Jeden z piatich zmyslov človeka a nesmierne dôležitý. Asi najvýznamnejší pri komunikácii s inými ľuďmi, no pravdou je, že sa oň nestaráme a nedávame si pozor na aktivity, ktoré nám ho postupne ničia. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 3.marec za Svetový deň sluchu. Pribúdajú totiž ľudia s poškodeným sluchom a mnohí ani nevedia, čo všetko im dokáže poškodiť sluch. Ako tvrdí profesor otorinolaryngológie Milan Profant, „až 90% porúch sluchu pritom patrí medzi takzvané odvrátiteľné poškodenia zdravia“.
Viete teda, čím si dobrovoľne ničíte svoj sluch? A ako sa tomu vyhnúť?
Najviac postihnuté sú deti a to vrodenými poruchami sluchu, následkami infekcií a úrazov. A tiež seniori, u ktorých sú to vekom podmienené poruchy sluchu. Podľa Európskej federácie nedoslýchavých ľudí trpí stratou sluchu asi 16% ľudí. Na svete žije asi 5% (približne 360 miliónov ľudí) so zhoršeným sluchom, pričom až 50% porúch sluchu sa dá predchádzať.
Čo nám môže poškodiť sluch?
Možno ste nevedeli, že sluch starne zo všetkých zmyslov najskôr. Najcitlivejší ho máme okolo dvadsiatky, potom sa už len postupne zhoršuje. Navyše môže vplývať aj genetická predispozícia, to znamená či je vaše vnútorné ucho náchylnejšie na väčšiu senzibilitu pre hlukovú záťaž.
Máte aj vy rodičov, ktorí pridávajú na televízore hlasitosť čoraz vyššie? Vám stačí pár minút, či hodinku a ste doslova ohučaní. Čím častejšie a dlhšie takáto hlasná telka, tým viac trpí sluch.
Hluková záťaž a dôsledky:
- Zhoršenie sluchu
- Tinitus, zvonenie v ušiach
- Bolesti hlavy
- Poruchy so spánkom
- Stres a zvýšený krvný tlak
- Problémy s koncentráciou
Slúchadlá
Na používaní slúchadiel nie je nič zlé, no skôr ide o intenzitu a dĺžku počúvania. Určite ste aj vy zažili mladíka, ktorý nastúpil povedzme do mestskej dopravy, slúchadlá na ušiach a hudbu z nich ste dokonca počuli aj vy, hoci ste sedeli pár metrov od neho.
Odborníci odporúčajú vyberať vhodné slúchadlá a držať sa niekoľkých pravidiel. Napríklad po hodine počúvania nasleduje pauza v počúvaní. Veľakrát máte na displeji graficky znázornenú hlasitosť – žltá ide na hranu a červená je už príliš hlasná a môže poškodiť sluch. Nikdy nepočúvajte na červenej.
Dobré sú slúchadla, ktoré odhlučnia okolitý hluk. Čím je ho viac, tým väčšiu máte tendenciu zvyšovať hlasitosť, aby ste „prekričali“ okolie. Európska únia odporúča nevystavovať sa hudbe s intenzitou 80 dB viac ako 40 hodín týždenne. Pri 90 dB je to len 5 hodín týždenne (na porovnanie – bežná konverzácia je na úrovni 60 dB, sprcha 70 dB a vysávač 75 dB).
Hlasná hudba
Odborníci to nazývajú rekreačný hluk, ktorý je nesmierne rizikový. Ide o rôzne koncerty, festivaly, diskotéky ap. Ak na ne chodievate častejšie a pravidelne, môžete si výrazne poškodiť sluch. Na jednej strane je „čiastočná strata sluchu“ po hlučnom koncerte iba dočasná, ale pri opakovaných náporoch sa poškodzujú vláskové bunky vo vnútornom uchu a dochádza k trvalému posunu sluchového prahu.
Prenosné zdroje hudby sa nastavujú na rozpätie 75 až 135 dB. Náš sluch už ohrozuje hluk okolo 90 dB, pričom v nočných kluboch je hlasitosť okolo 110 dB.
Televízor „na plné pecky“
Veľmi časté najmä u staršej generácie, ktorá je nedoslýchavá. No aj mnohí mladí si zvyšujú hlasitosť, aby si lepšie vychutnali daný film, či program. Aby ho „precítili“ a intenzívnejšie si ho užili.
Faktom zostáva, že nadmerný hluk vedie po čase k poškodeniu vnútorného ucha s rozvojom percepčnej poruchy sluchu, zvonenia v ušiach ap. Keď už si takto raz poškodíte sluch, je to strata trvalá a môže sa len zhoršovať.
Domáce práce
Ďalšou skupinou aktivít, ktoré škodia nášmu sluchu sú isté domáce práce, najmä kutilského tipu. Prípadne hobby záhradkári, ktorí idú zrezať konáre, či stromy motorovou pílou a nepoužívajú ochranu sluchu. Tiež pri cirkulárke, brúsení, vŕtaní ap. Ak to trvá pár minút, neuškodí to, no ak s takýmito nástrojmi robíte v danom období častejšie, aj niekoľko hodín denne, môže to viesť k poškodeniu sluchu.
Zápaly uší
Až 10 percent ľudí postihuje zápal stredného ucha. Častá a nepríjemná choroba, u detí veľmi častá návšteva lekára. Ak sa vám zápal ucha opakuje častejšie, môže sa vyvinúť chronický zápal ucha, ktorý natrvalo postihne aj kvalitu sluchu. Poškodí totiž prevodový systém stredného ucha. Takže neliečené zápaly ucha môžu mať trvalejšie následky, vrátane poškodenia sluchu.
Prečítajte si tiež
Privádzajú vás niektoré zvuky do šialenstva?
Infekčné choroby a nevhodné lieky
Asi viete, že niektoré infekčné ochorenia sa môžu rozvinúť do poškodenia vnútorného ucha a poruchy sluchu. Ide o osýpky, zápal príušníc, či zápal mozgových blán, alebo rubeola. Preto myslite na očkovanie a včasnú antibiotickú liečbu.
Sluch poškodzujú aj určité lieky, viaceré antibiotiká a lieky proti rastu rakovinových buniek, tzv. chemoterapeutiká. Hovorte o tom s lekárom, aby sledoval stav sluchu a prípadne korigoval dávkovanie, keď sa objavia nejaké problémy.
Foto: Stocksnap.io, Unsplash.com, Pixabay.com