela preč Zubatú, sa natáčala v Snežnom dóme Demänovskej ľadovej jaskyne? Táto jaskyňa sa žiaľ vplyvom globálneho otepľovania dostala na minimum ľadovej výplne za posledných cca 70 rokov a vertikálne formy tejto výplne sa momentálne v jaskyni nenachádzajú. 🙂

 

 

ikona film3. Mrázik

„Je ti teplo, dievčatko?“
„ A čo ti šije, hlupák starý.“

Mrázik je farebný sovietsky film z roku 1964, ktorý sa v našich končinách vysiela pravidelne počas vianočných sviatkov. Tak ako u nás, aj v susedných Čechách sa stal neodmysliteľnou súčasťou každých Vianoc a hlášky z neho doslova zľudoveli. Zaujímavé je, že v rodnom Rusku nebola táto rozprávka ani zďaleka taká obľúbená ako u nás. Naproti tomu na filmovom festivale v Benátkach v roku 1965 získal za Mrázika režisér Alexander Arturovič Rou cenu Zlatého leva. V USA sa dočkal svojho uvedenia v roku 1966. Bol to však totálny prepadák a film bol označený za najhorší film všetkých čias.

Príbeh je klasický: jeden milý starček má dve dcéry – vlastnú Nastenku, ktorá je krásna, milá, dobrá a pracovitá. Nevlastná Marfuša je nielenže pramálo pôvabná, ale navyše aj rozmaznaná a lenivá. Macocha a Marfuša sa rozhodnú Nastenky zbaviť, preto ju pošlú v treskúcej zime do lesa. Ujal sa jej však bodrý a spravodlivý starček Mrázik. Ako to už v rozprávkach býva, nakoniec všetko dobre dopadlo.

Možno neviete, že legendárna rozprávka o Nastenke a samoľúbom Ivanovi, do ktorého vraj bola počas natáčania tajne zaľúbená, sa nakrúcala až za polárnym kruhom v meste Olenegorsk, pretože v Moskve nebol sneh. Vonku bolo bežne aj – 20 stupňov Celzia a herci pri natáčaní doslova trpeli.

 

 

ikona film4. Sám doma

Kate: „Povedz dobrú noc, Kevin!“
Kevin: „Dobrú noc, Kevin.“ 

K pohodovej štedrovečernej atmosfére patrí aj malý blonďavý chlapec Kevin, ktorý dokáže naozaj pobaviť svojimi hláškami. Je to neuveriteľné, ale jeho popularita trvá už 31 rokov. Celosvetovo patrí k najobľúbenejším rodinným komédiám. Film sa dostal aj do slávnej Guinessovej knihy rekordov vďaka tomu, že v kinách zarobil ako najlepšia akčná komédia viac ako 533 miliónov dolárov a v top rebríčku sa udržal na prvom mieste 12 mesiacov.

Americký rodinný film bol natočený v roku 1990 režisérom Chrisom Columbom. Hudbu k filmu skomponoval John Williams a bol nominovaný na Oscara za skladbu „Somewhere in My Memory“.

Malý Kevin zhodou nešťastných náhod ostane sám doma, pokým jeho rodina odchádza na vianočný výlet do Paríža. Len 8-ročný Kevin McCallister (hrá ho Macaulay Culkin) musí ochrániť svoj dom pred dvojicou zlodejov…

Sám doma ako stavebnica LEGO? Áno. Od 1. novembra tohto roku táto dánska firma uviedla do predaja Home Alone Set, ktorý predstavuje detailnú napodobeninu sídla rodiny McCallisterových. Interiér, rovnako i exteriér domu, vytvorený z legových kociek, je plný prvkov a detailov, vďaka ktorým si môžete zahrať rôzne bláznivé scény z tohto filmu. Ide o zberateľský kúsok z 3957 dielikov a dodáva sa s ilustrovanou brožúrkou o filme Sám doma.

Vedeli ste, že film Sám doma nemal mať pokračovanie? Až jeho popularita donútila tvorcov nakrútiť ďalšie časti: Sám doma 2: Stratený v New Yorku (1992), Sám doma a bohatý (1995), Sám doma 3 (1997), Sám doma 4 (2002), Sám doma 5: Vianočná lúpež (2012).

 

 

ikona film5. Neberte nám princeznú

„Fakt. Ty nie si žiadna princezná. Si obyčajná mama.“

Neopakovateľnú atmosféru a kúzlo majú aj muzikály. Muzikál je žáner, v ktorom sa krásne spája herectvo, hudba a tanec. Československý muzikál Neberte nám princeznú z roku 1981 režíroval Martin Hoffmeister. Autorom hudby bol Dezider Ursiny a česká speváčka Marie Rottrová prijala rolu matky hlavne kvôli hudbe, ktorá sa jej páčila. Texty napísal slovenský básnik a publicista Ján Štrasser.
Soundtrack k muzikálu, ktorý vyšiel aj na CD, získal v roku 2005 zlaté ocenenie a následne v roku 2006 dokonca platinové. V septembri roku 2006 bola uvedená aj divadelná verzia tohto muzikálu v réžii Jána Ďurovčíka.

Hlavné úlohy v ňom stvárnili Marika Gombitová ako Katka a Miroslav Žbirka, ako Katkin priateľ. Katka býva so svojimi úspešnými rodičmi v nádhernej vile a zdanlivo jej nič nechýba. Po materiálnej stránke má všetko, ale chýba jej pozornosť rodičov. Jedno skoré ráno odíde v maminých nových šatách a dostane sa k zámku, v ktorom sídli detský domov. Deti ju vnímajú ako svoju princeznú a na záver sa Katka stane ich vychovávateľkou.

Vedeli ste, že legendárny pásikavý farebný vlnený sveter, ktorý bol symbolom muzikálu a Miro Žbirka ho mal po celý čas na sebe, si chcel ponechať, ale nechceli mu ho dať? Spevák častokrát spomínal: „V muzikáli sme hrali dvaja. Ja a môj sveter.“

 

Tak už viete, aké sú tie vaše najobľúbenejšie rozprávky, ktoré sa vám doteraz neomrzeli a už sa tešíte, ako si ich o pár dní vychutnáte? Možno si ich pozriete spolu so svojimi deťmi či vnúčatami, aby sa tradícia krásnej a nesmrteľnej vianočnej klasiky posúvala ďalej, z generácie na generáciu. Želáme Vám, aby ste v tom našom rýchlom, uponáhľanom a často i nebezpečnom svete našli na pár dní bezpečný prístav, ktorým by mal byť domov každého z Vás. Naplnený láskou, pohodou a dobrou atmosférou viac, ako množstvom darčekov. Šťastné a veselé, priatelia!

Rozprávky starých SlovákovPrečítajte si tiež
Vzácne a jedinečné Rozprávky starých Slovákov.

Zdroj a foto:  Youtube, ČSFD, Wikipédia


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.