10 domácich tipov, ako sa zbaviť lupín

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máme ich mnohí. Niektorí občas a menej, iní majú už od rána plecia zasnežené nabielo. Lupiny sa vyskytujú najmä u osôb s mastnými vlasmi, ale vo všeobecnosti existujú v dvoch formách – mastné a suché lupiny. Lúpanie kože vo všeobecnosti upokojuje koreň kostihoja, ktorý obsahuje alantoín. Je to látka regulujúcu lúpanie, ktorá zároveň upokojuje zápalové stavy. Dobré sú aj éterické oleje, ako citrónový, gerániový, rozmarínový, levanduľový a olej zo santalového dreva. Ako sa teda zbaviť lupín?
Máme pre vás niekoľko domácich tipov, z ktorých môžete vyskúšať aj viaceré a hľadať ten, ktorý vám zaberie. Každý sme totiž iný, stravujeme sa inak, naša pokožka je iná a niekomu zaberie skôr

Najskôr však stručne k spomínaným dvom formám lupín:
Najhoršie sú teda tzv. mastné lupiny – zelenožlté šupinky až ložiská. Ak spozorujeme na hlave takéto lupiny, je potrebné vyhľadať dermatológa, pretože môžu byť prejavom vážnejších zdravotných problémov. Svrbiacu pokožku hlavy nesmieme škriabať, aby sa nevytvorili rany, do ktorých sa môžu dostať choroboplodné baktérie. Pri mastných lupinách je potrebné si hlavu umývať čo najčastejšie (najlepšie rozriedeným šampónom) a oplachovať špeciálnymi bylinkovými vodami na vlasy.

Suché lupiny vo forme bielych nepriľnavých šupiniek nie sú až také hrozivé ako mastné lupiny. Často vznikajú v dôsledku používania nesprávnej kozmetiky. Tá vysušuje pokožku hlavy, pričom nadmerne podnecuje mazové žľazy. Na odstránenie suchých lupín je vhodné aplikovať rôzne emulzie a prípravky, ktoré si viete pripraviť aj doma. Viacero ich nájdete v užitočnej príručke Krása z prírody od Teresy Lewkowicz-Mosiejovej

ako sa zbaviť lupín?

Domáce tipy, ako sa zbaviť lupín

1. Olej proti lupinám

  • po 4 kvapky éterických olejov: gerániový, levanduľový a olej zo santalového dreva
  • 5 lyžičiek oleja zo sladkých mandlí

Všetky oleje zmiešame, votrieme do pokožky hlavy a necháme pôsobiť celú noc. Túto procedúru aplikujeme každý druhý deň, až kým lupiny neustúpia. Takýto olej je vhodný na pokožku so suchými šupinkami.
Ak máte mastnú pokožku, s mazotokom, pripravte si tento roztok: zmiešajte po 6 kvapiek éterických olejov: rozmarínového a citrónového 5 lyžičiek jojobového oleja. Používajte podobne ako olej na suchú pokožku.

 

2. Šťava z čiernej reďkvi

Čierna reďkev má úžasné liečivé účinky, ľudia ju pestujú a využívajú už šesťtisíc rokov. U nás je to stále nedocenená zelenina, ktorej konzumácia však podporuje imunitu organizmu, urýchľuje nervovo-svalové reakcie a zlepšuje činnosť mozgu. Je skvelá aj vtedy, ak sa chceme zbaviť lupín.

Očistený pomerne veľký koreň čiernej reďkvi nastrúhame najemno. Cez ľanovú handričku z nej vytlačíme šťavu. Touto šťavou navlhčíme pokožku hlavy a intenzívne votrieme končekmi prstov. Po hodine vlasy umyjeme bežným šampónom.

 

3. Zábal z arniky

  • 1 a ½ lyžičky liehového extraktu z arniky (z lekárne)
  • 1 žĺtok
  • 1 lyžica oleja zo sladkých mandlí

Do žĺtka pomaly (po kvapkách) pridáme liehový extrakt z arniky, potom, taktiež po kvapkách, olej zo sladkých mandlí. Všetko dôkladne vyšľaháme, kým nevznikne hladká hmota. Zmes nanesieme na pokožku hlavy, nie na vlasy, potom nasadíme kúpaciu čiapku. Po 30 minútach opláchneme dostatočným množstvom teplej vody.

 

4. Emulzia z listov kapucínky

  • hrsť čerstvých listov kapucínky
  • ¾ litra 70-percentného liehu

Listy kapucínky zalejeme liehom, nádobu zatvoríme a necháme 15 dní odstáť. Potom liehový extrakt prefiltrujeme cez kávový filter a prelejeme do fliaš. Aplikujeme denne vmasírovaním do pokožky hlavy, až kým lupiny nezmiznú.

ako sa zbaviť lupín - kapucínka

5. Liečivý ľubovníkový zábal

  • lyžica ľubovníkového oleja (možné zakúpiť v predajni s bylinkami)
  • 1 žĺtok
  • 1 lyžička vínneho alebo jablkového octu

Do žĺtka po kvapkách pridáme ľubovníkový olej a miešame, kým nevznikne jednoliata, hustá hmota. Pridáme ocot a znova premiešame, potom zmes vmasírujeme do suchých vlasov a pokožky hlavy. Zábal necháme pôsobiť približne 30 minút, potom dôkladne umyjeme. Intenzívnejšie účinky dosiahneme, keď na hlavu nasadíme kúpaciu čiapku a ovinieme froté uterákom.
Takto bude zábal pôsobiť v teple. Ľubovníkový zábal musíme aplikovať pred každým umývaním vlasov. Má liečivé účinky na pokožku náchylnú na zápalové stavy, tvorbu lupín aj vypadávanie vlasov. Pri pravidelnom používaní môžeme rýchlo dosiahnuť viditeľné zlepšenie stavu pokožky hlavy a vlasov.

 

6. Voda na vlasy z ostružín

  • ½ pohára čerstvých listov ostružiny
  • 2 poháre prevarenej vody

Listy dáme do malého hrnca, zalejeme vodou, prikryjeme a na miernom ohni privedieme do varu. Potom znížime intenzitu ohňa a varíme približne 15 minút. Odvar necháme 20 minút lúhovať a po scedení prelejeme do čistej fľaše, ktorú uzatvoríme korkom alebo skrutkovacím uzáverom. Musíme získať priezračný odvar žltozelenej farby s jemnou vôňou ostružiny. Používame ho po umytí vlasov šampónom na posledné opláchnutie. Táto voda na vlasy výrazne posilňuje vlasy, vyživuje pokožku hlavy a navyše je veľmi účinným prípravkom proti lupinám.

ako sa zbaviť lupín - ostružiny

7. Levanduľový výživový extrakt

  • ½ pohára čerstvých kvetov levandule
  • 4 lyžice slnečnicového oleja

Do malého hrnca dáme levanduľu, zalejeme olejom a vložíme do mikrovlnnej rúry alebo do nádoby umiestnenej nad väčšou nádobou s vriacou vodou (vodný kúpeľ). Minútu zohrievame, potom necháme jeden deň odstáť, scedíme cez jemné sitko a prelejeme do čistej nádoby.
Tento extrakt by mal byť svetlozelený a mať jemnú, levanduľovú vôňu. Vlasy navlhčíme teplou vodou, potom do nich a do pokožky hlavy votrieme 1 lyžicu extraktu, nasadíme kúpaciu čiapku a hlavu ovinieme uterákom.
Po 20 – 30 minútach vlasy umyjeme šampónom. Skladujeme v chladničke.

 

8. Jablčný prípravok na mastnú pokožku

  • 2 lyžice jablkového octu
  • 2 lyžice minerálnej vody
  • 2 lyžice olivového oleja

Po dôkladnom zmiešaní ingrediencií extrakt v masírujeme do pokožky hlavy a necháme 20 minút pôsobiť. Potom vlasy umyjeme jemným, najlepšie detským šampónom.

ako sa zbaviť lupín a čo telu chýbaPrečítajte si tiež
Viete, čo vášmu telu chýba?

9. Výživný extrakt z čierneho korenia

  • 2 lyžice olivového oleja
  • 1 lyžica tekutého medu
  • 1 lyžica sušených kvetov mäty
  • 1 lyžička najemno mletého čierneho korenia
  • 2 kvapky mätového oleja

Olivový olej zmiešame s medom, potom pridáme mätu, čierne korenie a mätový olej. Zmes nanesieme na suché vlasy a približne 10 minút vtierame do pokožky hlavy, potom dôkladne opláchneme teplou vodou a umyjeme šampónom.

 

10. Olivová emulzia proti lupinám

  • 1 – 2 lyžičky olivového oleja
  • 3 lyžice rumu

Ingrediencie zmiešame a vzniknutú emulziu nalejeme do fľaše. Každý večer počas 4 dní ju vmasírujeme do pokožky hlavy (musíme spať so šatkou na hlave). Vlasy si umyjeme až na piaty deň. Tento cyklus opakujeme, až kým lupiny úplne nezmiznú.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.