Ako odhalíte v sms správe klamstvo?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naše gestá, mimika, aj postoj o nás veľa prezrádzajú. Lepší pozorovateľ dokáže z nich vyčítať, akú máme náladu, či hovoríme pravdu alebo či s ním súhlasíme. Majster reči tela Thorsten Havener, ktorého bestsellery čítajú milióny ľudí na celom svete, tvrdí: „Zmeňte držanie tela. Stačia dve minúty a vaše myšlienky a pocity sa zmenia tak, ako sa zmenil váš postoj.“ Je to naozaj také jednoduché a ak neveríte, ďalej ani nečítajte. Podľa Havenera naše myšlienky výrazne ovplyvňujú signály, ktoré vysiela naše telo, tvár, pohyby rúk. „Pritom čítanie póz nie je iba malá  kratochvíľa, ale aj možná cesta ku skvalitneniu svojho života. Aj k tomu, ako odhaliť klamstvo, podvod,“ píše v knihe Bez slov.

Ale čo ak nejde o komunikáciu z očí do očí? Face to face? Ale o také populárne smskovanie?
Vedci údajne našli v sms správach vzorec poukazujúci na klamstvo. Jednoducho stačí si všimnúť určité znaky a ste si istí…

 

Klamstvo v sms-kách

Keď stojíte pred niekým, môžete pozorovať jeho reč tela a mimiku. Aj keď nie ste extra skúsený pozorovateľ, môžete odhaliť, že dotyčný zavádza alebo priamo klame.
Prezrádzajú to niektoré signály ako nervozita, „ošívanie sa“, červenanie alebo vyhýbanie sa očnému kontaktu.

V prípade sms správ je to zložitejšie.
Vedci z Cornellovej univerzity v meste Ithaca však tvrdia, že v textovkách našli vzorec, ktorý naznačuje, či pisateľ hovorí pravdu. Analyzovali vyše 1700 konverzácií, rozdelili ich na pravdivé a klamlivé, aj podľa pohlavia odosielateľa. Počítali slová, všímali si emotikony, výskyt určitých výrazov ap.

 

Ako klamú muži a ako ženy?

Zistili, že keď klamú ženy, používajú skôr slová týkajúce sa vlastnej osoby ako „ja“ alebo „moje“. Ich smsky obsahovali v priemere osem slov, pravdivé mali viac.
U mužov to však bolo zložitejšie, pretože pravdivé aj klamlivé sms správy mali v priemere zhodne sedem slov.

Čo je však zaujímavé, muži aj ženy používali v klamlivých sms správach častejšie nezáväzné výrazy ako „pravdepodobne“, „možno“, „asi“ alebo „približne“.
Podobnú štúdiu urobili aj na Univerzite Brighama Younga v Utahu. Dospeli k záveru, že ak klameme, dávame si načas – čiže odpoveď na správu trvá dlhšie. Akoby sme váhali, otáľali. Akoby sme čakali, že sa to nejako samo vyrieši a my nebudeme musieť pristúpiť k lživej smske. Pritom napísať takúto klamlivú smsku trvá podľa ich zistení dlhšie o 10%.

klamstvo sms

Je to aj preto, že klamstvo je namáhavá, tvrdá práca, ako tvrdí profesorka Harvard Business Scholl Amy Cuddyová. „Väčšina z nás zažíva psychickú vinu, kvôli tomu, že sa snažíme pravdivý príbeh potlačiť,“ dodáva. Aj preto nám trvá, kým odpíšeme na smsku.

Navyše písanie sms správy alebo e-mailu je skvelou príležitosťou, ako zaklamať, keďže zakrývate takpovediac svoju identitu. Myslíme si, že keď nás nikto pri tom nevidí, môžeme smelšie klamať a lož sa nám skôr prepečie. Alebo že ju vôbec neodhalia. Výsledky štúdie sú však jasné – ľudia píšuci klamlivé sms-ky si dávajú s odpoveďou načas, robia v nich viac úprav, čiže písanie im trvá dlhšie a používajú menej slov.
mimochodom, prečítajte si náš článok Robia nás smartfóny hlúpejšími?

 

Klamstvá na sociálnych sieťach

Veľmi populárne je klamanie na Facebooku, Twitteri, či iných sociálnych sieťach. Niekedy je až udivujúce, kam sme schopní zájsť, aby sme tam vyzerali v pohode, šťastní, spokojní. Ideme až na hranicu pravdy a klamstva, aby sme získali LIKE.
Pozrite si VIDEO „Are You Living an Insta Lie? Social Media Vs. Reality“, ktoré ukazuje, čoho sme skutočne schopní…


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.