Hlava vám ide prasknúť, bolí vás, máte upchatý nos, zvýšila sa aj teplota a je vám celkovo nanič? Aj takéto príznaky máva zápal nosových dutín, ktorý býva komplikáciou obyčajnej nádchy a niekedy nás pekne potrápi, kým sa z toho dostaneme. Odborne sa zápalu hovorí sinusitída a je faktom, že niektorí ľudia sú na toto ochorenie náchylní, takže ním trpia aj niekoľkokrát ročne. Prejavuje sa najmä tupou bolesťou hlavy, prípadne samotnej tváre, bolesti na čele a nad čeľusťou.
Čo pomáha v takom prípade? Viete ako sa robia nosné sprchy? Fungujú inhalácie a naparovanie? Ako inak si ešte môžete pomôcť bez toho, aby ste hneď brali antibiotiká? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov a rád.
Upchatý nos
Za zápal môžu vírusy a ide v podstate o zapálenú sliznicu na povrchu dutín, ktoré sa nachádzajú na odľahčenie hlavy v lebke. Vírusy zvyknú narušiť povrch sliznice, premnožia sa tam nežiadúce baktérie a dutiny sa začnú plniť hnisavým hlienom. Príčinou však môže byť aj infekcia zubov, alergická nádcha, aj vrodené chyby, či nadužívanie niektorých liekov.
Pri zápale môže byť sprievodným znakom zmena hlasu, pocit zaľahnutia v ušiach, oslabenie čuchu, prípadne častejšie slzenie očí. Zvykne sa tiež tvoriť lepkavý hlien, ktorý steká cez nosohltan a dráždi ku kašľu. Hoci máte nos upchatý, nosné kvapky nie sú až také účinné ako zvyčajne a nedokážete sa úplne vysmrkať.
Aké lieky pomáhajú?
Či už ide o akútny alebo chronický zápal, treba ho riešiť s lekárom. Ten rozhodne, či nasadí antibiotiká, alebo ešte nie je treba.
V prvom rade musíte zabezpečiť odtok hlienov, zmiernenie zápalov. Osvedčili sa lieky s paracetamolom, Coldrex alebo Teraflu. Liečbu môžete podporiť mukolytikami, vhodný je Sinupret, ktorý postupne uvoľňuje dutiny a pomáha hlienu stekať von.
Pri bolestiach a horúčke vám pomôžu klasický Ibalgin, Stoptussin, Erdomed, nosné kvapky Muconassal, Vibrocil alebo Otrivin.
Každopádne však uľavia prírodné recepty a spôsoby, ktoré môžete vyskúšať aj vy.
Nosná sprcha
Bežne ju zoženiete v lekárni a ide o malú plastovú konvičku, ktorá sa tvarom podobá na fajku. V lekárni ju kúpite za cca desať eur. Do nej si pripravíte podľa návodu roztok a preplachujete.
Takáto nosná sprcha pomôže nos prečistiť, prepláchnuť a zvlčiť. Tiež zároveň sliznicu lieči a dezinfikuje, takže pomôžete organizmu, aby sa lepšie vysporiadal s infekciou. Ideálne je sprchu nasadiť hneď na začiatku a vytrvať, nevzdať to po dvoch-troch razoch.
Inhalácia
Je to podobný systém ako nosná sprcha – prečistí a prekrví sliznice. Uvaríte vodu a zalejete ňou napríklad sušené bylinky, povedzme šalviu, rumanček ap. Necháte minútku-dve prikryté lúhovať a potom sa pod uterákom naparujete: vdychujete a vydychujete nosom.
Ideálne sú na tento účel moderné inhalátory. V eshopoch nájdete tzv. relaxačné sauny na tvár, ktoré vás vyjdú do 20€. Naberiete do nich vodu, pridáte esenciálny olej alebo bylinky, zapnete a inhalujete.
Okrem sušených byliniek môžete použiť éterické oleje – do horúcej vody pridajte 10 kvapiek eukalyptového, alebo citrónového, borovicového, prípadne cédrového oleja. Pri dospelých môžete dať aj viac kvapiek, pokojne 20.
Ak používate aromatickú lampu, do nej dajte jazmínový alebo eukalyptový olej. Nos si umývajte a preplachujte zriedeným tea tree, čiže čajovníkovým olejom.
Jablčný ocot
Ďalší dobrý prírodný prostriedok pri upchatých nosných dutinách, keďže ocot má všeobecne protizápalové, protibakteriálne a protivírusové účinky. Jablčný ocot podporuje imunitu a sťažuje prepuknutie bežnej nádchy, aj zápalu nosových dutín.
Je to jednoduché: zmiešajte 1 lyžicu jablčného octu v šálke s teplou vodou a pite každý deň až do ústupu infekcie. Môžete si aj preplachovať nos – dve lyžice octu s teplou vodou, nalejte si do dlane a vtiahnite jednou nosnou dierkou. Potom zasa druhou.
Prečítajte si tiež
Jablčný ocot. Jednoduchý domáci recept, ktorý lieči.
Ajurvédsky olej
MUDr. David Frey napísal skvelú knihu o ajurvédskom liečení a on odporúča bylinný ajurvédsky olej nasja, ktorý pomáha prečistiť nosné dierky. Dávajte si ho pravidelne vždy ráno a večer pred spaním, najmä počas chrípkového obdobia.
Vezmite olej, nakvapkajte 3 až 5 kvapiek na tampónik a vtierajte pod nosom a okolo nosu.
Starý dobrý cesnak
Áno, ten nesmieme vynechať, pretože ide asi o najsilenejšie prírodné antibiotikum a antivirotikum. Ako viete, obsahuje látku alicín, ktorá má silné účinky proti baktériám, vírusom, plesniam a navyše má aj antioxidačné účinky.
Pri zápale nosových dutín môžete inhalovať cesnakové silice, čím urýchlite a podporíte liečbu. Postup je jednoduchý – pár strúčikov cesnaku namočte na asi desať minút do vody. Potom ich roztlačte na pastu a arómu vdychujte asi 5 minút. Opakujte trikrát denne.
Prípadne ho v danom období častejšie zaraďujte do svojho jedálnička.
Foto: magister.sk, pilulka.sk, freepik.com