S príchodom jari začíname čoraz častejšie vyťahovať bicykel, ale s tým sa zvyšuje aj počet krádeží bicyklov. Z pivníc, garáži, voľných priestranstiev. Bicykel je totiž tovar, ktorý sa dobre predáva a neraz stojí pár stoviek eur. Podľa policajných štatistík sa ukradne na Slovensku cca 800 bicyklov v hodnote takmer 700-tisíc eur. Pritom za posledné roky zaznamenali krádeže nárast o desiatky percent!
Mnohé novšie a kvalitnejšie bicykle sa kradnú na objednávku a končia až v zahraničí, kde sa nedajú vystopovať. Poradíme vám, ako sa podobným nepríjemnostiam vyhnúť. Alebo ako postupovať v prípade, že vám odcudzili bicykel.
Nemusíte ovládať celý trestný zákon na to, aby ste svoj bicykel ochránili. Máme niekoľko tipov ako podobnú situáciu riešiť.
Správne poistenie
Ukradnúť dnes bicykel odkiaľkoľvek, nie je už veľké umenie. Ak sa zlodej rozhodne, nezastaví ho takmer nič. Nemyslite si, že mu v tom zabráni zamknutý priestor.
Žiaľ, vynaliezavosť zlodejov sa dostala v súčasnosti na úplne nový level. Zámky či uzamknuté dvere pivnice už nepredstavujú problém.
Za určitých podmienok vieme predísť škode vďaka poisteniu. V niektorých poistkách je bicykel krytý v rámci poistenia domácnosti a prislúchajúcich uzamykateľných priestorov, akým môže byť napríklad vaša pivnica. Vždy však musí ísť o uzamykateľný priestor, ku ktorému máte prístup iba vy. To znamená, že za takýto priestor sa nepovažujú spoločné kočikárne.
V prípade domu môže poistenie kryť aj vedľajšie stavby, ako napríklad garáž.
Pri vzniku škody na bicykli, alebo jeho odcudzení si poisťovňa často neuplatňuje amortizáciu. Vďaka tomu si môžete zakúpiť bicykel rovnakých parametrov v aktuálnej trhovej hodnote a to aj v prípade, že vlastníte drahší elektrobicykel.
Ukradli mi bicykel
Takýto povzdych nie je nikdy príjemný. Ak vám ukradli bicykel navyše mimo miesta vášho bydliska, musíte postupovať inak.
Ukradli vám ho napríklad zo strešného nosiča vášho auta. Na túto škodu sa však poistenie nevzťahuje, nakoľko bicykel nie je súčasťou havarijného poistenia vozidla. Preto odporúčame svoj majetok chrániť a obmedziť jeho odkladanie mimo uzamknutých priestorov vášho domova čo možno najkratší čas.
V prípade, že bol bicykel odcudzený z ubytovacieho zariadenia počas dovolenky, je krytý cestovným poistením. Teda v prípade, že bicykel bol uschovaný v priestoroch konkrétneho ubytovacieho zariadenia. Ak ste sa teda rozhodli bicyklom precestovať dajme tomu Turecko alebo inú dovolenkovú destináciu, rozhodne si zaobstarajte pripoistenie aj pre váš bicykel.
Prečítajte si tiež
Servis bicykla. Pripravte sa na novú sezónu.
Ako sa chrániť pred krádežou
Drahý bicykel nenechávajte v kočikárni, či pivnici, aj keď máte uzamykacie vonkajšie dvere. Praví bajkeri si zavesia bicykel doma pod strop, na bočnú stenu chodby ap. Ďalšie časté miesto odkladania je balkón a lodžia.
V prípade že nedisponujete priestorom, kde by ste si mohli svoj majetok zamykať, investujte do kvalitného, kovového uzamykacieho systému.
Bicykel vždy pripevňujte k pevnému stojanu, zábradliu či stĺpu. Ideálny je cyklostojan typu A alebo obrátené U.
Ak športujete v skupine, uistite sa, že počas vašej neprítomnosti niekto zostane pri bicykloch. Bicykel umiestnite vždy tak, aby ste ho videli. Cenné a hodnotné veci, či vybavenie si berte vždy so sebou.
Existuje množstvo ochranných prvkov s GPS lokátormi. Tie následne umožnia identifikáciu odcudzeného bicykla pre ďalšom predaji.
Ak ste sa stali obeťou krádeže, možno vám pomôže databáza na mtbiker.sk.
— PR článok —