„Myseľ je kráľom všetkých zmyslov a dych je kráľom mysle,“ povedal Andrew Weil.
Dych je zdrojom života a vitality, no je neuveriteľné, koľkí dýchame nesprávne a nedostatočne.
Možno si poviete – čo už sa len dá pokaziť na dýchaní? Buď dýchate…alebo nie.
Ale nie je to tak. Existujú rôzne typy dýchania, ktoré dokážu nabudiť, uvoľniť, zbaviť stresu a napätia. Ak viete správne dýchať, môžete si pomôcť pred pohovorom do práce, skúškou v škole alebo pred dôležitým stretnutím.
Viete správne dýchať?
Správne dýchanie je dôležité z mnohých dôvodov: dáva telu dostatočné množstvo kyslíka, pomáha krvnému obehu a tráveniu, zvyšuje energetický potenciál organizmu a odolnosť proti chorobám. Prináša aj duševné uvoľnenie a zbavuje stresu, ktorý je príčinou množstva ochorení.
„Naučte sa prijímať vzduch, ktorý je nositeľom sily a energie,“ radí Jarmila Mandžuková v knihe Myslenie uzdravuje. „Práca s dychom má výrazný vplyv na vaše zdravie a liečbu.“
V knihe ponúka dýchacie cvičenia, ktoré objavila a sama vyskúšala podľa vynikajúcej knihy Spontánne vyliečenie, ktorej autorom je spomínaný Andrew Weil.
Možno ste nevedeli, že dych vyrovnáva pravú a ľavú mozgovú hemisféru a napomáha uzdravenie na všetkých úrovniach. Odstraňuje napätie, stuhnutosť a bolesť tela aj ducha, rozvíja pokoj a spokojnosť. Je dokázané, že keď chorý človek začne denne dvadsať minút správne a uvedomene dýchať, jeho stav sa výrazne zlepší. Týka sa to aj vážnych chorôb vrátane rakoviny, lebo jednou z príčin rakoviny je nedostatok kyslíka v bunkách.
Naučte sa dýchať
- Pozorujte svoj dych. Pohodlne si sadnite, zavrite oči a uvoľnite odev, aby vám nikde neprekážal. Sústreďte svoju pozornosť na dych, sledujte priebeh vdychov a výdychov a uvedomte si, kedy sa jedna fáza mení na druhú. Robte to niekoľko minút. Vaším hlavným cieľom je pozorovať svoj dych. To je základná forma meditácie a vynikajúca metóda, ako upokojiť a zharmonizovať svoje telo aj myseľ a odpočinúť si.
- Začnite s výdychom. Myslíte si, že dýchanie sa vždy začína nádychom a končí sa výdychom? Skúste tento spôsob dýchania opačne. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite, sústreďte svoju pozornosť na dych a nechajte ho plynúť prirodzeným rytmom. Nesnažte sa ho meniť, ale vnímajte výdych ako začiatok každého cyklu. Nad výsledkom začnete mať väčšiu kontrolu, a keď vytlačíte von viac vzduchu, automaticky prijmete aj viac vzduchu do pľúc.
- Pokračujte s nádychom. Tento cvik je najlepšie robiť na chrbte a úplne optimálne je začať s ním pri prebúdzaní alebo pri zaspávaní. Zavrite oči, položte ruky pozdĺž tela, uvoľnite sa a usilujte sa sústrediť na svoj dych. Začnite zvoľna, ale rytmicky dýchať nosom. Ani jeden nádych by nemal trvať dlhšie, ako napočítate do päť. Pritom si predstavujte, ako zároveň s každým dychom vstupuje do vášho tela vesmírna energia, v sanskrite „prána“. Predstavte si, že pránu vdychujete priamo zo slnka, čistý svetelný ozdravný prúd preteká vaším telom z pľúc a vy preciťujete, ako dych preniká do každej časti vášho tela, aj do tej chorej, až po končeky prstov. Takto sa asi desaťkrát nadýchnite a vydýchnite v rovnakom rytme. Plný dych rozprúdi krv a osvieži vás.
Uvedené spôsoby dýchania pomáhajú zlepšovať zdravie, uľavia od bolesti a urýchlia liečbu. Môžete ich robiť kedykoľvek a ako dlho chcete, ale nevyhnutné je cvičiť každý deň.
„Mechové“ dýchanie
Energiu, ktorú pocítite v tele pri tomto cvičení, čínski lekári nazývajú chi, čo je označenie pre vesmírnu životnú energiu. Pohodlne si sadnite, narovnajte chrbát a zavrite oči. Dotknite sa špičkou jazyka zadnej strany horných predných zubov a držte ho tak počas celého cvičenia. Podľa jogy tak uzatvárate energetický obvod v tele. Začnite rýchlo dýchať nosom a ústa majte zatvorené. Nádych a výdych by mali byť rovnako dlhé. Pohyb hrude by mal byť rýchly a mechanický, ako keď mechy pumpujú vzduch. Preto sa tento dych nazýva aj mechový.
Dych by mal byť pri nádychu aj výdychu počuteľný. Keď začínate s týmto cvičením, robte ho krátko a postupne ho predlžujte. Je to náročné cvičenie a môžete po ňom cítiť únavu, ale po určitom čase únava prejde. Keď sa vám podarí cvičiť bez prestávky celú minútu, pocítite príval energie. Čím častejšie budete cvičiť, tým lepšie sa budete cítiť.
Relaxačné dýchanie
Tento spôsob dýchania môžete robiť posediačky, poležiačky na chrbte alebo postojačky a pri chôdzi. Dotknite sa špičkou jazyka horných predných zubov a držte ho tak počas celého cvičenia. Vydychujte ústami, kým vydáte počuteľný zvuk. Ústa zatvorte, počítajte do štyroch a súčasne sa nadýchnite nosom.
Zadržte dych a počítajte do sedem, potom na osem dôb počuteľne vydýchnite ústami. Opakujte štyrikrát po sebe a potom dýchajte normálne. Ak nedokážete tak dlho zadržať dych, tempo si upravte podľa svojich možností a postupne ho predlžujte. Tento cvik sa odporúča vykonávať dvakrát denne. Po mesiaci môžete frekvenciu zvýšiť na osem cyklov dvakrát denne.
Cvičenie má široký liečivý záber – lieči nespavosť, zažívacie problémy, stimuluje činnosť srdca a znižuje vysoký krvný tlak. Je vhodné aj pri rozrušení, úzkosti, nervozite a strese.
Pokojové dýchanie
Pri tomto spôsobe dýchania zaujmite pohodlnú polohu a zhlboka dýchajte. Pri výdychu si predstavujte, že z tela odchádza všetko napätie a nepokoj. S dýchaním uvoľňujte celé telo, vybavujte si jeho jednotlivé časti, ako sa uvoľňujú a zbavujú napätia. Tento spôsob dýchania môžete spojiť aj s opakovaním afirmácií, napríklad zbavujem sa napätia, som pokojný, uvoľňujem sa a podobne. Zbavujete sa tak nielen napätia a stresu, ale aj problémov a starostí.
Očistné dýchanie
Zavrite oči a uvoľnite celé telo. Predstavte si, že vdychujete čistý vzduch plný energie a pri výdychu sa zbavujete nečistôt a škodlivých látok. Túto predstavu môžete rozšíriť, keď si predstavíte, že vdychujete svieži horský vzduch a vydychujete vzduch plný škodlivín. Keď do tela necháte prúdiť očistný liečivý vzduch, uzdravujete tie časti svojho tela, ktoré ste zanedbávali a ktoré trpia. Túto dýchaciu „modlitbu“ by mali vykonávať všetci chorí niekoľkokrát počas dňa.
Liečivé dýchanie
Pokúste sa dýchať prostredníctvom chorého orgánu. Na použitie tohto spôsobu sa treba sústrediť na postihnutú časť tela a v duchu si predstaviť, že cez ňu vdychujete a vydychujete vzduch. Budete dýchať ako obyčajne, len v myšlienkach si predstavíte, ako spolu s nádychom vstupujú do vášho chorého orgánu prúdy životodarnej energie a napĺňajú ho zdravím. Pri výdychu si predstavujte, že zlá energia, prípadne všetko, čo vás ťaží – bolesť, smútok, hnev –, odchádza z tela preč.
Všetky uvedené dýchacie cviky sú významným liečebným prvkom pri procese uzdravenia.