Ako si vybrať tlakomer a správne si merať tlak?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno to na prvý pohľad vyzerá triviálne – kto už by si nevedel zmerať tlak? Veď to je jasné a prípadne aj napísané na tlakomeri. Môžete však využiť rôzne typy prístrojov a existuje niekoľko užitočných zásad, ktoré treba dodržiavať, aby ste si vybrali vhodný tlakomer a tlak si odmerali správne.
A ako vieme, arteriálna hypertenzia je najčastejším ochorením cievneho obehu. Je to zlomyseľný tichý zabijak, ktorý o sebe často nedá vedieť jediným príznakom. No dá sa odhaliť správnym a pravidelným sledovaním krvného tlaku.

 

Typy tlakomerov

„Poznáme 3 základné typy zariadení,“ vysvetľuje známy ruský lekár a autor knihy Zdravé srdce Anton Rodionov. „Ortuťové tlakomery, tonometre (aneroidné sfygmomanometre) a digitálne tlakomery (automatické a poloautomatické).“

Ortuťové tlakomery poskytujú najpresnejšie meranie TK. Pri ich poškodení však unikajú jedovaté ortuťové výpary, preto sa na domáce použitie v žiadnom prípade neodporúčajú. V súčasnosti sa takéto zariadenia nachádzajú len vo veľkých nemocniciach, ktoré sa zaoberajú klinickým výskumom.

Tonometre sú veľmi rozšírené. Sú bezpečné, viac-menej prenosné a cenovo dostupné. Dlhodobé používanie však znižuje presnosť ich merania, takže ich treba pravidelne kontrolovať. Samostatné používanie tonometra si vyžaduje určitú prax a dobrý sluch.

Digitálne tlakomery sú špeciálne navrhnuté na domáce použitie. Moderné zariadenia sú pohodlné, prenosné a ich presnosť je dostačujúca na účely samostatnej kontroly tlaku. Okrem krvného tlaku zaznamenávajú aj srdcovú frekvenciu a najnovšie modely sú dokonca schopné rozpoznať arytmiu. U starších ľudí, s tvrdšími cievami však môže byť presnosť merania o čosi nižšia.

tlakomer

Správne si vybrať tlakomer je naozaj veľmi dôležité.

 

Ako si vybrať správny tlakomer?

  • Zariadenie na meranie TK je pomerne zložitý prístroj. Pri nákupe si dajte pozor na značku, návod na použitie v jazyku, ktorému rozumiete, osvedčenie o registrácii a záručný list.
  • Nekupujte si tlakomer z druhej ruky, od známych alebo ak má zariadenie viditeľné stopy poškodenia (praskliny, odštiepenia a pod.). V takom prípade nemožno zaručiť presnosť jeho merania. Nekupujte najlacnejšie modely. Pomer ceny a kvality platí aj v prípade lekárskych prístrojov.
  • Používanie tonometra si vyžaduje určité zručnosti. Samostatné meranie krvného tlaku pomocou tonometra navyše vôbec nie je hračka. Ak plánujete používať tonometer sami, vyberte si zariadenie s kovovou sponou na manžete, ktorá vám uľahčí jej navliekanie.
  • Pri kúpe tonometra nezabúdajte, že budete potrebovať aj fonendoskop. Nie vždy je súčasťou balenia.
  • Digitálne tlakomery sú pohodlné a ich použitie si nevyžaduje špeciálne zručnosti. „Kúpte si len také zariadenie, ktorého manžeta sa navlieka na rameno. Prenosné tlakomery na zápästie sú, bohužiaľ, veľmi nespoľahlivé,“ upozorňuje odborník Anton Rodionov.
hypertenzia

Nepodceňujte vysoký krvný tlak…

Ako si správne zmerať krvný tlak?

Pri meraní TK je nutné striktne dodržiavať určité pravidlá, pričom ide o univerzálne pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať bez ohľadu na typ meracieho zariadenia.

  • Tridsať minút pred meraním tlaku nefajčite, nepite kávu ani silný čaj.
  • Päť minút pred meraním TK sa upokojte a sadnite si.
  • TK si vždy merajte posediačky. Ruka, na ktorej budete merať TK, by mala byť uvoľnená a bez oblečenia. Na ruke by nemali byť jazvy po poškodeniach ramennej tepny, opuchliny či fistula na hemodialýzu.
  • Ruku, na ktorej budete merať tlak, položte tak, aby bol lakeť vo výške srdca. Najlepšie je položiť ju na stôl, tesne nad úroveň pása.
  • Manžetu nasaďte tak, aby sa jej spodný okraj nachádzal 2,5 cm (2 palce) nad lakťovou jamkou. Manžeta musí pevne obopínať rameno, ale nesmie vyvolávať pocit zovretia alebo bolesti.
  • Po zmeraní TK je potrebné ho po 2 minútach opakovať. Ak sa hodnoty líšia o viac ako 5 mmHg, treba TK zmerať tretíkrát a vypočítať strednú hodnotu.

Pre správnosť nameraných hodnôt je dôležité, aby lekár na prvom vyšetrení zmeral TK na oboch rukách. V prípade, že lekár nemal čas, zmerajte si ho sami. Ak je rozdiel v TK rovný alebo vyšší než 10 mmHg, nasledujúce merania je potrebné urobiť vždy na ruke s vyšším tlakom.
V prípade, že rozdiel dosiahne 30 mmHg a viac, je nutné upozorniť na túto skutočnosť lekára. Môže ísť o príznaky poškodenia podkľúčnej alebo ramennej tepny.

A ešte jedna malá rada na záver z knihy Zdravé srdce od Antona Rodionova: Pozorne sa zahľaďte na manžetu zariadenia. Pozostáva z vnútornej čiernej gumovej komory, do ktorej sa vháňa vzduch, a vonkajšieho textilného plášťa so zapínaním na suchý zips. Pravidlá správneho merania TK vyžadujú, aby vnútorná komora obopínala rameno minimálne na 70 %, čo znamená, že obézni či silnejší ľudia si budú musieť dokúpiť predĺženú manžetu.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.