Stephen King. 20 zaujímavostí o kráľovi hororu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď si obľúbite nejakého spisovateľa, chcete mať od neho všetky knihy? V tom prípade je pre vás Stephen King nočnou morou 🙂 Neuveriteľne plodný a hlavne nevypočítateľný kráľ hororu oslavuje 21.septembra okrúhlych 70 rokov (narodil sa v americkom Portlande 21.9.1947). Oficiálne údaje hovoria, že napísal 56 románov, 10 zbierok poviedok, 5 non-fiction kníh a k tomu 10 ďalších knižiek, ktoré je ťažko zaradiť do nejakého žánru. Celkovo predal vyše 350 miliónov kníh. Stephen King je nielen jeden z najproduktívnejších autorov na svete, ale aj jeden z najpopulárnejších…hoci ako sám tvrdí: „Prezident Donald Trump je strašidelnejší ako všetky moje horory.“ Milujeme ho však najmä pre jeho strašidelné hororové príbehy.

Možno viete, že Stephena odmalička prenasledoval strach zo znetvorenia, či pochovania zaživa. A rozhodne to nemal jednoduché – pred jeho očami zmasakroval prechádzajúci vlak kamaráta a našiel svoju mŕtvu babičku. Preto si už ako chlapec naordinoval jednoduchú terapiu: vypísať sa z týchto obáv a strachov.
My sme pre vás pripravili 20 faktov, ktoré ste o ňom možno nevedeli. A ktoré vás ako fanúšika Stephena Kinga určite zaujmú.

 

20 zaujímavostí o Stephenovi Kingovi

Stephen King v škole1. Stephen King začal prejavovať literárne nadanie už v roku 1959, keď sa spolu s bratom dohodli, že budú písať vlastné noviny. Pomenovali ich Dave´s Rag a predávali ich po päť centov. To mal 12 rokov.

2. Už na strednej škole publikoval prvé texty vo fanzinoch. V sedemnástich rokoch napísal poviedku I was a teenage Grave Robber (Bol som tínedžerským vykrádačom hrobov). Vtedy ho až chorobne lákali cintoríny a pohrebné motívy.

3. Ako učiteľ napísal v roku 1973 svoju prvú knihu Carrie, za ktorú dostal honorár 400-tisíc dolárov. A tak sa rozhodol kariéru učiteľa zanechať a vrhol sa na písanie. Zdá sa, že aj v USA platia učiteľov slabo…

4. King získal množstvo ocenení, od Bram Stoker Award až po ceny za celoživotné dielo, či prínos pre americkú literatúru.

5. Stephen King sám charakterizoval svoju tvorbu ako „literárny ekvivalent bigmacu s hranolčekmi“. Dodal, že ak chcete, aby vás ľudia čítali, musíte im ponúknuť to, čo čítať chcú.

6. Sám sa s úctou hlási k otcom žánru mysterióznej literatúry, či už to bol Edgar Allan Poe, alebo H.P.Lovecraft.

 

Filmový Stephen King

7. S menom Stephen King sa spája nielen množstvo kníh, ale aj vyše 100 filmov a televíznych seriálov. Na viacerých sám scenáristicky spolupracoval.

8. Hviezdu hororu spravil zo Stephena Kinga film Osvietenie z roku 1980 (Žiarenie – The Shining) s Jackom Nicholsonom a v réžii Stnaleyho Kubricka.

9. Jeho vraždiaci klaun Pennywise sa stal legendárnou a jednou z najdesivejších postáv literatúry. Objavil sa v románe TO, ktorý vyšiel v USA v roku 1986 a sám King ho označil za „prehliadku svojich nočných desov“. V roku 2017 sa dostal do kín film TO – prvý diel mal premiéru v septembri, druhý príde do kín vo februári 2018.

10. Vôbec najoceňovanejším filmom je Kingovo Vykúpenie z väznice Shawshank. Paradoxne, ide o jedno z mála Kingových nehororových diel.

 

Niekoľko druhov strachu…

11. Kingov najrozsiahlejší a rozhodne jeden z najúspešnejších počinov je osemdielna sága Temná vežapištoľníkovi Rolandovi Deschainovi z Gileadu. Prvé strany začal písať ešte v roku 1970 v poslednom ročníku vysokej školy. Vtedy si sadol k starému písaciemu stroju a napísal prvú vetu:
„Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník kráčal v jeho stopách.“

12.  „Život pod kupolou je realitou každého z nás,“ vyhlásil King na margo svojej knihy Pod kupolou, ktorá bola aj úspešne sfilmovaná do seriálu. Začal ho písať už v roku 1972, kedy ceny plynu prudko rástli a začali sa obavy o znečistenie a globálne otepľovanie. Čo to robíme našej planéte? Pýtal som sa a premýšľal som, prečo nedať všetkých tých ľudí pod sklenenú kupolu a sledovať, čo sa s nimi stane…

stephen king pod kupolou

13. Stephen King v 70. a 80.rokoch začal písať pod pseudonymom Richard Bachman (Kliatba, Dlhá cesta, Strážcovia zákona ai.). King mal všetko perfektne premyslené a svojmu imaginárnemu autorovi vymyslel aj celý životopis. Následne ho však nechal zomrieť na rakovinu pseudonymu, vzácnu formu schizofrénie.
Na otázku, aký má názor na Richarda Bachmana, odvetil: „Nepríjemný človek…som rád, že je mŕtvy.“

14. Stephen King rozlišuje niekoľko druhov strachu. Napríklad jeden spôsobuje znechutenie ako mokvajúca rana. Ďalší zasa súvisí s ohrozením a neprirodzenými vecami ako sú obrovské pavúky alebo keď vás ktosi napadne v tme.

 

Závislák a vzorný manžel

15. Stephen King sa priznal, že je vyliečený alkoholik a „závislák“ od barbiturátov, dokonca od kokaínu. „Až do roku 1987, kedy som odišiel na detox, som do seba džgal kokaín a zapíjal tvrdým alkoholom,“ spomína.

16. Kingove príbehu sú prioritne o napätí medzi ľuďmi – o ich fóbiách, obavách. O šialenosti v nás. Smrť prichádza často až kým si obeť nevytrpí dlhý psychický teror a strach z neznámeho.

17. King bol odmalička neprehliadnuteľný. Dorástol do výšky 193 cm a mal výrazné okuliare. Miloval čierny humor a neznášal autority, najmä učiteľov.

18. Napriek búrlivej mladosti je Stephen vzorný manžel. Tabithu, svoju lásku z univerzity, si vzal za manželku už keď mal 23 rokov. Žijú spolu dodnes a majú tri deti (Naomi, Joea a Owena). Špecialitou Stephena a Tabithy je financovanie štipendií pre deti zo znevýhodnených rodín, často z rodín slobodných matiek.

frederick forsythPrečítajte si tiež
Frederick Forsyth a jeho fascinujúci život.

Strach z čísla 13

19. zaujímaosť
Stephen King má dodnes strach z čísla 13 – dodnes vraj preskakuje v knihách stranu 13. Nikdy sa nezastavuje na stranách 94, 193 alebo 382. Jednoducho preto, lebo ich súčet dáva dohromady číslo 13.
„Číslo 13 na mňa vždy zaručene zapôsobí ako ľadový prst prechádzajúci po mojom chrbte zhora až dolu,“ vysvetľuje Stephen King. „Keď píšem, nikdy neprestanem pracovať, kým nie som na stránke 13 alebo jej násobku. Radšej píšem ďalej, kým sa nedostanem k bezpečnejšiemu číslu.“
Dokonca keď ide domov, prekračuje jeden schod ich zadného schodiska, aby tých schodov napokon nebolo 13, ale len 12. A propos, možno ste už počuli, že 13 schodov mávali až do roku 1900 šibenice v Anglicku.

 

O písaní

stephen king

Písací stroj, 1967

20.zaujímavosť
Stephen King napísal aj knihu o sebe, o tom, ako píše. V češtine vyšla kniha O psaní, memoáry o řemesle v roku 2005. Spisovateľom sa človek už rodí a inak to nejde, tvrdí King. V knihe ponúka vtipné a občas aj mierne šokujúce životné chvíle, takmer vždy spojené s literatúrou, jazykom a textom.

Svoj prístup k tvorbe považuje King za veľmi zodpovedný až konzervatívny. Nie je umelcom ten, kto neuznáva normy, ale ten, kto remeslo dokonale ovláda a dokáže normy vedome prekračovať a nerešpektovať.  Podľa Kinga je dobre napísanýtext spojením rozprávania príbehu o ľuďoch, ktorí majú svoj charakter, opisu miesta, ktorý vytvára u čitateľa asociácie a zmyslové vnemy; a priamej reči, teda rozhovorov. Práve ľudské výpovede vedia čitateľa najlepšie vtiahnuť do príbehu. Dodajú rozprávaniu tie správne hlasy, tóny, farby a melódie.

„Pri písaní nejde o zarábanie peňazí, o slávu, randenie, o sex ani o nadväzovanie priateľstiev. Ide najmä o to, aby ste obohatili životy tých, ktorí budú vaše knihy čítať…a vlastne aby ste obohatili aj ten svoj vlastný život.“


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.